ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

A jak to się robi w tych słojach . Wspuje sie glebe i zalewa wodą ? Pierwszy raz coś takiego widzę hm...
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1219
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Asiu, to jest sposób na określenie udziału % żwiru, piasku, gliny (iłu) i humusu. Jak się zna udział % poszczególnych frakcji, to można spróbować określić klasę gleby. Im więcej humusu, tym lepiej, bo humus (próchnica) to taka gąbka, która decyduje o zatrzymywaniu w glebie składników pokarmowych (soli mineralnych)i wody (retencja glebowa).

Ten test natomiast nic nie mówi o żyzności gleby. Do tego przydałoby się zrobić badania w stacji chemiczno-rolniczej na zawartość konkretnych pierwiastków.

Samodzielnie można jeszcze określić kwasowość gleby za pomocą płynu Helliga (do kupienia w sklepach ogrodniczych).
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Pelasia myślę że z Twoim doświadczeniem po wykopaniu sztycha ziemi po strukturze, wyglądzie, dotyku, zapachu i temperaturze dowiesz się dużo więcej o ziemi niż z takiego miksu. Ale jako ciekawostka spoko. Zawsze to poszczególne frakcje oddzieli.
c2h5oh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2024, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Dałem się rok temu namówić lepszej połowie na ziemię "do szklarni", co to ponoć miała być pod pomidory. Pomidory owocowały tak sobie.. więc zrobiłem badania:

pH: 8,05 (w H2O)
zasolenie: 2,40

w mg/l:
N-NO3: 60
N-NH4: 120
P: 225
K: 2252
Ca: 3078
Mg: 372
Cl: 340
Cu: 0,75
Fe: 61
Mn: 0.7
Zn: 12,5

Tak, wiem - zakwasić solidnie, ale czy przy takim zasoleniu jest sens czy wywalać to w cholerę?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Tak na szybko, bardzo za dużo potasu, o zakwaszeniu nie ma mowy, ponieważ zasolenie za duże. Jeśli coś pomóc, to jedynie przepłukanie gleby.
Mikroelementy powinny się wahać w granicach:
Żelazo (Fe): 2-10 mg/kg
Mangan (Mn): 5-50 mg/kg
Miedź (Cu): 0,2-10 mg/kg
Cynk (Zn): 0,5-10 mg/kg
Bor (B): 0,5-5 mg/kg
Molibden (Mo): 0,02-1 mg/kg
Nikel (Ni): 1-50 mg/kg
Kobalt (Co): 0,1-20 mg/kg
c2h5oh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2024, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

ekopom pisze: 12 mar 2024, o 08:03 Tak na szybko, bardzo za dużo potasu, o zakwaszeniu nie ma mowy, ponieważ zasolenie za duże.
Jeśli coś pomóc, to jedynie przepłukanie gleby.
Myślałem o dołożeniu torfu kwaśnego w ramach zakwaszania i rozcieńczenia tej solniczki.
Gleba co prawda w skrzyniach bez dna, ale pod spodem ciężka glina, żeby nie było za łatwo.. Ile wody na m^2? Jakieś inne sugestie jak przepłukać?
Wyniki mam w mg/l, czyli muszę podzielić przez gęstość gleby. Czy z braku pomiaru 2.5 jest wystarczająco dobrym przybliżeniem dla gleby mineralnej?
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Przy podkładzie z gliną będą problemy z przepłukiwaniem. Wprawdzie duża roślina jakoś sobie poradzi, ale dla siewek powinno mieć poniżej 1mg/1l/ .Przy dołożeniu czystego torfu też powinniśmy znać jego skład, aby jeszcze bardziej nie pogłębić niekorzystnego składu danych składników w glebie. Chyba bez Twojego awataru nie obejdzie się. ;:306
c2h5oh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 mar 2024, o 01:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Żeby to był tylko podkład z gliny.. najbliższe miasto ma glinę w nazwie, a jak próbowałem ręcznie wiercić abisynkę to przekonałem się, że na 7 metrach nadal jest glina, tylko bardziej ilasta. Dalej pewnie też, ale się poddałem. Faktycznie będzie trzeba sobie chlapnąć.
Zenek2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2024, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Dzień dobry

Jestem tu nowy .
Przeanalizowałem glebę w moim ogródku , w OSCR pytałem o zalecenia do gleby , niestety musiał bym podać konkretną roślinę która by tam rosła. To ogródek więc jest ich kilka, myślałem że znajdę odpowiedź w czeluściach internetu niestety nic nie ma . Znalazłem jedynie to forum i tutaj jacyś dobrzy ludzie udzielają porad! Czy byłby tutaj ktoś tak dobry i przeanalizował moje wyniki?

Obrazek

Będą jak zwykle pomidory , ogórki , fasolka , marchewka i pietruszka . W ubiegłym roku eksperymentowałem z brukselką ,kalafiorem i porem. Myślałem że posieję jak rzodkiewkę i wuala ... a tu efekty mizerne. Ziemia pierwotna nawóz to obornik od krowy jakieś 5 lat temu w sporej ilości niestety tylko talerzowane na pług nie było miejsca a traktor duży.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Wyniki można by powiedzieć, że są dobre, tylko brak azotu, którego łatwo uzupełnić. Na początek proponowałbym siarczan amonu, nie za dużo (30g/1m2).Azot dla roślin w formie azotanowej ( NO3 ) jest lepszy, wiec dalsze zasilanie stosować np. saletrę potasową. Chociaż , jeśli byłby nawóz wieloskładnikowy o wysokim azocie, a pozostałych składników minimalnie, to w późniejszym czasie można by go zastosować. Ilość nawozów trzeba uzależnić od fazy wzrostu roślin i gatunku.
Zenek2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 mar 2024, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Dzień dobry

Serdecznie dziękuję za analizę.
Arcicorci
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 21 mar 2019, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Austria

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Witam. Wysłałem próbki gleby z ogródku do analizy i przyszły wyniki. Sadzone będą głównie pomidory. Co mam poprawić żeby były lepsze plony?
Obrazek
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: ANALIZA gleby.Pobieranie i badanie próbek,interpretacja wyników

Post »

Najbardziej na początek zastosować saletrę potasową i w jakieś mniejszej ilości nawóz fosforowy. Chyba, że nawóz wieloskładnikowy bez magnezu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”