Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Rośliny doniczkowe
Mcdza
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 lip 2023, o 09:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Witam. Mam problem z fiskusem a mianowicie 2 czy 3 dni temu pojawiły się plamy na jednym liściu. Nie tyle na obrzeżach liścia co wewnątrz. Mam go od niedawna bo jakieś 2 lub 3 miesiące. Od początku ładnie zakwitał. Zraszam go codziennie co jakiś czas podlewam woda z biohumusem, oczyszczam liście. Od początku stoi w jednym miejscu a mianowicie na parapecie ale od północno wschodniej części wiec nie jest cały czas wystawiony bezpośrednio na słońce. Co może mu pomóc? Czy tego liścia powinnam obciąć?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

1. Biohumus nie jest nawozem, to tylko brudna woda z nikłą zawartością składników mineralnych. Tylko nawóz mineralny do roślin zielonych co około 2 tygodnie, np. Agrecol żel.

2. Przesadzałaś po zakupie, powinnaś posadzić do mieszanki ziemi i perlitu albo żwirku w proporcji około 3:1. Doniczkę stawiasz na podstawce.

3. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

4. Roślin nie spryskujemy często wodą, to nic nie daje, za to w najlepszym wypadku pozostaną brzydkie plamy od twardej wody.


Liście możesz w sumie na razie zostawić. Przesadź i sprawdź stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
covo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2022, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

fikus benjamina - opadanie liści. Przelanie? (rosną też nowe...)

Post »

(to jest moderowane forum, czy tylko ja jestem moderowany?)

fikus benjamina, kupiony: koniec października, wys. wówczas ok. 160 cm.
doniczka: wys=24 cm, szer góra = 25 cm
fikus był w ładnym stanie, liście zielone, bez przebarwień. Pojawiało się dosyć dużo nowych gałązek, liści.

po jakimś czasie zaczął się proces opadania liści, założyłem, że fikus został przelany (a jednak...)
Wyjąłem całą bryłę z doniczki, ustawiłem na nasiąkliwym podłożu na ok 10 dni, ziemia suszyła się, bo faktycznie - na moje oko fikus został przelany.

Gdy bryła tzw "ziemi przemysłowej" była wystarczająco sucha, wykonałem ponizsze:
- usunałem (na ile dało się, prawie całkowicie) ziemie przemysłową, korzenie były w dobrym stanie, nie zgniły
- umieściłem drzewo w tej samej doniczce, ale w nowej ziemi (specj. do fikusów, z perlitem), na dnie dużo keramzytu
Po mniej więcej tygodniu podlałem po raz pierwszy, o wiele skromniej niz dotychczas.

Stan fikusa dzisiaj:


1.
troche ponad 170 cm, cały czas opadają liście, ale też jednocześnie cały czas rosną nowe liście i gałązki, w tej sprawie nic nie zmieniło się.

Obrazek

2.
liście opadają albo jako już całkowicie żółte, albo tylko żółtawe lekko, albo... maja tylko lekki zanik, osłabienie dotąd mocnej zieleni, taka dyskretna zapowiedź, że zaraz opadną i robią to.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


PYTANIA:

1.
czy opadanie liści - takie jak przedstawiłem - to faktycznie efekt przelania?
2.
czy - pomimo nowego środowiska - wszystkie liście opadną (poszło juz około 50%...) i ocaleją tylko jakieś nowe, te, które pojawiają się teraz
3.
doniczka 24x25 cm, fikus, jak widać - jak podlewać? Raz na tydzień? szklanka/tydzień? dwie szklanki?


4.
co powinno się zrobić, aby ten fikus ocalał?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21744
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Jeśli nadal nie będziesz przestrzegał naszego regulaminu (§ 3.2a)) to nadal będziesz moderowany lub Twoje posty będą przenoszone do śmietnika.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Za mało światła, postaw pod samo okno bez żadnych firanek, itp.
Nie narażaj na chłodne powietrze od okna.
Nie może stać w przeciągu.
Nie może stać przy włączonym grzejniku.
etc.

Po miesiącu od przesadzenia zacznij regularnie nawozić mineralnym nawozem, do wiosny raz w miesiącu, potem co około 2 tygodnie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
covo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 12 gru 2022, o 15:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

norbert76 pisze: 25 sty 2024, o 04:35 Po miesiącu od przesadzenia zacznij regularnie nawozić mineralnym nawozem
Gdzieś na forum napisałeś, że:

"Biohumus nie jest nawozem, to tylko brudna woda z nikłą zawartością składników mineralnych.
Tylko nawóz mineralny do roślin zielonych co około 2 tygodnie, np. Agrecol żel.


Pytania:

1.
czy biohumus nie jest nawozem tylko dlatego, że ma mało skł. mineralnych?
Dlaczego jednak używa sie go?
(nie używać w ogóle?)

2.
AGRECOL ŻEL - czy oprócz fikusów, dobry dla:
- dracena,
- awokado
- zamiokulkas,
- storczyk?

3.
co zamiast AGRECOL? (warto znac warianty...)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

1. Wystarczy zobaczyć NPK i porównać.
2. W zależności od danej rośliny używa się nawozu z różnym stężeniem NPK, sukulenty czy storczyki powinno się używać nawozów z mniejszym udziałem azotu.
3. Producent nie ma większego znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
dziunai
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 27 maja 2020, o 00:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Hej!
Proszę o pomoc z moim fikusem - od jakiegoś czasu liście mu żółkną i opadają, te które są są też jakby wybarwione, z przejaśnieniami. Puścił ostatnio parę nowych listków, są normalne, ale wygląda na to że za jakiś czas będą jak reszta. Na spodniej stronie są takie małe białe kropeczki, myślę że to jednak jakieś szkodniki. Czy dobrze myślę że to mogą być przędziorki? Co byście na to polecali?
Obrazek

Obrazek

https://i.postimg.cc/ZYMmh63X/IMG-4453.jpg

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus żółknięcie ,opadanie liści.

Post »

Przędziorki.

Oprysk Magusem, albo Nissorun plus Floramite albo Nissorun plus Ortus.

Powtarzasz po tygodniu do około 10 dni.
Oprysk wszystkim innym roślinom również.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”