Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
labeo
100p
100p
Posty: 132
Od: 15 sie 2015, o 14:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowa działka - przygotowanie do zagospodarowania

Post »

Witaj w klubie :wink: Masz dwa wyjścia: wymiana gruntu na co najmniej 50 cm lub odpowiedni dobór roślin i użyźnianie gruntu tam gdzie zakładasz rabaty. Darń tak czy siak trzeba usuwać.
Kankoejba
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 lis 2020, o 20:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Nowa działka - przygotowanie do zagospodarowania

Post »

Witam,
mam podobny problem, a mianowicie wysoka trawa/chwasty i maliny. Wszystko już wykosiłem i przekopałem, żeby przegniło na zimę. Ale samo zasypanie tego ziemią i zasianie trawy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Korzenie malin zaczną kiełkować na nowo i będzie problem w postaci chwastów oraz nowych miejsc gdzie wykiełkowały na nowo maliny.
Dlatego ja u siebie to przekopałem i na wiosnę albo:
1. wybiorę ręcznie pozostałe korzenie, zagrabię i wysieję trawę,
2. to spryskam i przejadę glebogryzarką separacyjną i wysieję trawę.
Pierwsza metoda jest na pewno bardziej skuteczna, ponieważ większość korzeni/kłączy zostanie ręcznie usunięte. Natomiast druga metoda jest na pewno mniej męcząca/pracochłonna, ale może być mniej skuteczna.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Nowa działka - przygotowanie do zagospodarowania

Post »

Niestety, najbardziej skuteczna ale bardzo , bardzo pracochłonna jest metoda nr 1.
Metoda nr 2 to namnożenie sobie problemów i w końcu jeszcze więcej roboty. Opryskiem na wiosnę niewiele zdziałasz , nasiona chwastów i tak będą wychodzić na potęgę. Glebogryzarka potniesz korzenie na kawałki, no ii będziesz miał później las odrostów.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Nowa działka - przygotowanie do zagospodarowania

Post »

Z malinami to będzie problem, bo wystarczy zostawić kawałek korzenia w glebie a odrośnie :?
Pozdrawiam Lucyna
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1069
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Nowa działka - przygotowanie do zagospodarowania

Post »

Z drugiej jednak strony pocięte glebogryzarką kłącza łatwo się usuwa. Można je po prostu wyrywać gdy tylko pojawi się odrost. Gorzej z wywalaniem kilkumetrowych kłączy, bo trzeba kopać i kopać a końca nie ma. Raz trafił mi się odrost dzikiej róży; żeby go wywalić musiałem kopać ponad 20 m!
Tak nawiasem mówiąc, to co Ci radzą będzie kosztować masę pieniędzy, a i tak na ślicznym trawniczku wyrosną brzozy, i będziesz się z nimi użerał w nieskończoność.
Nie prościej powiesić sobie hamak i słuchać jak ptaszki śpiewają? A tę miotłę (trawę) po prostu skosić. A na jesieni wśród brzóz grzybki zbierać!
Rudik14
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2023, o 16:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowa działka

Post »

Dostałem bardzo zarośniętą działkę(trawa i co tam jeszcze rośnie ma ponad pół metra), i nie wiem za bardzo jak mam ją przygotować pod ogródek. Planuję najpierw skosić trawę i najważniejsze pytanie co zrobić z tym co skoszę? Później przekopać i na zimę przekopać jeszcze raz z obornikiem i na wiosnę zacząć sadzić?
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Post »

Skoszoną trawę możesz przekompostować, jeśli zamierzasz uprawiać ogródek powinieneś się tym zainteresować, kompost będzie Ci się przydawał.

Proponuje po przekopaniu wysiać jakiś poplon najlepiej wolno rosnący i trochę posypać wapnem magnezowym i dopiero później przekonać z obornikiem.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2141
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Post »

Ja bym skopała za pierwszym razem widłami amerykańskimi i powybierała, ile się da, kłącza i korzenie. Tego nie dawać na kompost, tylko gdzieś odłożyć z boku żeby dobrze wyschło. Potem dopiero na kompost :D
Pozdrawiam Lucyna
KrzysiekSen
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 paź 2020, o 22:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przygotowanie działki

Post »

Witam,

Na działce letniskowej, która wygląda jak na zdjęciu, chciałbym w końcu mieć w miarę przyzwoity trawnik.

Myślałem o przerobieniu dwa razy glebogryzarką separacyjną.
Kiedy to najlepiej zrobić teraz jesienią czy wiosną przed wysiewem trawy?

Od lewej strony czyli od lasu jak widać roznoszą się krzewy/chwasty - jak się ich skutecznie pozbyć?

Z góry dziękuję za podpowiedzi!
Obrazek
seebbek
100p
100p
Posty: 143
Od: 26 wrz 2020, o 22:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie działki

Post »

Skosił bym to dość nisko i użył glebogryzarki przerobioną ziemie opryskać na chwasty i posypać wapnem magnezowym i zostawić na wiosnę użyć kompostu lub obornika i wysiewać.
Awatar użytkownika
seatcordobawrc
50p
50p
Posty: 60
Od: 12 maja 2012, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój

Re: Przygotowanie działki, wyrownywanie terenu , od czego zacząć ?

Post »

Cześć.

Od dwóch miesięcy wprowadziłem się do nowego domu, wszystko jeszcze na wariackich papierach, ale chciałbym już na wiosnę mieć wygospodarowaną przestrzeń (póki co 8 x 10 metrów) na ogródek warzywny. Obecnie podłoże mam półgliniaste. Chciałbym nasypać na górę czarnoziem (i tak muszę to zrobić by podnieść teren). Żebym wyrównał się z terenem tak jak chcę to musiałbym wysypać ~10cm ziemi. Czy to nie będzie zbyt mało ? Jeśli będzie to ile musiałbym mieć +/- wierzchniej warstwy czarnoziemu ?
Piotrek :-)
Furuss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 2 kwie 2024, o 23:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowa działka - jak ogarnąć ziemię

Post »

Hej wszystkim! Chciałbym prosić o pomoc w ogarnięciu trawnika na działce. Działka ma 1000m2. Ziemia według sprzedającego jest gliniasta, ale w zamówionym raporcie z portalu wygląda jak na załączonym obrazku. Dorzucam też zdjęcie z dzisiaj. Teren jest płaski ale cały nie równy i jakby miękki. Nie wiem co robili z nim poprzedni właściciele i nie mam jak się dowiedzieć. Trochę to wygląda jakby zaorano i na taką ziemię posadzono trawę. Nie wiem jak to lepiej opisać :) Najchętniej pozbyłbym sie tego co jest, wyrównał, ubił i posadził trawę na nowo. Czy taką trawę trzeba najpierw usuwać ręcznie? Czy mogę po prostu wypożyczyć glebogryzrkę z pługiem, zaorać, zebrać starą darń, przeglebogryzarkować, zawałować i posadzić trawę? Wybaczcie pytania, ale nie mam o tym na razie dużego pojęcia. Uprzejmie prosze o pomoc.

P.S. Przeczytałem co było o trawnikach an forum, ale chciałbym "personalną" poradę od ekspertów :)

Pozdrawiam!
Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”