Świętokrzyskie ogrody - larix

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Świętokrzyskie ogrody - larix

Post »

Witam wszystkich,
Pokazujecie piękne ogrody, niektóre zapierają dech w piersiach i pokazują jak dużo pracy i miłości w nie wkładacie. Ja chciałbym Was zaprosić do ogrodów które tworzę i tak naprawde jestem dopiero na początku. Ogród pierwszy to część gospodarstwa u podnóża pasma jeleniowskiego w Górach Świętokrzystkich. Zabudowania starego gospodarstwa i stary sad. Razem 0,5 hektara. Ziemia żyzna gliniasta, której nie trzeba podlewać a chwasty rosną jak szalone. Z sadu piękny widok na Święty Krzyż. Po poprzednich właścicielach zostało troche roślin np. mnóstwo różnych pierwiosnków czy świetnie tu rosnąca języczka przewalskiego, żywokosty,marcinki. Moje nasadzenia to:
Obrazek i taki zestaw Obrazek

generalnie chce by miejsce to zachowało wiejski charakter i nie wymagało dużo pracy. Z ciekawostek to mieszkaja w domu na strychu popielice a na podwórku odbył się dla mieszkańców wsi bezpłatny spektakl "Hotelu pod aniołem"
Obrazek Mam też ciekawych sąsiadów, którzy są moimi przyjaciółmi i "uprawiają" też takie rzeczy Obrazek

Druga działka to 1200 metrów gdzie zacząłem stawiać malutki domek (domeczek). Działka w malowniczym miejscu
Obrazek z ładnymi widokami Obrazek
teren działki jest nierówny o zróżnicowanej glebie połowa piaszczysta a połowa dość mokra na której rosną naturalnie firletki poszarpane, niezapominajki czy storczyki plamiste. Wykopana sadzawka utrzymuje wode prawie przez cały rok
Obrazek
Na działce zgromadziłem dużo różnych kamieni od jurajskich wapieni o porowatej strukturze
Obrazek wapienie świętokrzyskie z których zacząłem robić skalniaki Obrazek

Generalnie czeka mnie mnóstwo pracy. Oglądanie Waszych ogrodów jest źródłem inspiracji i czerpaniem wiedzy o różnych roślinach np. ogród paco i jego hosty ale też wiele innych. Teraz robie różne plany i czekam wiosny by ruszyć z pracami. Jeśli to dla Was będzie interesujące to chetnie podziele się fotorelacjami a czasem (czesto) zapytam o radę. Serdecznie pozdrawiam
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Z użyciem tych kamieni powstanie na pewno wspaniały ogród, życzę Ci dużo wytrwałości i sprzyjających warunków, a na pewno powstanie ogród Twoich marzeń! :)
Awatar użytkownika
Ewik
500p
500p
Posty: 570
Od: 29 lut 2008, o 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post »

ooooooooooo!
to na pewno będzie bardzo ciekawie...:)
tyle miejsca i możliwości...

pozdrawiam...
Kwiatuszki Ewy
Działeczka mojej Mamy i moja
Pamiętajcie o ogrodach przecież stamtąd przyszliście
justynaz
200p
200p
Posty: 414
Od: 23 sty 2009, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post »

Witam, miło, że kolejna osoba do Nas dołączyła. Zapowiada się bardzo ciekawie u Ciebie. na pewno będę zaglądać i podziwiać postępy.

Pozdrawiam
Justi
zapraszam do mnie
Ogród nowicjuszki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21742
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

;:111 Bardzo ciekawie się zapowiada... bardzo.
Z przyjemnością będę zaglądała do Twojego wątku.
Już nie mogę doczekać się cieplejszych dni bo czuję ,że tak jak ja nie możesz doczekać się już wiosny ...
Przed Tobą wielka radość tworzenia,życzę powodzenia
KaRo ;:109
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Dziękuje za miłe słowa, zachęcają do pracy.
Piterek - Rzeczywiście lubie kamienie i znoszę je zewsząd. Podobają mi się Twoje żwirowe ścieżki.
Ewik i justynaz - będę się starał by było ciekawie i ładnie. Zapraszam
KaRo -rzeczywiście nie mogę doczekać się wiosny.

Czekając na nią jeszcze pare zdjęc z wiejskiego ogrodu.
Dzwonki z mazurskiej łąki świetnie czują sie też na świętokrzyskiej ziemi
Obrazek
3xbiało
Obrazek
Tubylcze tojeście i naparsnice co lubią co roku zmieniać miejsce
Obrazek
żurawka krwista na szałwiowym tle
Obrazek
urzeka świetlista serduszka
Obrazek
jabłonie urzekają wiosną
Obrazek
pigwa cieszy nie tylko podniebienie
Obrazek
zanim przystroję wielkanocne koszyczki zerknę na niebiesko
Obrazek
nie dające zapomnieć o wiośnie
Obrazek
justynaz
200p
200p
Posty: 414
Od: 23 sty 2009, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post »

Czy Ty robisz jakieś przetwory z pigwy? Ja mam dwa drzewka, małe ale rosną. Nawet miały już pierwsze owoce i tak się zastanawiam czy coś z nich robić? Możesz coś polecić?
Justi
zapraszam do mnie
Ogród nowicjuszki
x-p-k
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 3303
Od: 3 sie 2008, o 00:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

larix pisze:Dziękuje za miłe słowa, zachęcają do pracy.
Piterek - Rzeczywiście lubie kamienie i znoszę je zewsząd. Podobają mi się Twoje żwirowe ścieżki.
Piękne rabatki z ogrodu wiejskiego!
Co do ścieżek żwirowych to są nie tylko ładne, ale i bardzo praktyczne - nawet po wzmożonych opadach deszczu mogę wyjść w kapciach na ogród hehe. Wykładam jeszcze ścieżki wapieniem, kostką i płytkami granitowymi. Na wiosnę chcę zamówić ze dwie tony wapienia lub piaskowca i wykonać z niego kawałek ścieżki i nieduże alpinarium, bo mam "smaka" na niektóre bardziej wymagające rośliny skalne. U mnie w Piekarach jest świetnie zaopatrzony skład kamienia naturalnego i elementów betonowych. Można tam sobie kupić (nawet kilka sztuk!) kostki kamiennej, którą mają w około 40 sortach (nawet zielone, czerwone i pomarańczowe). Do tego około 30 sortów i frakcji żwiru, otoczaki, kamień murowy, płytki kamienne. Ja kupowałem tam już sporo płytek granitowych: szara jest po 180zł/tonę a czerwona po 380. Ze stu kg tych płytek da się ułożyć około 10 mb obrzeża rabat czy trawników albo 1,5 m2 ścieżki - wygląda pięknie i kosztuje w sumie niewiele!
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Z pigwy można robić różne rzeczy. Najbardziej znana jest pigwówka na którą jest dużo różnych przepisów oto jeden z nich: Pigwę dokładnie umyć, pokroić w ćwiartki bądź ósemki (w zależności od wielkości) oraz usunąć gniazda nasienne. Wrzucić do dużego słoja, zasypać cukrem poczekać aż po kilku dniach puści sok, a następnie zalać wódką. Szczelnie zakręcić i odstawić na miesiąc. W trakcie spróbować i ewentualnie dosłodzić. Zlać do butelek. W zależności od upodobań podawac nierozcieńczoną lub rozcieńczyć z przegotowaną wodą. Ja lubie też suszoną pigwe, którą suszy się podobnie jak jabłka, kwaśna ale to kwestia gustu. Można też robić np. drzem albo dodać np. do aroni aby orzywić jej smak. Suszoną pigwę można dodawać do herbaty by spełniała podobną rolę jak cytryna. Zachęcam Cię byś spróbowała :)
justynaz
200p
200p
Posty: 414
Od: 23 sty 2009, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa
Kontakt:

Post »

Mam nadzieję, że w tym roku będzie wiecej owoców, bo na pewno coś będę z niej robić. Do tej pory traktowałam ją jako roślinę ozdobną, teraz przesadze ja do prowirozycznego "sadu" i wykorzystam 8)
Justi
zapraszam do mnie
Ogród nowicjuszki
Awatar użytkownika
JolantaG
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9576
Od: 3 lis 2008, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ostrzeszów,Wielkopolska

Post »

Same śliczności nam tu pokazałeś .Podoba mi się taki wiejski styl .
Urzekła mnie biała kompozycja z dorodnych host i chyba żylistka .
Jak mamy się do ciebie zwracać :?: LARIX ,czy może zdradzisz nam swoje imię :?: :wink:
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Piterek masz racje że scieżki żwirowe są i ładne i praktyczne. Mam plan by takie zrobić na obu działkach. Podoba mi się taki żwir jaki ty używasz i muszę znaleźć jakieś żródło. U mnie w świetokrzyskim jest raczej taki łamany, wapienie i kwarcyty. Kostkę granitową mam już zgromadzoną i z niej też chcę zrobić parę elementów tzw. małej architektury ale płytki granitowe to dobry pomysł i muszę o nim pomyśleć. Piaskowca w moim terenie jest dużo od czerwonego po różowy. Działają kopalnie a i w lesie czasem napotykam dawne wyrobiska z piaskowcem. Ale czasami i od przybytku głowa boli bo stworzyś spójną całość z kamieni o różnym kolorze, kształtach i fakturze nie jest łatwo. A nie chce mieć takiej pstrokacizny od sasa do lasa. Oglądam rózne zdjęcia i szukam inspiracji.

Obrazek
Wapienie jurajskie pieknie wyrzeźbione przez czas kształty
Obrazek
mam ich kilkanaście i chciałbym je jakoś wyeksponować bo na to zasługują
Obrazek
można posadzić w nich różne skalne rośliny ja na razie posadziłem rojniki, zanokcice murową czy dzwonka drobnego a wiosną zaczynam dalsze nasadzenia choć kusi mnie tez by pozostawić "nagie kamienie"
larix
200p
200p
Posty: 238
Od: 23 gru 2008, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Kontakt:

Post »

Jolu, cieszę się że podobają Ci się moje wiejskie klimaty. Tak to żylistek a między nim a hostą jeszcze parzydło. A co do imienia to podobają mi się imiona od nazw drzew, Larix - modrzew.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”