Borówka - NAWOŻENIE

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
diamond
50p
50p
Posty: 55
Od: 30 maja 2018, o 21:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Yogibeer701 pisze:Znam rosyjski ze szkoły i muszę powiedzieć,że warto u nich pooglądać o borówce bo filmów ciekawych dużo więcej niż u nas.Oni jadą do lasu i ładują ściółkę całymi workami?U nas to niezgodne z prawem ale Rosja jest duża i może u nich wolno.
Tam ogromne poletko doświadczalne od borówek, poprzez winorośle na owocowych kończąc. Patenty niekiedy mają takie, że człowiek by na nie nawet nie wpadł ;)
danter
100p
100p
Posty: 169
Od: 11 kwie 2018, o 00:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wyszków

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Czy teraz coś nawozimy ? Czy odpuszczamy sobie ?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Teraz to już za późno na nawożenie.
Pozdrawiam Paweł
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 735
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Można zrobić gnojówkę z igliwia? Piszecie na forum że można kompostować igliwie aby zrobić kwaśny kompost. Co z gnojówką do podlewania borówek? Wiaderko z igłami i garścią kompostu ma sens jako gnojówka?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 741
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Można stosować nawozy rozpuszczalne w wodzie. Np. stosować co 14 dni do końca sierpnia, tak jest napisane na opakowaniu jednego z nawozów. Takie nawozy są stosowane w małym stężeniu 10-20 g na 10 l wody dlatego nie powinny zaszkodzić. Na przykładzie odmiany Duke, bez nawożenia owoce w kolejnych zbiorach drobne nie wyrastały pomimo dużej masy liściowej i dobrej kondycji. Bez nawożenia 14-15 mm z nawożeniem 16-18 mm a pierwsze owoce są ponad 20 mm.
W okresie owocowania możemy sobie zasilać nasze krzewy a jak nie chcemy to należy mocniej ciąć by owoców było mniej.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 735
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Pytam jednak o materiał na gnojówkę - jako igliwie. Dokładniej mam takie z obiegłego roku zgrabane spod świerków. Mam tego sporo. Ściółkowałem tym borówkę. Cześć wrzuciłem do wiaderka, dorzuciłem obornika granulowanego i zalałem wodą. Stoi przykryte na słońcu. Czy mogę tym podlewać za kilkanaście dni borówki? Robił ktoś gnojówkę w igliwia?
karion
500p
500p
Posty: 571
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Początek lipcam do połowy to już ostatni moment na nawożenie azotowe borówki. Za kilkanaście dni odpuściłbym sobie nawożenie ,bo w sierpniu i tak wiele już nie urośnie a przyrosty będą podatniejsze na przymarzanie. Taki mix przelezakowany w wiadrze może mieć spore ilości azotu.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1057
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka - NAWOŻENIE

Post »

Do zakwaszania nadaje się herbata ze świeżych igieł, które mają pH poniżej 4,0. Zbrązowiałe są tylko lekko kwaśne (około 6). Herbatka z igliwia do nawożenia jest uboga w składniki pokarmowe (prawie sam węgiel).
U mnie sama ściółka z igliwia nie utrzymuje odpowiedniego dla borówek pH. Póki co eksploatuje złoża próchnicy z pod starych świerków. Górna warstwa 5-cio cm utrzymuje odczyn koło 4,0 ( puszysta, koloru szarego). Do nawożenia eksperymentuje ze starą gnojówką z pomiotu gołębiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”