Figa na działce, w donicy cz.2

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 860
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Wszystkie puszczają od korzenia. Tylko, że nie zawsze w doniczce. W uprawie gruntowej figa daje dużo pędów od korzenia. W doniczkowej.... różnie. Ja zawsze miałem z tym problem. Na początku formowałem figi jako drzewka na jednym pniu. Gdy chciałem to zmienić i uformować je jako krzewy, jakoś się ociągały z puszczaniem pędów u nasady pnia. Pewnie pomogłoby radykalne pozbycie się pnia lub bardzo mocne jego skrócenie. Ja tak zrobiłem przy ostatniej fidze, którą po zostawiłem w doniczce. Obciąłem pień na wysokość ok. 60 cm i teraz mam trzy pędy u góry (jakby mini koronę) i cztery pędy u nasady pnia(ale z pnia a nie od korzenia). Mini koronie pozwolę póki co rosnąć, ale jsk te dolne będą miały dwa lata pień zetnę cały. Oczywiście cały czas usuwam pędy próbujące wybijać z oczek uśpionych na pniu.
Pozdrawiam
Tomek
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Ja kupiłem Figę w formie krzaczastej, no i po wsadzeniu tak się zachowuje, rośnie jako krzak- nie pamiętam nazwy odmiany
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 699
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Tomek, ja je nazywam wiosennymi, bo wyskakują na wiosnę. W sumie letnie to te co wyskakują w lecie, w sierpniu, choć jak przyjąć kryterium dojrzewania to będzie tak jak mówisz - letnie te co dojrzewają latem i jesienne, te co próbują dojrzeć na jesieni.
Co do fig koleżanki, faktycznie jednak chyba to te z jesieni bo sama pisze o tym Że owoców było więcej ale opadły, choć nie do końca tak może być bo te co wyskakują na wiosnę też część figa może zrzucić. Ale kolor mają jak breba!
U mnie main crop ma kolor zieleni wpadającej w żółty a breba ma kolor mocno zielony z białymi centkami.
Poza tym też nie wierzę w przetrwanie main crop w gruncie bez osłon i to w aż tak dobrym stanie. Moje drzewka zimowały blaszaku, poprzednie dwa lata w namiocie garażowym pośród drewna i tylko w tym orku main crop przetrwał "żywy", bo poprzednie dwa lata spadał na wiosnę z obsuszonymi ogonkami.
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 860
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Wiesz Adam może koleżanka mieszka w jakiejść dogodnej lokalizacji, figa rośnie w zacisznym miejscu itp. Nie chcę rozstrzygać czy main crop przetrwał by zimę. Nie wiem co starszaemerytka miała na myśli, pisząc , że są to owoce, których zalążki utworzyły się w zeszłym roku. Czy chodzi Jej o paki, czy, że figa już w zeszłym roku wykształciła owoce.
Pozdrawiam
Tomek
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Dużo do dyskusji nie wniosę, bo figa nie jest moim oczkiem w głowie i praktycznie słabo obserwowałam jej rozwój w zeszłym i tym roku.
tomekb1 pisze: 11 cze 2023, o 07:46 Nie wiem co starszaemerytka miała na myśli, pisząc , że są to owoce, których zalążki utworzyły się w zeszłym roku. Czy chodzi Jej o paki, czy, że figa już w zeszłym roku wykształciła owoce.
Chodzi mi o to, że późną jesienią, w kącikach liści były małe zawiązki. Ja to odczytałam jako zawiązki owoców. I chyba miałam rację, bo wiosną, jako pierwsze pokazały się owoce, nie liście. Mam bardzo słabe zdjęcie z 24 kwietnia. Dam je tu, choć praktycznie mało z niego można odczytać:

Obrazek
tomekb1 pisze: 11 cze 2023, o 07:46 ... może koleżanka mieszka w jakiejść dogodnej lokalizacji, figa rośnie w zacisznym miejscu itp.
Swiętokrzyskie.
"Działka" jest częścią pola. Z zachodu ma szpaler drzew (liściaste, więc zimą raczej wielkiej ochrony od wiatrów nie dają). Reszta odsłonięta. Ale nie ma co debatować nad tym, bo jaka zima w tym roku była, wiemy. Praktycznie jej nie było.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 860
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Czyli w kątach liści miałaś już taki początkowy main crop, którego rozwój wyhamowała jesień. Widać , że jest on w stanie przetrzymać lekką zimę, bez okrywania. Teraz już tylko czekać na słodziutkie owoce. jak piszesz figaa nie jest Twoim oczkiem w głowie, ale może z uwagi na brak wody na działce warto przy następnej wizycie przywieżć jej troszkę wody :wink:

Wkurzają mnie mszyce. Czarne. Ze skrzydełkami. Codziennie zabijam kilka. Najpierw rozganiam pasące się przy nich mrówki 🙂
Pozdrawiam
Tomek
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

tomekb1 pisze: 11 cze 2023, o 10:28 piszesz figaa nie jest Twoim oczkiem w głowie, ale może z uwagi na brak wody na działce warto przy następnej wizycie przywieżć jej troszkę wody :wink:
Mam mauzera na działce, ale ta woda jest dla borówek amerykańskich i dla dyniowatych (ogórki, dynie, arbuzy). figa, jak i inne krzewy i drzewa, musi sobie sama radzić.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 860
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Moje main crop na Brown Turkey

Obrazek

Jeszcze moze z tydzień i przegonią wielkością zeszłoroczny , który przetrwał zimę, a teraz stoi w miejscu. Zostawiłem go specjalnie , by zobaczyć różnicę.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 699
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Hej Tomek!
Już żałuję Ze nie zrobiłem tego Twojego patentu u siebie. ;:223
U mnie katastrofa! ;:223 Ten cały main crop gnije. Figi stają się kolejno żółte, potem kolor łapią jak by dojrzewały, ale nie dojrzewają tylko gniją a w środku są białe. Wszytko odpadnie. Niepotrzebnie czekałem z nadziejami. ;:185
Miałem właśnie wczoraj napisać doi Ciebie Tomek jak efekty tego zabiegu wyglądają a tu dziś widzę sam napisałeś! ;:215

Z tych małych fig w doniczkach figi mi odpadły oczywiście. ;:219
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 860
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Tak to jest z tym przezimowanym main cropem. Adam "patent" nie jest mój :D Obejrzałem film na YT. Zobacz. Dziewczyna świetnie wszystko tłumaczy.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=W80YTVY ... aIN1ZUTBsz[/youtube]
Według mnie najlepszy kanał o uprawie fig. Warto śledzić.
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Zapomniałem że istnieje to forum :D Tomek ta dziewczyna nazywa się Mira Suwala, mieszka w Warszawie i wstawiła chyba 2 filmiki, drugi o ukorzenianiu zrazów figi w mchu. Jutro wstawię fotki moich fig.

Staraemerytka jesteś dużo młodsza niż ja :D Na fotce którą wstawiłaś jest widoczny zraz który miałaś mi wysłać? Figa od Majandy dzięki Tobie bije rekord uprawy w gruncie bez zabezpieczenia zimowego.
x-S-e-x-ka
ZBANOWANY
Posty: 44
Od: 4 cze 2023, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Senior pisze: 25 cze 2023, o 19:52

Staraemerytka jesteś dużo młodsza niż ja :D Na fotce którą wstawiłaś jest widoczny zraz który miałaś mi wysłać? Figa od Majandy dzięki Tobie bije rekord uprawy w gruncie bez zabezpieczenia zimowego.
Co do młodości - nie jestem pewna.
Co do zrazów - mogłam ich wysłać, ile chciałbyś, ale zastopowałeś (rozmyśliłeś się?).
Co do zimowania - już chyba na tym się jej żywotność zakończy, bo nie może być tyle łagodnych zim pod rząd, a ja nie zamierzam jej okrywać, więc...
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Figa na działce, w donicy cz.2

Post »

Tomek nie ma żadnego sarkazmu w mojej wypowiedzi, jeżeli chodzi o nazwisko to wyjaśniliśmy to sobie na pw.

Staraemerytka rezygnuję z fig ponieważ doszły mi 2 bananowce w gruncie i cytryna również gruntowa. W ubiegłym roku wykopałem BT. Pozostały mi figowce Peretta, Brunswick i RdB. Dwu ostatnich pozbędę się.
Pozostanie w gruncie tylko Peretta która aktualnie ma ok. 20 owoców letnich (breby). Mają już docelowy rozmiar przed puchnięciem. Fotki wstawię później.


Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”