Rośliny na suche i słoneczne rabaty

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Anja01
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 31 mar 2014, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny do słonecznego i suchego ogrodu

Post »

Super, super. Dziękuje bardzo. Dziś kupiłam nasionka orlika, bo na opakowaniu stoi 'roślina udaje się na każdej glebie'. Myślicie, że i u mnie się uda? A dziś wsadziłam trawę, taką ostrą, zielona z białymi brzegami, chociaż nie wiem jak się nazywa, oraz liliowca.

Znalazłam! Mozga trzcinowata :D
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Rośliny do słonecznego i suchego ogrodu

Post »

Aniu, sięgnęłam po książkę autorstwa Barbary Miki " Byliny słońca i cienia", polecam bardzo, bo opisuje byliny udające się na ekstremalnych stanowiskach, fajnie opisane, gatunki udające się w polskich warunkach, żadnych rarytasów, tylko sprawdzone, żelazne rośliny.
Podaję więc za autorką spis roślin z działu "Miejsca suche i nasłonecznione:
Dziewanna ogrodowa 'Densiflorum' i 'Pink Domino', d. olimpijska, dz długolistna;
Dzwonek brzoskwiniolistny, d. dalmatyński (od siebie dodam, że może nie przetrwać mokrej lub bezśnieżnej zimy), d. drobny, d. karpacki, d. Poszarskiego, d. skupiony;
Farbownik lazurowy;
Gęsiówka kaukaska (od siebie dodam, że również g. alpejska, jest biała i różowa);
Goździk alpejski, g. kartuzek, g. kropkowany, g. majowy, g. lodowcowy, g. piaskowy, g. pierzasty;
Jastrzębiec czerwony, j. kosmaty, j. pomarańczowy;
Kocanki piaskowe w odmianach;
Kostrzewa popielata;
Krwawnik pospolity, k. wiązówkowaty;
Łyszczec (gipsówka) rozesłany, ł. wiechowaty;
Macierzanka cytrynowa, m. pospolita;
Mikołajek płaskolistny, m. alpejski;
Naparstnica zwyczajna;
Nawłoć ogrodowa w odm. (uwaga, bardzo podobna n. pospolita jeśli nie jest pilnowana może być bardzo ekspansywna);
Płomyk szydlasty;
Przegorzan pospolity, p. niski;
Przetacznik pagórkowy, p. rozesłany, p. siwy (od siebie powtórzę , że również. p kłosowy, bo sprawdziłam);
Rozchodnik ostry (dodam tylko, że oczywiście inne rozchodniki również);
Rumian żółty;
Słoneczniczek szorstki;
Szałwia okazała, s. lekarska, s. omszona;
Ukwap dwupienny;
Zawciąg nadmorski;
Uff, oprócz tego działu jest jeszcze dział o bylinach na miejsca "dość suche i nasłonecznione", czyli pod Twoje też by pasowało, ale nie chcę Cię aż tak zasypywać nazwami. Jeśli zniesiesz jeszcze trochę nazw to daj znać, wypiszę więcej.
Powodzenia w poszukiwaniu roślinek i ukwiecaniu działki!
Awatar użytkownika
Anja01
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 31 mar 2014, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rośliny do słonecznego i suchego ogrodu

Post »

Dziękuję! Bardzo dziękuję! Znalazłam tę książkę przez internet, to sobie kupię. Jestem zachwycona! :heja ;:167
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Cześć :)
Planuję założenie rabaty na glebie nieurodzajnej (poprawię trochę glebę, przez wymieszanie obecnego piasku z czarnoziemem i kompostem) w miejscu, na którym praktycznie przez cały dzień jest nasłonecznione. Miejsce oddalone jest od punktu, z którego pobieram wodę, więc dobrze, aby rośliny nie wymagały codziennego podlewania i radziły sobie w warunkach czasowych jej niedoborów. Rabata na początek będzie w kształcie litery U o wymiarach 200 cm na 200 cm. Z jednej strony rabaty rosną róże, a z drugiej tamaryszek.
Do rzeczy :) Chciałbym tam następujące rośliny:
1. kocimiętka mussina
2. kocimiętka fassina
3. szałwia okręgowa
4. szałwia omszona

Moglibyście podpowiedzieć mi, jakie rośliny można posadzić tam jeszcze, aby środek rabaty był wyższy, a boki schodziły coraz niżej? Ww. rośliny będą raczej średnim piętrem rabaty, więc pozostają jeszcze piętro wysokie i niskie. Fajnie jakby rośliny utrzymywane były w kolorach niebieskim, fioletowym, białym, różowym oraz, aby radziły sobie w ww. warunkach. Chciałbym rośliny szadzić sukcesywnie w miarę dostępnych wolnych środków finansowych, więc wszystkiego naraz nie zakupię, a rośliny będę kupował na przestrzeni kolejnych miesięcy :)
Czytałem kiedyś, że zbyt dobra gleba może powodować wykładanie się kocimiętki, więc gleby też nie chciałbym zbyt poprawiać, bo w innym miejscu posadziłem kocimiętkę walkers flow (dosyć chaotycznie posadziłem z innymi, nieprzemyślanymi roślinami) w czarnoziemie i praktycznie leży na ziemi.

Przepraszam za długi wstęp i opis, ale jak widać, nie bardzo mam pojęcie o tym jakie rośliny wybrać, a chciałbym zacząć budować ogród i nie przesadzać zbyt często roślin :) , więc liczę na Waszą pomoc i doświadczenie.

Dziękuję i pozdrawiam,
Mateusz :)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Sprawdź jeszcze pH gleby.

Do sucholubnych i znoszących pełne nasłonecznienie roślin należą:
- rozchodniki, w tym rozchodnik okazały
- floksy - wszystkie odmiany i gatunki. U mojej babci rósł wiechowaty na V lub VI kl. gleby w ogródku. Babcia podlewała tylko warzywa.
- lawenda, ale ona lubi neutralne do lekko zasadowego pH gleby
- goździki pierzaste, postrzępione, sine
- czyściec wełnisty
- starce
- kostrzewy
- krwawniki
- część kosaćców
- oregano
- liliowce
- macierzanki...

Sporo tego jest. Wpisz w wyszukiwarkę "rośliny na suche stanowiska"
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Dodam jeszcze do tej listy:
- niskie piętro - posłonek, acena purpurowa, sasanka, floks szydlasty, karłowe gatunki bylicy
- średnie piętro - karłowe odmiany trytomy, trawy typu stipa, perłówka, chropatka, butelua, krwawniki, barbula klandońska, perovskia, irysy bródkowe, ostrogowce
- wysokie piętro - proso rózgowate, wysokie trytomy, monarda, mak orientalny, pustynnik, firletka gwieździsta, wydmuchrzyca, len wieloletni, mikołajek płaskolistny.
Dobrze poradzą sobie też na takim stanowisku berberysy thunbergii. Są dostępne odmiany o różnej wysokości i kolorach liści.
Moja rabata na suchym i słonecznym stanowisku wygląda tak...

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
markus383
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 7 maja 2011, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Dziękuję Wam za podpowiedzi i piękne zdjęcia :) Widzę, że nawet na tym moim piasku można będzie osiągnąć świetny efekt.
Na pewno będę wybierał wśród roślin wymienionych powyżej, tym bardziej, że osoba z forum od której chciałbym zakupić posiada część z ww. gatunków.

Chciałbym zapytać też o ściółkowanie. Czy taką rabatę będę mógł pokryć warstwą np zrębek sosnowych (chyba są łatwo dostępne) i później w wybrane miejsca sadzić rośliny? Pytam, ponieważ w moim "hostowisku" tego nie zrobiłem i mam problem z chwastami. Chciałbym uniknąć geowłókniny i jednocześnie znaleźć niedrogi sposób na uniknięcie dużej ilości chwastów pomiędzy roślinami.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Zrębki mogą być, tylko trzeba sprawdzać pH gleby, bo zakwaszają podłoże, a gleba piaszczysta z reguły już i tak ma kwaśne pH. Ja dałabym na wszelki wypadek jako nawóz popiół drzewny. U mnie świetnie sprawdza się jako odkwaszacz na piaszczystej glebie. Dodatkowo wzbogaca glebę o fosfor i potas. I też musisz uważać żeby nie wyściółkować zbyt mocno podstawy i korzeni roślin sucholubnych, bo przy intensywnych opadach deszczu albo śniegu zimą mogą wygniwać. Irysy i trawy sucholubne nie lubią ściółkowania na przykład. I trytoma też nie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4561
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Prośba o pomoc w założeniu rabaty - stanowisko niezbyt urodzajne i nasłonecznione.

Post »

Ja dodam jeszcze macierzankę, trzmielinę, goździk brodaty, mydlnicę, kosodrzewinę, jałowce, jaśminowce.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”