Pomidory z Banku Nasion.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 198
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Kilka słów o pomidorkach: Złoty Deszcz i Polen.

Nasiona odmiany Złoty Deszcz były z Banku Nasion, odmiana Polen nie jest z Banku Nasion.
Złoty Deszcz - na przełomie 2000 roku odmiana była produkowana przez PNOS Ożarów.
Polen - nasiona które mam pochodzą od śp. Zbyszka (Dino_zaur) i z tego co sobie przypominam dostał je z USA.
Nie były produkowane wcześniej przez polskie firmy nasienne.

Złoty Deszcz
Jest pomidorem wysokorosnącym, o ciągłym wzroście. Ogłowiłem go przy 170 cm wzrostu. Miał bardzo dużo owoców na czterech
poziomach. Owoce w kształcie kropli żółte, bardzo smaczne, z całej trójki najsmaczniejsze, najbardziej słodkie. Odmiana wyhodowana
przez PNOS Ożarów. na przełomie 2000 lat. Nasiona które mam pochodzą z Banku Nasion.

Polen
Pomidor wysoki, wiotkołodygowy o wysokości 120-180 cm. Bardzo duże plony małych owoców w kształcie złoto-żółtej gruszki/śliwki,
o wadze 30-50 g. Dobry łagodny smak, słodkie soczyste owoce koktajlowe.Zaczynają dojrzewać po 80-82 dniach i owocują praktycznie
do końca września. Wywodzi się z polskiej agencji Genebank z Iris Seed Savers Association z roku 2007. Po raz pierwszy wprowadzony
przez Andrew Still of Drian, Oregon.
Wpisany w Roczniku SSE 2008 roku. Znajduje się w katalogu Brown Envelope Seeds


Porównanie owoców.

Z tych odmian które proponuję na obecną AWN, wg. nas najsmaczniejsze są BP17, BP72, Opat1 - są to malinowe befsztyki o smaku dawnych pomidorów łatwe w uprawie gruntowej. Mogą być uprawiane pod osłonami. Z koktajlowych obie odmiany Dzbanuszki i Pinokio - są smaczne, Dzbanuszki bardziej słodkie, idealne do podgryzania, sałatek, dekoracji. Najlepsze prosto z krzaka.
Zdjęcia niedostępne/K
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3254
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Kaziu ,otrzymałam taką informację na temat odmiany Polen : Pochodząca z polskiego banku genów żółta gruszka Polen została przekazana projektowi The Seed Ambassadors Project przez Irish Seed Savers Association.

Dlatego poprosiłam o informację na temat tej odmiany. Dziękuję

Polcie29 .Tylko takie zdęcie znalazłam .
Obrazek

Obrazek
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Miał ktoś doświadczenie z Ozyrysem i Bolkiem?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
Iochroma
500p
500p
Posty: 575
Od: 6 sty 2012, o 17:23
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kurpie Zielone C9

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Dzień dobry,
skoro temat się podniósł, zapytam: miał ktoś doświadczenie z Krajowym centrum roślinnych zasobów zasobów genowych IHAR?
Przeglądam, na razie otwarte dla naukowców i edukatorów, ma otworzyć się dla hobbystów. Bardzo ciekawe, rzadkie, stare odmiany.
Udanych plonów.
Magda
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 198
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Dobry wieczór.
Do ub.roku można było otrzymać nasiona z Banku z trzech grup: dla hobbystów, umowa SMTA i hodowców prof. W tej chwili
można zamówić tylko w ramach umowy SMTA (Umowa SMTA to standardowa umowa o transferze materiału (Standard Material Transfer Agrement), jeśli spełni się warunki wymienione w tej umowie. Jest do wglądu na stronach banku.
Rzeczywiście w ofercie są ciekawe stare odmiany np. pomidorów, papryk, ogórków, fasol czy innych warzyw. Pewnie niedługo dowiemy się na jakich zasadach i jaki asortyment zaoferuje Bank ogrodnikom hobbystom.
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3254
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Czyli wszędzie ograniczenia :oops:
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

kazko47 Chciałbym podpytać o pomidora Bolek, z tego co wyczytałem to jest samokończący, ile gron najczęściej wypuszcza na pędzie głównym, jak wrażenia smakowe zdaje się że to bardzo późna odmiana?
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
kazko47
100p
100p
Posty: 198
Od: 23 cze 2011, o 15:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie, Radzyń Podlaski

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Kamil, przedpraszam że dopiero teraz odpowiadam.

Odmianę Bolek uprawiałem w 2019 i 2020 r. Jak dostałem nasiona ucieszyłem się, że będę miał szansę przypomnieć sobie pomidory sprzed lat.

Uprawiałem je w odkrytym gruncie. Jak wspomniałeś jest to pomidor samokończący, u mnie 90-100 cm wysoki. Były 4 grona na pędzie, uprawiałem na 2 pędy. W gronie było po 6 pomidorków, ok. 80 g. jeden, kuliste do sercowatych. Odmiana późna, posadziłem rozsadę 24 maja a zbiory były po 10 września. W pełni dojrzałe były smaczne, dobrze wybarwione, malinowy kolor i smak owoców. Odmiana raczej deserowa. Kilka pomidorów zerwałem wcześniej żeby się przekonać jak będą dojrzewać w domu. Wytrzymałem do października. Muszę przyznać, że liczyłem na lepszy smak.
Te dojrzewające na krzaku były smaczniejsze.
W następnym roku roku powtórzyły swoje cechy jeśli chodzi o kształt, kolor, smak i leżakowanie.
Kuzyni uprawiali pod folią i na ogrodzie i te pod folią całowicie nieudane. Wg. mnie pomidor typowo gruntowy, pod folią się nie sprawdza.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kazik.

Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. Jonasz Kofta
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Dziękuję za podpowiedź jak go prowadzić i jakie wrażenia smakowe. Taki średniej wielkości pomidorek z niego. Widzę, że popełniłem błąd, gdyż swoje dwa krzaki wsadziłem do tunelu foliowego z obawy przed ZZ, w gruncie we wrześniu jest już zazwyczaj dawno po zawodach jeśli chodzi o pomidory w mojej okolicy. W przyszłym roku wsadzę go pod daszek :wit
Mam już jednego owocka zawiązanego, pierwsze grona będą przestrzelone, gdyż pobierałem z niego pyłek do próby zabawy w pszczołę.
Z banku mam jeszcze w tym roku Ozyrysa, zaraz po wysadzeniu do tunelu jakoś nie mógł się pozbierać, ale teraz szybko grubieje mu łodyga, niedługo zakwitnie pierwsze grono :wit

Obrazek
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8522
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Ciekawa jestem Ozyrysa . Dziwne , że nie przetrwał w powszechnych uprawach .
Zasadniczo jest tak , że dobrych odmian ludzie się nie pozbywają .
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2820
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory z banku nasion.

Post »

Też jestem ciekaw tego Ozyrysa. Myślę że odmiana mogła być wyparta przez co raz większy napór odmian z zagranicy jak i odmian F1. Tak jak było z malinowym z XIXw i Starą banciną malinówką. Sam pamiętam jako dziecko były u mnie śliwkowe pomidory udały się bardzo, ale nikt nie zapisał nazwy ani nie pobrał nasion...
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”