Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
jagusia111

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Trzeba od nowa. Pozwolenie jest chyba na pół roku od wydania pozwolenia.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Aktualne przepisy sprawiają, że mam ochotę mieć w ogrodzie tylko drzewa i krzewy owocowe, bo są zwolnione od obowiązku zgłaszania wycinki.
Przy okazji czy się ktoś orientuje, czy do takiego zgłoszenia może być dołączony prosty rysunek, czy jednak trzeba zatrudnić specjalistę od map?
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Kilka lat temu wydrukowałem screenshota z map Google z zaznaczonymi drzewami. Troszku słabo było widać to wydrukowałem jeszcze scrennshota "zwykłej" mapy i tam też zaznaczyłem gdzie rośnie jakie drzewo. Zgłoszenie zostało przyjęte ale pani urzędniczka i tak przyjechała zobaczyć i pomarudzić. Pewnie dlatego by poczuć się ważniejszą.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

A skąd ta zwykła mapa?
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Już nie pamiętam czy dałem mapkę z Geoportalu z granicami
https://polska.geoportal2.pl/map/www/ma ... apa=polska
Czy z Google Maps ale zwykłą (Teren) a nie satelitarną. Satelitarna jest mało czytelna na czarno-białym wydruku więc dołączyłem tę drugą.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Dzięki - w potrzebie skorzystam.
Awatar użytkownika
Marconi_exe
1000p
1000p
Posty: 1472
Od: 10 kwie 2010, o 00:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tykwowisko środkowopolskie
Kontakt:

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Chciałem kiedyś wyciąć kilka jałowców od strony ulicy przed domem. Poszedłem do gminy i dostałem wykaz jakie gatunki mogę wycinać i jaki mogą mieć obwód maksymalny.

Pytam się urzędniczki jak się dowiedzą jaki obwód miały te jałowce które wytnę. Odpowiedziała że po pniu. A ja jej na to że pni nie będzie bo je od razu wykarczuję. Urzędniczka na: To idź je tnij i karczuj i nie zawracaj nam głowy.

Wniosek. Nie ma pnia to urząd nie ma jak wystawić kary. A na olx są ogłoszenia frezarek do pni.

Jest też inny sposób. Wywiercić dziurę w pniu na samym dole ukosem. Do wywierconej dziury wlewany nierozcieńczony koncentrat randapu lub mocnej solanki(woda+sól spożywcza) . Jak drzewo uschnie to łatwiej z pozwoleniem na wycinkę. Bo z tego co wiem to na uschnięty też trzeba pozwolenie.

Jednakże najlepiej działać zgodnie z prawem. U mnie w gminie niema problemu i każdemu wydają pozwolenie.
Pan stworzył z ziemi lekarstwa, a człowiek mądry nie będzie nimi gardził. Syracha 38
Marek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Po pierwsze nie trzeba specjalnie uszkadzać drzewa. Jeśli jest uzasadnienie to nikt nie będzie robić problemu jak mi się wydaje.

Po drugie UWAGA - jak nie ma pnia lub kłody to toczy się postępowanie administracyjne w tej sprawie i różne rzeczy mogą ustalić (art. 88 i 89 ustawy o ochronie przyrody). Chyba lepiej zachować dowody, które mogą obniżyć karę.

A najlepiej poczytać samemu aktualne zapisy prawne choćby tutaj https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0880Lj.pdf
To co napisałem sprawdzałem pod kątem osób fizycznych i prywatnych działek nie służącym celom gospodarczym czy np. pod ochrona konserwatora zabytków.
Na prywatnej działce osoba fizyczna nie potrzebuje zezwolenia na usuwanie drzew czy krzewów. Musi jedynie zgłaszać zamiar wycięcia i to tylko wtedy gdy drzewa są o większej średnicy niż... lub krzewy o łącznej powierzchni niż...
Oczywiście krzewy i drzewa owocowe są całkowicie zwolnione z takiego obowiązku.
Trudno tu cytować kilkanaście stron ustawy i dlatego zamieściłem adres jej tekstu ujednoliconego
G2000
100p
100p
Posty: 137
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/202 ... s-zl-kary/

Fajne mamy państwo. Emeryci wycięli 4 tuje, powszechnie uważane za "chwasty", 15 tys. kary. Deweloper wytnie 3 stuletnie kasztanowce i dostaje taką samą karę.
https://katowice.naszemiasto.pl/dewelop ... c1-8672195
I jeszcze nie chce jej płacić.
https://katowice.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/katowice/7 ... owcow.html

5 tys. za wycięcie 24 prawie dwustuletnich dębów.
https://spidersweb.pl/2022/02/kary-za-w ... drzew.html
Wcześniej po wycince drzew w zabytkowym obszarze parku Przymorze sprawcy musieli zapłacić zaledwie 14 tys. zł. Gdyby obowiązywały stare przepisy, kara wyniosłaby 42 tys. zł. Nadal nie jest to odstraszająca kwota, ale już w jakiś sposób odczuwalna.
Wszystko to jest pokłosiem ustawy "Lex Szyszko". Tak nazwano nowelizację ustawy o ochronie przyrody, dzięki której osoby fizyczne nie musiały uzyskać pozwolenia na wycinkę drzew, o ile nie było to związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W związku z nowelizacją obniżono również opłaty za wycinkę.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

" Oczywiście krzewy i drzewa owocowe są całkowicie zwolnione z takiego obowiązku." Gdzie znajdę dokładny wykaz takich roślin w PL?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wycięcie drzew. Pozwolenia.Kary.Cz.2

Post »

Nie ma takiego wykazu :D
Wydaje mi się, że drzewo lub krzew musi rodzić jakieś owoce, tzn. nasz akurat nie musi rodzić - czasem wiele lat trzeba czekać na pierwsze owoce. Wystarczy więc, że masz pewność co tam ci rośnie.
Wydaje mi się, że owoce nie muszą być jadalne dla człowieka, żeby je uznać za owocowe. Czyli uprawiasz je np. dla ptaków.
Generalnie jak nie ma wykazu, to znaczy, że wszystkie można ciąć - chyba że jest to teren pod ochroną konserwatora zabytków.
A gdybym miał jakieś dziwne drzewo lub krzew do wycięcia i nie byłbym pewien, że jest owocowy, to bym zgłosił gminie, która musi się znać.
Na wszelki wypadek lepiej sprawdzić w ustawie - zawsze mogę coś pomylić, w końcu nie jestem prawnikiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”