Hartowanie sadzonek

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
uki94
200p
200p
Posty: 280
Od: 4 mar 2008, o 09:55
Lokalizacja: Żerków

Hartowanie sadzonek

Post »

Witam, czy pomidor w nocy gdy będzie miał 5stopni może zmarznąć czy nic mu nie będzie?
Lukasz uki94
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Przy tej temperaturze nie zmarznie, ale jeśli nie jest zahartowany może oklapnąć i odchorować.
Smolkus1993
200p
200p
Posty: 304
Od: 14 lis 2007, o 14:21
Lokalizacja: Goleniów

Post »

Jaka jest najlepsza temperatura do hartownia pomidorów ??
Awatar użytkownika
judyta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4060
Od: 10 lut 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Post »

Hartowanie polega na wystawianiu sadzonek w zaciszne miejsce /osłonięte od wiatru/ nie bardzo nasłonecznione-aby słońce nie uszkodziło liści i przyzwyczajeniu roślin do innych -zmiennych temperatur.Rośliny przyzwyczajamy przez kilka dni..ok 7-10 wydłużajac każdego dnia czas, zabierając na noc do domu.Ja wystawiam kiedy temperatura jest powyżej 7 stopni..
maxikaz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 13 kwie 2022, o 09:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

Dzień dobry.

Mam problem z pomidorami, które do tej pory trzymałem głównie na parapecie, a teraz coraz częściej wystawiam na zewnątrz.
Otóż po wystawieniu na zewnątrz, pomidory wyraźnie i szybko "padają z sił". Wszystkie liście lecą w dół i rośliny są "klapnięte". Wystarczy jednak, że schowam je ponownie do domu i po jakimś czasie wszystko wraca do normy.
Wystawiam głównie wtedy gdy temperatura jest +15 i jest słońce. Na noc jeszcze nie zostawiam, bo jest zbyt chłodno.
Co może być przyczyną takiej reakcji? Jakiś szok spowodowany zmianą warunków?
Dorcinda
500p
500p
Posty: 912
Od: 4 maja 2009, o 14:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Pomidory w donicach cz.4

Post »

maxikaz takie wystawianie na dwór to hartowanie. Gdybyś robił to stopniowo, np. początkowo na godzinkę potem na trochę dłużej reakcja byłaby mniej gwałtowna. To całkiem normalne, w domu miały cieplarniane warunki, na dworze chyba najgorszy dla sadzonek jest wiatr, który wysusza podłoże i całą roślinę, do tego jeszcze słońce i już na pewno liście oklapną. Na szczęście pomidory szybko się regenerują. Można spróbować postawić sadzonki w miejscu osłoniętym od wiatru i na początek nie w pełnym słońcu.
Dorota
Awatar użytkownika
zikkk
200p
200p
Posty: 308
Od: 9 paź 2009, o 20:35

Jak hartować sadzonki pomidorów na zewnątrz ? Kiedy na słońce ?

Post »

Witam,

mam kilkadziesiąt sadzonek pomidorów, zacząłem teraz hartować ale nie wiem na jak długo zostawiać sadzonki ?

1 dzień powiedzmy 3h a nastopny na ile godzin zostawić, może 6 ?

inaczej o ile godzin zwiększać w następnych dniach ich pobyt w cieniu i ostatecznie kiedy wystawić je na słoneczko ?
=============
Płeć: Męszczyzna
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Jak hartować sadzonki pomidorów na zewnątrz ? Kiedy na słońce ?

Post »

;:7

Na YT jest dużo filmików na ten temat. Proponuję obejrzeć np. ten filmik -

youtu.be/yAPuQ4u6hw4

;:136
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”