Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 572
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Jak masz taką możliwość, to wystaw na zewnątrz, ale nie na słońce. Teraz zdecydowanie więcej wody, aby pąki nie opadły.
Powodzenia ;:333
Pozdrawiam:)
imosama
50p
50p
Posty: 81
Od: 15 sie 2022, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Niestety mieszkam na piętrze i okna mam północ-południe :roll: A z wodą zauważyłem że ostatnio pije trochę więcej :D
Awatar użytkownika
wrocek
50p
50p
Posty: 68
Od: 12 wrz 2021, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Dostałem niedawno w prezencie zdechlaka Lepismium bolivianum. W zasadzie jeden jedyny pęd 25-30 cm, który powoli się rozkrzewia po opanowaniu przelania poprzedniego właściciela. Pomyślałem o tym, żeby go zagęścić, lecz w tym celu musiałbym pociąg ten pęd na kawałki i czekać aż zaczną z nich wypuszczać odrosty. Powiedzcie, gra jest warta świeczki? Od razu mówię, nie zależy mi na czasie, wiem że rok to mało żeby jakoś zaczęło to wyglądać.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

A zdjęcia jak to wygląda?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sarcastic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2023, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Cześć. Poszukuję małej rady w sprawię mojego Epiphyllum oxypetalum. Na wiosnę dostałam roślinkę i do chwili obecnej urosła bardzo mocno. Nie przypomina tych ze zdjęć w internecie. Tamte mają po parę długich listków, a moja z każdego liścia puszcza po kilka kolejnych. Przez to jest już dość ciężka, liście układają się w jedną stronę i mam obawy, że się prostu złamie. Dałam jej podpórkę, ale dalej się boje, że mi zeskoczy z parapetu. Czy powinnam ją jakoś przycinać? Powiązać? Dla porównania na zdjęciach jak wyglądała w kwietniu, a jak teraz.

Obrazek
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Wbij palik kokosowy i podwiąż pędy. Mój z kolei jest na tyle duży, że muszę go już przywiązywać do ściany.
Jeśli chcesz nieco powstrzymać wzrost ogranicz do minimum podawanie nawozu, a w okresie jesienno zimowym zapewnij chłodne stanowisko.
Na to o tyle istotne znaczenie, że w cieple i małej ilości światła będzie wypuszczać długie pędy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sarcastic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2023, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Z tym chłodniejszym miejscem może być problem bo mieszkam w bloku :/ Nawet jakby wylądował w najzimniejszym pokoju to te ok 18st będzie miał. A jak z podlewaniem w takiej sytuacji, gdy jednak nie będzie stał w chłodzie? Teraz przez wiosnę-lato podlewałam go raz na tydzień. Domyślam się, że rzadziej. Raz na 2 tygodnie? Raz na miesiąc?
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

W okresie jesienno zimowym raz na 3 - 4 tygodnie. To może trochę spowolni wzrost, ale licz się z tym, że pokrój może się rozjechać i będzie wypuszczać nawet metrowe bezlistne albo słabo rozwinięte liście.
W okresie wiosna lato nie podlewaj tak regularnie. To są epifity, powinnaś podlewać wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.


PS. Też mieszkam w bloku, ale mam zakładaną zabudowę na balkon, więc to jest rozwiązanie z zimowaniem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sarcastic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2023, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Zawsze sprawdzam podłoże przed podlaniem. Jak jest przeschnięte z wierzchu dopiero wtedy podlewam i to tak mniej więcej co tydzień wychodziło. Przy chłodniejszych dniach wiadomo, że trochę dłuższe odstępy były :)

A czy piwnica byłaby opcją? Dałby radę w ciemności? Planuję tak w tym roku resztę moich kaktusów przezimować, ale przyznam szczerzę, że
Epifyllum miałam zamiar zostawić w mieszkaniu.
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18599
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Piwnica nie będzie najlepszym rozwiązaniem...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Sarcastic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2023, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

No cóż.. tak właśnie myślałam. Musi w takim razie pozostać w mieszkaniu. Będę starała się, żeby miała jak najchłodniej i jakoś damy radę :)

Dzięki za pomoc i cenne wskazówki ;)
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
Sarcastic
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 19 wrz 2023, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Troszkę się pochwalę. Moje epiphyllum zakwitło po raz pierwszy! Na pożegnanie lata 12 października. Na początek jeden kwiat, ale jakże piękny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Monika
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20122
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Epiphyllum i jego hybrydy cz.2

Post »

Ładny kwiat. ;:138

Miałem kiedyś dużą kolekcję tych roślin jednak ze względu na ich rozmiary musiałem z nich zrezygnować.
Doceniam jednak (jakże widoczne!) piękno kwiatów. Bo niektóre z rodzaju są nawet od tego dużo ładniejsze! :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”