Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Bardzo dziękuję za odpowiedź :). Zastanawiałam się po prostu, czy nie jest to jakaś odmiana domowa, bowiem zależy mi na tym, aby przetrwał zimę na balkonie (oczywiście odpowiednio zabezpieczony).
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

To zależy, gdzie jest ten balkon.

W mroźne zimy, to on może nie przetrwać nawet na balkonie we Wrocławiu. Chyba na Dolnym Śląsku przebiega północno-wchodnia granica naturalnego występowania tego gatunku. Kilkanaście lat temu powymrażało część bluszczy na ścianach we Wrocławiu.
Mo_nikaa
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 18 cze 2020, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Balkon w Bydgoszczy :).
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Cześć, mam bluszcz na balkonie w donicach, który rośnie tam od 3 lat i do tej pory radził sobie całkiem nieźle. Zauważyłem, że ostatnio coraz więcej pojawia się na nim zbrązowiałych, twardych i suchych liści. Wyraźnie widać to na zdjęciach na pnączu z lewej strony. Podlewam go regularnie, zimą również jeśli temperatura na to pozwalała. Co się mogło z nim stać i jak mu pomóc? Bo chyba nie tak powinien wyglądać budząc się do życia na wiosnę :(

Obrazek
Obrazek
toiowo
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 2 maja 2023, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Jakie podłoże będzie dobre dla bluszczu (uprawa w mieszkaniu/doniczka)? Ziemia uniwersalna + perlit 3:1 będzie ok? czy jakieś inne dodatki są mile widziane.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18647
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Wystarczy ziemia i perlit/żwirek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ayahuasca
50p
50p
Posty: 52
Od: 9 mar 2014, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bluszcz (Hedera) - uprawa w mieszkaniu/na balkonie

Post »

Cześć, dokupiłem w tym roku pare sadzonek bluszczu do donic, które na początku jesieni dołożyłem do bluszczu już obecnego. Na liściach tego nowego pojawiają się sporadycznie, ale regularnie, ciemno brązowe plamki, a same liście są zdeformowane. Roślina rośnie i rozwija się dosyć intensywnie, ale martwią mnie te plamy.

Wygląda jak plamistość bakteryjna. Walczyć z tym? Ppryskać rośliny środkami Biosept 33 SL (0,1%), następnie Miedzian 50 WP (0,3%)?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”