Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie będę dociekać czy to, że rosła te kilka lat i było ok., bo wszystko jest do czasu. Juka preferuje bardzo przepuszczalne podłoże, więc prędzej czy później musiało się to skończyć. Poza tym ziemia uniwersalna ziemi uniwersalnej nie będzie równa, bo może być to zarówno lżejsza na bazie próchnicy, czy cięższa. Nie mam najlepszego zdania w przypadku tej ziemi, którą wymieniłaś w pierwszym poście, chyba że dasz większą ilość rozluźniacza. Keramzyt nie jest najlepszym rozluźniaczem, gdyż bardzo nasiąka wodą. Najlepszy wychodzi żwirek kwarcowy, bo nigdy nie traci swoich właściwości.
Ale skoro zaczęła marnieć wcześniej, czyli po pierwsze pierwsze co zawodzi to oprócz podlewania, podłoże.
Do tego trzeba dodać, że zwykle błędy uprawowe wychodzą w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest mało światła/słońca
Na razie wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni. Jak będą mocno pogniłe, to wtedy pozostaje tylko cięcie. Odcinasz oczywiście tylko wierzchołki, bo takie najłatwiej się ukorzeniają.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
12Karolina31
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 mar 2023, o 14:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Serdecznie dziękuję za odp. :)
Korzenie nie wyglądały najgorzej wiec postanowiłam ja przesadzić, wykorzystałam ziemie uniwersalną z Castoramy ( takie fioletowe opakowanie ) wydawała się bardziej przepuszczalna. Na jedna garść ziemi dałam dwie perlitu, korzenie spryskałam rysothonikiem górną warstwę ziemi również . Liście pryskam dwa razy dziennie.Teraz zastanawiam się czy mogę ja jeszcze podlać roztworem z boosterem czy to już nie będzie za dużo. Na razie wstrzymałam się z podlaniem bo skoro oznaki wskazywały ze była przelana to nie chce przedobrzyć. I tu prośba o ewentualne wskazówki.Czy mógłby Pan polecić jaka ziemia w przyszłości byłaby najbardziej odpowiednia zarówno do juk jak również monstery deliciosa i monstery monkey mask i mulenbekii gdzie te drugie jednak wola bardziej wilgotne podłoże. Z góry dziękuję
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Osobiście używam Wokan, jest lekka i już z różnymi dodatkami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam ponownie :)

Po pozbyciu się spróchniałego pnia juki, odnogi wsadziłam do wody i chyba całkiem nieźle puściły korzenie:
Obrazek
Pytanie mam takie - tę po prawej wydaje mi się, że mogę już dać do doniczki, a tę po lewej tez czy jeszcze poczekać? Ona niby na niektóre korzenie dłuższe, ale za to cienkie w porównaniu do tej drugiej. I w sumie jeszcze takie jedno pytanie - jak już wsadzę do ziemi, to ma ona sięgać tam, gdzie się zielone zaczyna? Mam obawy czy sie będzie stabilnie w tej doniczce trzymać..
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Nie, są zdecydowanie za krótkie. Poczekaj, aż będą jeszcze dłuższe i puszczą drugiego rzędu (poprzeczne).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Madzia_Lena
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 lip 2021, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Uff, dobrze, że zapytałam. Dziękuję bardzo! Miałam te jedna dziś sądzić, ale w takim razie czekam jeszcze :)
Dominiack
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 5 cze 2021, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam wszystkich,
Chciałabym prosić o poradę w sprawie mojej jukki. Jest ona bardzo wysoka, ma gruby pień z którego wyrastają 4 pędy boczne. Niedługo roślina będzie sięgała sufitu i tu jest problem. Co powinnam z nią zrobić żeby zachować jej wygląd palmy? Myślałam żeby przy pniu odciąć jeden z pędów i czekać aż na jego miejsce wyrośnie nowy. Potem odciąć kolejny itd. Tylko czy jest pewność że jukka wybije w miejscu odciecia starego pędu? Poniżej załączam zdjęcia. Jeszcze tylko dodam, że mieszkam na północy Norwegi i zimowy czas jest bardzo ciężki dla moich roślin doniczkowych. Liście mojej jukki strasznie się wyciągają przez brak promieni słonecznych, a pod koniec zimy dużo z nich schnie, przez co robi się "goła" od spodu. Doświetlanie nic nie daje niestety. Dopiero odżywa na wiosnę, kiedy ma dostęp do światła 24h na dobę.
Obrazek

Obrazek
A tak po zimie wygląda moja druga jukka:

Obrazek
Niezbyt atrakcyjnie. Czy ma ktoś jakieś sugestie co powinnam najlepiej zrobić z dużą i moja mała jukka by poprawić ich wygląd?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Juka jest rośliną słońcolubną. Jeśli mieszkasz na takiej szerokości geograficznej, na jakiej leży Norwegia, to nie da się nic zrobić.

Po odcięciu może oczywiście wypuścić nowe odrosty, ale ile i czy na pewno to zależy od egzemplarza i warunków uprawy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
puch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 4 wrz 2023, o 13:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Juka choroba liści

Post »

Dzień dobry.
Jakieś 2 tygodnie temu pojawiła mi się taka plama na liściu juki, myślałem, że to jakieś niegroźne przebarwienie niestety się to powiększyło i zaatakowało inne liście.
Jak z tym walczyć i co to jest?
pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Przelanie.

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, od stanowiska, poprzez podłoże do podlewania. Doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
kubaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 gru 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Czy to jest jeszcze do uratowania?

Obrazek
aberracje
200p
200p
Posty: 260
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

"To" wygląda jakby się samo ratowało. Oba pnie wyglądają na zdjęciu w porządku, więc jeśli nie są w środku zgniłe, spróchniałe albo zaschnięte, to mogą w dowolnym miejscu wypuścić nowe przyrosty. W dole doniczki rośnie (od jednego z pni) nowa roślina, to też coś. Za to te dwa piuropusze, które smętnie zwisają po obu stronach wyższego pnia, są na straconej pozycji i gdyby całkiem uschły, to bym się mocno nie przejęła.
Jest zima, światła wciąż mało, za to ogrzewanie w domach chodzi i powietrze jest suchsze niż latem. W opiece nad każdą roślina bardzo ważne jest zrównoważenie temperatury, światła i nawilżenia. Owszem, zimą powinno się mniej podlewać (i nie nawozić), ale jeśli mamy w domu 20+ stopni, to owe "mniej" trzeba skorygować. Ja znam domy, gdzie ciepłolubni mieszkańcy grzeją na potęgę aby utrzymać minimum 23C, a i 25C się u nich zdarza, i wtedy "mniej" znaczy "więcej" i to dosłownie. W tym wątku niejednokrotnie pisano o tym jakie powinno być podłoże, więc się nie będę powtarzać (poczytasz wątek wstecz, jeśli chcesz wiedzieć), ja bym postawiła doniczkę w jak najjaśniejszym miejscu i dostosowała podlewanie do temperatury i szybkości przesychania ziemi, plus nawóz w mocno zmniejszonej dawce i w zwiększonych odstępach czasu (w stosunku do zaleceń producenta) aż do marca/kwietnia. Na lato nawożenie można lekko zwiększyć, ale nigdy ponad zalecenia, raczej poniżej zaleceń ze względu na możliwość zasolenia (czyli przenawożenia) podłoża.

Roślina to spadek po kimś lub znalezisko? Takie potrafią bardzo zaskoczyć, jak im się warunki poprawi :)
Awatar użytkownika
kubaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 27 gru 2023, o 17:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dostałem kilka roślin po kimś i próbuję je jakoś ożywić w swoim nowym lokum :)

Ta juka (bo to chyba juka? :) ) była w całkiem niezłym stanie. Po przywiezieniu przesadziłem do trochę większej doniczki, używając ziemii do roślin zielonych (palm, dracen, juk). Na spodzie keramzyt. Pieńki nie są miękkie, nie wyglądają też na zgniłe.

Ten mniejszy nie ma w ogóle liści, a w tym dużym właśnie niestety w kilka dni oklapły liście (co z nimi?). W związku z tym, że małą mam wiedzę, chciałbym się dowiedzieć jakie podjąć kroki, żeby spróbować to uratować :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”