Ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

No tak, im dłuższe, tym ciężej samemu ;:173 Ja akurat mam folie naklejona na długość 54 cm i wysokość/szerokość 45 cm. I dałam radę sama :lol:

Czyli mówisz sprzedajecie na m2 a nie mb?

Ale tak się zastanawiam, jak może ona lepiej cieniować storczyki od tej folii szronionej, skoro w niej są 'pory' i jednak przepuszcza więcej promieni.. ;:131
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Labradorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 cze 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia (Trójmiasto)

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Wydaje mi się, że właśnie te pory sprawiają, iż światła wpada więcej do środka, co jest korzystniejsze dla roślin. Ze względu na rozproszenie i bardzo małe dziurki, światło to jest nieszkodliwe dla nich.
Jak pisałam jutro wezmę storczyka na parapet do pracy i zobaczymy przez kilka tyg. jak się będzie czuł. Bo dziś w poniedziałkowy ranek zupełnie zapomniałam:P
ania19861
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 cze 2012, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Ja też mam rolety i kwiaty tak nie cierpią...
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Niestety mój jeden falek doświadczył na swoim liściu skutek zbyt małej ochrony przed słońcem, jaką daje folia.. ;:185

Właśnie przyszłam z pracy, okazuje się, że roleta nie została zasłonięta, tak jak prosiłam, i słyszę tłumaczenie, że dzisiaj nie jest słoneczny dzień... Fakt, nie jest upał, ale gdy słonko świeci to porządnie.. I dostało się listkowi na obrzeżach :cry:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Mata_Hari
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 19 gru 2011, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Czyli jednak folia się nie sprawdziła ;(
Awatar użytkownika
Labradorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 cze 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia (Trójmiasto)

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Tak jak obiecałam wzięłam dziś do pracy małego pH. i położyłam na parapecie przy oknie wyklejanym folią OWY.

Przykro mi, że Twoje pH. ucierpiały. Możliwe, że zastosowanie foli szronionej nie wszędzie się sprawdza, chociaż jestem ciekawa zawodowo na ile posiadałaś folię szronioną, a na ile "a'la folię". Gdyż często zdarzyło mi się widzieć zamienniki, które ludzie nieuczciwi sprzedawali jako folię szronioną, a były to jedynie folie zwykłe w kolorze srebrnym lub złotym. Które zupełnie inaczej działają i rozpraszają światło. Koszt foli szronionej jest 2 x wyższy niż zwykłej. Dlatego ludzie stosują tanie zamienniki, dla osób, które nie znają się w temacie.

Tak jak pisałam wcześniej, tam gdzie widziałam prawdziwą folię szronioną nie zauważyłam żadnym oparzeń, czy obniżonego turgoru liści. Ale poeksperymentuję dalej:) Zamontuję w najbliższym czasie folię w łazience, bo dość już mam opuszczania rolet i zobaczę jak tam będzie radził sobie, któryś z moich pH.

Ciepło pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Witajcie,

Moje wnioski po zakupie i rozejrzeniu się po Internecie były już jakiś czas temu takie, że to co ja mam, to folia jakaś dekoracyjna. Wygląda trochę na szronioną, ale szukając pod hasłem, które jest na papierze ochronnym tej folii (d-c fix) nie natknęłam się na słowo 'szroniona' itd. stąd mój wniosek :wink:

Aha i moja kosztowała z tego co pamiętam 8,50/mb. Na internecie szronione są mniej więcej w tych samych cenach.

Szukając zaś na alle... myślę teraz o sprawieniu sobie folii podobnej do tej OWV, a mianowicie o folii statycznej przeciwsłonecznej, jaką stosuje się na boczne szyby samochodów. Czarna, perforowana. Szkoda, że już są ucięte pod konkretny wymiar i trzeba będzie doklejać, gdyby co.

Co o tym myślicie?

P.S. ucierpiał, ale niemocno tylko jeden listek uff wkleje fotę jak zrobię :wink:
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

A to listek, jeszcze na środku lekko zbladł na żółto i jak zauważyłam jeden korzonek powietrzny też trochę uschnął..

Obrazek
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Awatar użytkownika
Labradorka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 19
Od: 12 cze 2012, o 22:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdynia (Trójmiasto)

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Od 25 czerwca storczyk stoi na parapecie z folią OWY jak dotąd nikt nie ucierpiał:P Ani korzonki, ani listki. Czuje się bardzo dobrze pomimo wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu:) Dalsza relacja wkrótce:) Pozdrawiam ciepło z burzowej ostatnio Gdyni
Awatar użytkownika
3velyna
500p
500p
Posty: 855
Od: 21 mar 2012, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PYSKOWICE /Śląsk

Re: ochrona storczyków przed słońcem, zaciemnianie parapetów

Post »

Labradorko,

Właśnie dzisiaj zamontowałam u siebie na oknach wspomnianą folię OWV :) pan z agencji reklamowej sprzedał mi kawałek, jak on to ujął 'ścinek' :lol: , idealnie wystarczający mi na dwa skrzydła okna (ok 110x45cm) za 5 zł! :tan

Moje okno jak już pisałam przy zakładaniu tego tematu - zachodnie:
temp. w pokoju: 30*C
temp. na parapecie za folią OWV: 34*C
temp. na parapecie za folią i w cieniu: 33*C
temp. na parapecie przy otwartym oknie, na słońcu: 45*C :roll:

Przy tych pomiarach postanowiłam nie dawać ich a parapet :lol: Stoją sobie na regale przy oknie i mają się bardzo dobrze :)

ale na mniej słoneczne dni - jak znalazł, chociać.. u mnie na Śląsku.. dzień w dzień to samo - z rana słońce, później upał, parówa a na koniec dnia burza.. Jak teraz się na nią zbiera :)
Pozdrawiam! Ewelina
Uczę się być >dobrą< fal-mamą :) Dopiero zaczynasz? Chętnie POMOGĘ !
Zapraszam do obejrzenia moich storczyków ? mini w szklarence ?
Natalie
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 mar 2013, o 08:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Phalaenopsis - a slońce

Post »

Witam, wiele naczytałam się i uprawie Phalaenopsis. Wszędzie w poradnikach widnieje informacja, że ten epifit nie powinien być w ogóle wystawiany na penetracje promieni słonecznych. Tak więc jasne okno, bez słońca powinno mu odpowiadać. Jednak często czytam, że najlepiej kwitną właśnie na wschodnio - południowym, zachodnio - południowym oknie. Czy zachodnio czy wschodnio i tak południowe okno zalane jest mocnymi i promieniami słońca, tutaj moje pytanie do doświadczonych hodowców... Jak więc z tymi promieniami? Mam okno wschodnio - południowe, zima zapewne byłoby całkiem dobre, ale latem od godziny ok 9-13 to istny piekarnik jak więc do tego tematu podejść? Obawiam się o poparzenie storczyków. Cieniowanie firanką takiego piekarnika nie wiem czy jest dobrym rozwiązaniem. Proszę o poradę, czy cieniować? Czy storczyki poradzą sobie l,... a może taka ilość słońca i wpłynie pozytywnie to na ich kwitnienie? Jak cieniować najlepiej? Mam jeszcze do dyspozycji okno północne. Widne bez słońca, tutaj obawiam się o zbyt mała ilość swiatla, a może moje obawy nie są w ogóle uzasadnione? Sama nie wiem, im dalej w las tym więcej drzew🙂🌹

Bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
gerranium
200p
200p
Posty: 257
Od: 27 mar 2019, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Phalaenopsis - a slońce

Post »

U mnie na oknie północno-wschodnim Phalaenopsisy rosną i kwitną bez problemu. Jeden z nich kwitnie praktycznie na okrągło. Na oknie południowym do dolnej części szyby przyklejam białą flizelinę w charakterze zasłonki na wysokość 15 cm i też dają radę. Obecnie wszystkie pięknie kwitną i liście mają zdrowe. Trzeba jedynie uważać, żeby liście dotykały południowej szyby lub zasłonki przyległej bezpośredni do szyby, gdyż słońce wtedy bardzo łatwo parzy liście.
Pozdrawiam
G.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”