Jałowiec - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
sarritaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 gru 2020, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jałowiec Blue Arrow jak go ratować?

Post »

Witam :) bardzo potrzebuję pomocy.... Dopiero zaczynam swoją przygodę z ogrodnictwem i nie wiem jak mam ratować Jałowce... Dokładnie 13 maja tego roku posadziliśmy ok 50 szt Jałowca Blue Arrow
Na pierwszym zdjeciu Jałowce w dniu zakupu

Obrazek

A teraz w grudniu wyglądaja tak :

Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek


Obrazek

Po posadzeniu zostaly po miesiacu podlane rozrobionym mocno florovitem a w sierpniu(bo wtedy zaczeliśmy widzieć że coś im zaczyna dolegać) produktem na zielenienie igieł specjalnym dla iglaków.

Bedę bardzo wdzieczna za pomoc
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Normalnie podejrzewałbym, że w zimie zwyczajnie uschły z braku wody. Ale skoro zaczęło się w sierpniu to może fytoftoroza? W internecie są opisy jak ją rozpoznać.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Zbyt duże, mają obcięte korzenie, by się zgrabnie mieściły do niewielkiej doniczki.Nie miały prawa się przyjąć tak wykopane i potraktowane.Starsze jałowce źle znoszą przesadzanie i uszkodzenia korzeni.Najlepiej kupować małe w doniczkach i sprawdzać bryłę korzeniową czy wyrośnięta w danej doniczce.
wojtek89r
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 maja 2021, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usychające się końce tuii

Post »

Tuje mają 9 lat,od kwietnia zaczęły usychać końcówki gałęzi,proszę o pomoc w celu ustalenia przyczyny

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Usychające się końce tuii

Post »

Nie pamiętam co to za choroba, ale pamietam że zapobiega sie jej Miedzianem zależnie od pogody- od końca marca lub w kwietniu.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Usychające się końce tuii

Post »

wera95
50p
50p
Posty: 77
Od: 8 maja 2007, o 22:23

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Mam pytanie. Moje Skyrokety cienko przędą. Z licinkiem jakoś nie przegrywam ale ze 3 lata temu łapały skądś sadzaka i strasznie osłabły. Sadzaka częściowo usunąłem wodą z węża, ale tylko częściowo. Tzn mam wrażenie że zamarł, ale po nim pojawia się zielonkawy osad i też ogranicza dostęp światła. Jałowce od czasu do czasu prsykam Asahi SL, Pinivitem, podlewam rzadko albo wcale. Czy jest jakiś sposób na usunięcie resztek sadzaka/ tego zielonego a zwłaszcza na danie im jakiegoś kopa wzrostowego? One niby wypuszczają nowe pędy co roku ale po prostu widać, że są słabe. Jakieś specjalne nawożenie?
platero
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 maja 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jałowiec Skyrocket - piana na pniu, usychanie rośliny

Post »

Dzień dobry,

szukałam rozwiązania tej zagadki w internetach, ale nic nie znalazłam. U moich znajomych na Mazurach rósł jałowiec Skyrocket. Jakiś czas temu po ulewnych deszczach zaczęła się pojawiać piana na pniu (vide zdjęcie), a potem w bardzo szybkim tempie (ok. 1,5 miesiąca) roślina uschła (a jest spora, ma kilka metrów wysokości).

Co może być przyczyną? Ktoś się spotkał z takim problemem?


Obrazek
bettka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 cze 2020, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Mam na rabacie Fytoftorozę i oglądam z niepokojem mojego Jałowca Pfizera Aurea. Czy to normalne, że gałązki od dołu są takie ogołocone z igieł?
To mój jedyny jałowiec, nie wiem czy tak ma wyglądać?

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 457
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Mam kilka jałowców. Generalnie chyba rośliny tracą liście, igły itp. i usychają im gałęzie, które maja pod spodem.
Nie ma sensu utrzymywać ich w miejscu do którego nie dociera słońce. Widzę to też na wierzbie płaczącej, tujach, malinach, itd.
A jak jakaś gałąź nieładnie wygląda to wycinam i wyrasta nowa.
Labelrouge
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2023, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jałowiec Blue Arrow- choroba przyrostów

Post »

Mam kilkuletnie jałowce blue arrow. Początkowo myślałam, ze taka ich uroda, ale ostatnio przejrzałam się bliżej ich przyrostom. Są wszystkie wyschnięte. Poczytałam trochę o chorobach i będę wdzięczna za diagnostykę- czy to grzyb czy szkodniki? Czy da się je uratować i jak? Bardzo Dziekuje!
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Labelrouge
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 mar 2023, o 16:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Dziekuje za przeniesienie postu- poprosze o pomoc w identyfikacji problemu
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1803
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Jałowiec - choroby i szkodniki

Post »

Na moim iglaku zamierają końcówki. Zwykle na jesieni i w zimie. Potem trochę odbija. Czy on przemarza? Ma za sucho? Obok rośnie cis i inne iglaki i żadnemu nic nie jest. Nie pamiętam co to za gatunek. Iglak rośnie przy ścianie, w zacienionym miejscu.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”