Rośliny Arkadiusa cz.3

Zdjęcia roślin doniczkowych, domowych
Zablokowany
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj Dorotko :wit

Każda Twoja wizyta w moim wątku bardzo mnie cieszy ;:108 Dziękuję za odwiedziny i bardzo miły i sympatyczny post ;:196
Co do grubosza przywiezionego z Kanarów,to w dalszym ciągu ma się dobrze ta bardzo wg mnie oryginalna i tropikalna roślina,która i Tobie się podoba ;:333 Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę miłego nowego tygodnia.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witam Cię Igo :wit

Miło,że i Ty odwiedziłaś mój wątek-bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawienie śladu po swojej wizycie w postaci postu o bardzo sympatycznej treści.Istotnie kolorki grubosza przywiezionego z Kanarów kojarzą się Bożym Narodzeniem no i rzeczywiście między innymi i on będzie stanowił dekorację naszego świątecznego stołu-mam nadzieję,że dotrwa do nastepnych świąt? ;:108 Pozdrawiam serdecznie i miłego nowego tygodnia życzę.

Olu - Karolu - Beo - Dorotko - Igo

Witam Was Wszystkich :wit,dziękuję za odwiedziny i miłe posty,serdecznie pozdrawiam i zapraszam do kolejnych odwiedzin.

W dzisiejszym poście:
1.Nowości-Grubosz hispida i Grubosz hobbit.
2.Niespodzianka zimującej już drugi rok pokrzywki.
3.Kapryśny "Stefek" zaskakuje.

Grubosz hispida - Crassula mesembryanthemoides hispida

Grubosz hispida -owłosiony sukulent.
Pochodząca z Republiki Południowej Afryki niezwykle interesująca roślina. Wyróżnia się liśćmi pokrytymi delikatnymi, jasnymi włoskami. Liście są mięsiste, obłe i podłużne, osadzone są na czerwono-brązowych pędach. Grubosz ten ma pokrój krzewiasty. Liście rosną pionowo ku górze i delikatnie na boki, dając wrażenie kolczastej, nieregularnej konstrukcji. W okresie kwitnienia wytwarza małe, różowe, dzwonkowate kwiaty, które wznoszą się nad rozetami. Nazwa gatunku “mesembryanthemoides” oddaje podobieństwo tego grubosza do roślin z rodziny Mesembryanthemum. Jest to bardzo ładny sukulent o rzadko spotykanych, włochatych liściach.Źródło tekst:zielony parapet.pl

Jest u nas od końca października minionego roku.Sprawuje się w miarę dobrze a moje spostrzeżenie jest takie,że jest on rośliną delikatną,wrażliwą na zmiany miejsca,stojącą wodę na spodku i bezpośrednie działanie promieni słonecznych.Nie wiem czy doczekamy jego małych różowych dzwonkowatych kwiatów?

Obrazek

Obrazek

Grubosz hobbit - Crassula ovata hobbit gollum

Grubosz hobbit (crasulla ovata hobbit i gollum), czyli po polsku „uszy shreka”, to jeden z pierwszych sukulentów w mojej kolekcji. Nazwa tego grubosza – hobbit, gollum, uszy shreka wywodzą się z wyglądu liści. Zwiniętych, trąbkowatych i śmiesznych. Niestety jego uprawa nie poszła mi zbyt dobrze, więc raczej mojemu do śmiechu nie było i nie mogę pochwalić się zdjęciem (chyba że archiwalnym..)
Tak pisze autor tekstu strony internetowej:LEAFLO.
Ciekaw jestem czy z jego hodowlą mnie pójdzie lepiej,bo jak do tej pory nie mam z nim problemów?Podobnie jak i pierwszy z zaprezentowanych,ten również jest u nas od października ubiegłego roku.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Pokrzywka - Koleus Blumego

Zimuje u nas już drugi rok,Jej pień jest już dużo grubszy i zaczyna przypominać małe drzewko.Mateczna jak i młoda-ta druga zimuje pierwszy rok,nie zrzuciły wszystkich liści a co ciekawe i zaskakujące jedna i druga zakwitły,mateczna w listopadzie a młoda w połowie stycznia co jest dla nas dużą niespodzianką.

Obrazek Obrazek

Poniżej pokrzywka młoda wyhodowana z odrostu z matecznej.Na zdjęciu jeszcze bez kwiatostanu.

Obrazek

Stefanotis - Stephanotis floribunda

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda) to wiecznie zielone pnącze z rodziny toinowatych (Apocynaceae). Naturalnie występuje na Madagaskarze. Gatunek jest narażony na wymarcie (status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych).
Stefanotis bukietowy w naturze może dorastać do 4,5 metra długości, w warunkach doniczkowych jednak rzadko przekracza 2,5 metrów. Jest pnączem szybko rosnącym, a jego pędy są długie i giętkie. Liście rośliny są ciemnozielone, błyszczące, grube i skórzaste o kształcie owalnym.
Roślina wytwarza średniej wielkości, białe kwiaty oraz ciemnozielone liście. Obsypuje się nimi bardzo obficie. Kwitnie od wiosny do lata (choć szczyt kwitnienia przypada w maju lub czerwcu).
Już kilka kwiatów stefanotisa wystarczy aby cały dom napełnić jego słodkim zapachem!Źródło tekst:zielony ogródek.

Jest już u nas trzeci rok.Piszę już,ponieważ dwa poprzednie przetrwały jedynie pół roku.Zakwitł dwukrotnie "obsypując się obficie kwiatami i cały dom napełnił słodkim zapachem".Piszę "kapryśny" bo nie jest łatwą rośliną do hodowli.Wystarczy zmienić mu miejsce,odwrócić go drugą stroną do światła,przelać itp.i nasz Stefek zaczyna zrzucać liście i kończyć swoją wegetację.
W listopadzie ubiegłego roku zaczął zrzucać liście i wydawało nam się,że to początek jego końca.Po upływie miesiąca zaczęły pojawiać się jak gdyby zawiązki młodych liści.Okazało się jednak,że to zawiązki młodych odrostów a wypuścił ich aż osiem!!!
Jak już wcześniej wspomniałem,nie udało mi się jak do tej pory ukorzenić poprzednich dwóch odrostów.Jak tylko dorosną te które teraz się pojawiły,podejmę kolejną próbę ukorzenienia chociaż jednego z nich,czyżby Stefek wyszedł mi naprzeciw i wypuścił ich aż osiem dając mi kolejną szansę?

Tak wyglądał z początkiem listopada ub.roku.

Obrazek

Tak po zrzuceniu liści z młodymi już odrostami.

Obrazek

Obrazek

Zdjęcia młodych odrostów ze stycznia tego roku.

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Poniżej zdjęcia odrostów w trzecim tygodniu lutego.

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Jego kwitnienie w lipcu 2021 roku.

Obrazek

Pozdrawiam :wit i zapraszam do odwiedzin
Awatar użytkownika
Aileen
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1540
Od: 20 cze 2015, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Nowości zawsze cieszą, a grubosze to przesympatyczne rośliny, bardzo je lubię ;:108 Grubosz hobbit jest mi znany natomiast Grubosz hispida miło poznać, bardzo ładna roślina, widzę, że potrafisz obchodzić się z tym wrażliwcem ;:215
Brawo dla Stefka za nowe odrosty ;:138 bardzo się postarał, z opisu wynika, że Stefanotis w naturze osiąga imponujące rozmiary.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Moje życzenia dla Pań z okazji Dnia Kobiet w dziale: Personalne wątki i życzenia...
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku fantastyczne to białe kwitnienie. Nawoskowane kwiatuszki wyglądają jak plastikowe, aż dziw bierze że to prawdziwe.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ależ oczywiście, że zajrzałam do życzeń od Ciebie. Dziękuję bardzo! Dobrze, że zamieściłeś tę informację o Dniu Kobiet. ;:215
Kapryśny Stefan ;:306 , nic ująć nic dodać. Ale i tak ta roślina jak zakwitnie to jest przecudna.
Pozdrowienia. ;:3
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Lidio miło mi gościć Cię
znów w moim wątku.Witam serdecznie, pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny i jak zawsze za sympatyczny post ;:196 Co do Grubosza hispida-mojego nowego nabytku mam pewne obawy jeśli chodzi o jego hodowlę bo zauważyłem,że schną końcowki kilku jego liści.Starałem się dostosować do jego wymagań ale być może w którymś momencie popełniłem jakiś błąd.Było u nas ostatnio trochę zawirowań z naszym mieszkaniem i być może albo go nieco zaniedbałem albo stanowisko nie takie jakie powinien mieć.Mam obawy co do jego dalszej zdrowej wegetacji?Chcę być dobrej myśli ale mam jakieś złe przeczucia,które rekompensują mi egzotyczne roślinki mające minimum słońca a,które już o tej porze mają zawiązki kwiatostanów.Życzę miłego wieczoru.

Wandziu fajnie jest gościć Cię zawsze w moim wątku.Tym razem znów sprawiłaś mi wielką przyjemność swoimi odwiedzinami za które bardzo dziękuję jak i za bardzo miły post ;:196
Nawiązałaś do kwitnienia "Stefka."Oczarowały Cię jego kwiaty,nas również a kwiatostanów było już dwukrotnie niemało.Jak do tej pory spisuje się dzielnie.Kwitnienia w tym roku się nie spodziewamy bo wypuścił aż osiem odrostów, więc coś za coś. Być może uda mi się tym razem ukorzenić jeden z nich?
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego wieczoru.

Beo Z Twoich odwiedzin również się bardzo cieszę jak i z Twojego postu-bardzo
dziękuję i serdecznie pozdrawiam :wit
Wypada mi przeprosić co czynię poraz wtóry, że życzenia z okazji Dnia Kobiet wysłałem dopiero wieczorną porą ale tak się dzieje w nawale zajęć.
"Stefek"jak sama widzisz przechodzi samego siebie i bije rekordy,chyba dlatego,że go lubimy i podziwiamy za jego wytrwałość a jest u nad już kilka lat co jest chyba ewenementem jak na nasze skromne warunki do hodowli roślin.Miłego wieczoru życzę.
halinkab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 15 maja 2015, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witaj ponownie!
Jak zwykle Twoje zdjęcia urzekają. Piękne rośliny i interesujące dekoracje przyciągają wzrok ;:138
Kusisz tym stefanotisem. Już kilka razy się do niego przymierzałam, ale zawsze coś mi przeszkadzało. Obawiałam się z jednej strony trudności w hodowli a z drugiej tego zapachu, żeby mnie nie "dusił", ponieważ nie toleruję zbyt intensywnych woni. Chyba to taki rodzaj alergii.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Hejka Halinko :wit
Cieszę się,że znów zaczynasz być aktywna na naszym Forum i z wizyty w moim wątku ;:138
Co do Stefanotisa to tak naprawdę nie "kuszę "ale poniekąd zachęcam do jego hodowli mimo jego kaprysów.Jest ciekawą egzotyczną rośliną a jak zakwitnie to daje nam dużo satysfakcji i przede wszystkim cieszy oczy.Zapach jest istotnie intensywny ale niezwykle przyjemny i wypełniający cały dom.Nie jest o czym zapewniam alergizującym bo sam się jako alergik o tym przekonałem.Jego zapach nie jest aż tak silny i alergizujacy jak np.perfumy,oczywiście nie wszystkie.Jeżeli mimo moich zapewnień masz jednak wątpliwości to jest na to prosty sposób: otóż po jego zakwitnięci i zrobienu wcześniej zdjęć po prostu odcinaj kwiatostany i przeznacz je na kompost.Dziękuję za odwiedziny,bardzo miły post oraz komplementy pod adresem moich zdjęć.Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie.
Awatar użytkownika
Arkadius121
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4195
Od: 30 kwie 2011, o 13:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Witam Wszystkich :wit ,mimo wszystko wiosennie bo śnieg jest już jakby nieco cieplejszy ;:306
Za oknem jeszcze zimowy pejzaż ale nasze bynajmniej roślinki już dużo wcześniej poczuły powiew wiosny na całego i zaczęły kwitnąć jedna po drugiej a niektóre nawet równocześnie!No i jak tu się nimi nie pochwalić,skoro ich kwiaty prześcigają się i w kształtach i w kolorach a przyznacie,że jest to poniekąd ewenement,żeby zakwitły tak niemal gromadnie?
Na kwitnienie kilku z nich jak: Gasteria Duval,Syngonium i Avocado musieliśmy czekać dobrych kilka lat!.Warto jednakże było bo jak tylko poczuły powiew wiosny,zaczęły parapety obsypywać kwieciem a ich delikatna,niemalże subtelna woń wypełniła całe niemalże mieszkanie ;:108 absolutnie nie drażniąc naszych wrażliwych i delikatnych nozdrzy ;:185
Proponuję,przyjrzyjcie im się zatem sami a dojdziecie do przekonania,że w tym co o ich kwitnieniu napisałem jest nie tylko ziarenko prawdy :;230 Życzę i Wam wielu takich niespodzianek nie tylko na wiosnę ale i w środku zimy ;:108

Na zdjęciu poniżej jako pierwsza z nich:
Gasteria - Gasteria Duval

Zakwitła drobnymi delikatnymi,białymi kwiatuszkami,które być może kojarzą się Wam z kwitnieniem innej rośliny ale zapewniam Was,że to przypadkowe podobieństwo ;:108

Obrazek

Następna to :
Grubosz hispida - Crassula mesembryanthemides

Zaskoczył nas zupełnie swoim kwitnieniem bo jest w naszym domu zaledwie od października zeszłego roku!
Jego kwiaty to małe,no może średniej wielkości,wyjątkowo ładne czerwono-żółte dzwoneczki-zobaczcie sami czyż nie są urocze?

Obrazek

Zroślicha - Syngonium

Długo kazała,jak już wyżej wspomniałem czekać na swoje kwitnienie bo nawet do dziesięciu lat ale kto czeka,ten się doczeka.
Niestety spotkać tak coś miłego może tylko cierpliwych ;:108
Obsypała się ładnymi,żółtymi kwiatami w kształcie kielichów i to wcale nie małych ;:185

Obrazek

Smaczliwka - Avocado

Na jej kwitnienie też musieliśmy czekać do pięciu lat.Nie chwaląc się jest to nasz niemały sukces bo wyhodowałem ją z pestek-siedem w jednej misie stworzyło niemałe sympatyczne drzewko.
Nie wiem jak Wam ale mnie kształt jej kwiatów kojarzy się z kwiatami Sępolii i są równie ładnie pachnące.

Obrazek

Pozdrawiam Wszystkich kolorowo :wit i zapraszam do odwiedzin.
Awatar użytkownika
Beaby
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6296
Od: 16 lut 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ty to masz zieloną rękę Arku! :D Jak Ty to robisz, że zawsze 1 kwietnia tak pięknie Ci zakwitają cudne roślinki. ;:306
Majstersztyk ;:215
No i w tym roku to chyba masz jeszcze więcej tych cudnych kwitnień niż w ubiegłym.
Super fotki ;:303 Wszystko do siebie idealnie pasuje ;:303
Oj tak cierpliwość popłaca... 10 lat :D
Jak widać - dzisiaj, jeśli chodzi o Ciebie - to zadałam u siebie w poście retoryczne pytanie ;:215
Pozdrawiam :D
Awatar użytkownika
Wanda7
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 16010
Od: 2 wrz 2010, o 13:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Kobyłka

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Arku, wspaniałe kolorowe kwitnienia na nasz Prima Aprilis. Jesteś prawdziwym geniuszem :D Teraz pozostaje tylko czekać, aż z kwiatków powstaną niebawem owoce, na przykład malutkie avokadeczka. :;230
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Rośliny Arkadiusa cz.3

Post »

Ależ piękną masz tę długo oczekiwaną wiosnę w domu... szkoda bardzo że nie można poczuć jej woni przez ekran :D
Gratuluję cierpliwosci w czekaniu na kwiatki oraz tak dorodnych roślinek!
Czy awocado z pestki też tak może ładnie zakwitnąć i po ilu latach?
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Zablokowany

Wróć do „Moje doniczkowe, domowe, balkonowe, egzotyczne, tarasy. ZDJĘCIA.”