Rzepa właściwa,kapusta właściwa(Brassica rapa subsp. rapa)

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
jbielec
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 8 maja 2016, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Krakowa
Kontakt:

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Rzepa Golden Ball u mnie przezimowała w gruncie. Mała bo wysiana we wrześniu, ale smaczna i w dobrej kondycji. Parę sztuk zostawiłem dla liści, już się zbierają do rozwoju.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8665
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Uprawiał ktoś rzepę Samson ?
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

W tym roku pierwszy raz posiałem rzepę nie tylko na wiosnę ale też w sierpniu (20 sierpnia) i jest lepsza jak wiosenna.
Wiosenna jest ostra i korzenie są zdeformowane.Ta którą siałem w sierpniu na stanowisku po cebuli jest delikatna w smaku i bulwy mają kształt jak w prospektach (Pewnie zimniej to wolniej rośnie i się nie deformuje).I ta wiosenna czasami trafia się robaczywa a siana w sierpniu każda jest dobra.
Ale 20 sierpnia to zbyt późny termin przy tym chłodnym wrześniu który był chociaż się udała ale jakbym posiał ją 7-10 dni wcześniej to na pewno dała by dużo lepszy plon.
Przy siewie wiosennym w rzędzie powinien być odstęp 7-10 cm a przy sierpniowym mniejszy,nawet do 5 cm bym zszedł i najwyżej zjadał takie malutkie.
Ciekawe czy dla gleby lepiej jest jak drugą połowę lata leży odłogiem czy jak rośnie rzepa i zostawia się po niej same liście na użyźnienie bo one momentalnie się rozkładają w te lekki zimy które mamy w ostatnich latach.Taka paczka nasion rzepy za 2-3 zł starcza na bardzo duży kawałek ogródka i nawet zastanawiam się żeby wszystko obsiewać nią po zbiorach i potem tak jak rolnicy przekopywać całe bulwy na użyźnienie.Oprócz rzepy i rzodkiewki i tak nie uprawiam żadnych kapustnych.
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

To jest bardzo dobry pomysł. W zeszłym roku posiałam rządek rzepy, to liście zasłoniły
wszystko do rosło obok.
Sylwester88
200p
200p
Posty: 443
Od: 14 sty 2022, o 13:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łuków

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Testowałem z 10 odmian rzep i rzodkiew w tym roku. W gruncie to porażka nie zjadłem ani jednej do teraz. W tunelu jestem dawno po zbiorach i dość zadowolony. Smak każdej odmiany się dość różni. Jedne mają posmak ostrości, inne posmak goryczy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie w smaku. Myślałem że każda będzie w moim smaku a guście a się okazało że jednak jestem zbyt wykwinty c do tych warzyw.
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

Niedługo już będzie można siać rzepę :D
Awatar użytkownika
Ogrodnik88
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 17 cze 2010, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Rzepa właściwa= Brassica rapa subsp. rapa

Post »

U mnie rzepa jest już posiana ale tylko mały kawałek.
Więcej posieje w sierpniu na poplon to będę miał zapas na zimę,sprawdzę osobiście czy tak dobrze się przechowywuje jak piszą w internetach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”