Awokado - problem z liśćmi

Rośliny doniczkowe
GimliA2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 sie 2022, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

A jaki nawóz możesz polecić? i czy mimo wszystko podać też ten nemycel?
GimliA2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 sie 2022, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Czy taki będzie odpowiedni?

Nawóz do CYTRUSÓW 250 ml - AGRECOL

Zawartość

Nawóz WE
azot (N) – 8%
fosfor (P2O5) – 5%
potas (K2O) – 6%

Mikroskładniki pokarmowe:

bor (B) 0,02%, miedź (Cu)* 0,002%, żelazo (Fe)* 0,02%, mangan (Mn)* 0,015%, molibden (Mo) 0,002%, cynk (Zn)* 0,015%

* schelatowane przez EDTA
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Np. Agrecol żel, Florovit. Do Cytrusów ewentualnie też może być.
Jak muszki nie latają to ziemiórek pewnie w tym momencie nie ma.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
GimliA2
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 sie 2022, o 15:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Dzięki za pomoc. Dziś podlałem już agzecolem do cytrusów. Co prawda wskaźnik xiaomi flower care zwariował i pokazuje, że żyzność jest za duża jak na awokado, ale nie biorę tego za wyznacznik. Pewnie te pomiary nie są zbyt dokładne. Zobaczymy jaki będzie efekt i dam znać. Dzięki!

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Przede wszystkim jak już korzystasz z takich wynalazków, bo często to są tylko niewiele warte gadżety, to na wyniki patrz z dużym dystansem. :wink:

Po drugie, EC nawozu mierzy się tylko w przypadku uprawy hydroponicznej, w przypadku uprawy w standardowym podłożu nie ma to zupełnie sensu, bo działa ono jako bufor między korzeniami, a nawozem. Istotne jest żeby nie przekraczać stężenia zalecanego przez producenta oraz częstotliwości nawożenia. W hydroponice z kolei korzenie mają cały czas bezpośredni kontakt z pożywką i dlatego mierzenie EC jest wtedy kluczowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karolina3112
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lut 2023, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Awokado

Post »

Hej! Od jakiegoś czasu dzieje się coś z moim drzewkiem awokado! Liście całkowicie opadły, niektóre końcówki są brązowe, niektóre są zwinięte i czarne (wyschnięte) a gałązki opadły w dół ;( pomóżcie mi, mam je już 2 lata, zasadziłam z pestki z awokado, pięknie się rozwijało miesiąc temu i miał nowe liście, a teraz opadł całkowicie, ostatnio zmieniana była mu ziemia, a ze jestem laikiem co do roślin tropikalnych, boje się, że narobiłam mu szkód! Co można zrobić w takim wypadku?
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado

Post »

Polecam zacząć od lektury tego wątku: viewtopic.php?t=14301&hilit=Awokado.

Na pewno nieprawidłowe podłoże - nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej... tylko do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki - jak korzenie mają oddychać?
Roślina została przelana.
Ponadto podlewamy wyłącznie miękką wodą, a nie twardą jaka głównie dominuje w kranie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z takimi kropeczkami od spodu lisci awokado i nie wiem co to jest i jak się tego pozbyć.
Starsze liście zaczeły się też tak wywijać.
Od niedawna zobaczylam, że liście mi brązowieją i juz 3 z nich odpadły.
Awokado było jakieś 2 tyg temu przesadzone do większej doniczki i po przesadzeniu liście u góry szybciej zaczęły rosnąć.
Podlewam woda odstaną z kranu i pewnie nie jest to najlepsza woda, którą można podlewać.
Proszę o porady i wskazówki.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Odpowiedzi masz w wątku.

Albo masz plamistość, albo od podlewania twardą wodą - jeśli chodzi o te ciemne plamy.
Na pewno podłoże do wymiany, nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej... :shock:
Zawsze sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, czyli żwirku albo perlitu.
Przesadź jeszcze raz, oczyść bryłę korzeniową z podłoża. Sprawdź stan korzeni, jak będą jakieś pogniłe to odcinasz. Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.
Woda do podlewania musi być miękka, więc jeśli masz twardą wodę w kranie, to musisz ją zmiękczyć, albo poprzez przegotowywanie, filtrowanie, albo najlepiej mieszać pół na pół z wodą destylowaną. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Po przesadzeniu, odetnij te liście z plamami.

Co do innych zmian, zdjęcie jest niewyraźne, ale mogą być to zmiany fizjologiczne - nadmiar wody w podłożu i samej roślinie. Czy coś się tam rusza, widzę takie białe kreski?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie wiem o jakie białe kreski chodzi ale nic się nie rusza, jedyne co mnie najbardziej zaniepokoiło to właśnie te kropeczki od spodu liścia, które się już zaczynają pojawiać u młodszych liści.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18649
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Chodzi m.in. o ten obszar:

Obrazek

Tak czy owak, roślina do przesadzenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ch4ri3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

Nie wiem co to było ale sie zmyło po lekkim dotknięciu z wodą.
Za odpowiedź bardzo dziękuję i mam nadzieję, że wszystko będzie super.
palmtree
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 kwie 2023, o 00:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - problem z liśćmi

Post »

dzien dobry, ale jestem szczesliwy ze znalazlem to forum, jest genialne.
Mam prosbe o porade:

Obecnie moje awokado ma 1rok i jest wychodowane z pestki. 2-3 miesiace temu przesadzilem je do ziemi-COMPO SANA Podłoże do roślin zielonych i palm - zmieszalem z perlitem, na spod keramzyt, wieksza doniczka. Podlewam regularnie jak powierzchnia ziemi jest sucha-1 raz dziennie. Doniczka stoi na tacce. Doniczka stoi na parapecie z ekspozycja wschodnio poludniowa. W pokoju jest cieplo ok 25st. Nie ma przeciagow. Nie ma robakow ani innych owadow widocznych golym okiem, nic nie lata wokolo.

Problem jest taki ze liscie usychaja i odpadaja, dzieje sie tak od wykielkowania. Myslalem ze przesadzenie cos poprawi ale nie ma poprawy.
zdjecie jest ponizej. będę wdzieczny za pomoc, pozdrawiam wszystkich


Obrazek
Obrazek

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”