Maliny - choroby i szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Wroniarz, miałam cichą nadzieję, że się odezwiesz :D . Czyli wiadomo co to za krzew, skłaniałam się bardziej ku jeżynie. Luka zrób tak jak radzi Wroniarz, u mnie na działce nigdy czarnej malinki nie było. ;:333
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3710
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Jak kolczate to Bristol.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
G2000
100p
100p
Posty: 134
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Black Jewel też tak wygląda. Fioletowe, kolczaste pędy.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję Wam wszystkim za szybką i sprawną pomoc! :D Zatem tniemy. :) Udanego łikendu!
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Cześć,
wczoraj zauważyłem kilka rzeczy:
1. Podwijające się liście. O co chodzi?
Obrazek
2. Dziury na liściach - coś je żre?
Obrazek
3. Kolory na liściach na krawędziach - pojawia się brązowa obwódka - czy jest się czegoś bać? Tydzień temu nawoziłem yarą.
Obrazek

Bardzo proszę o pomoc i in formację czy i jakie podjąć akcje, aby zadziałać jeśli sytuacja tego wymaga. pzdr.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Jaka to odmiana maliny? Oczywiście coś je żre, sprawdź drugą stronę liścia, może uda Ci się nawet przyłapać winowajcę na gorącym uczynku. Bo on tam sobie siedzi, może skacze. Jak będziesz sprytny to nawet fotkę mu zrobisz. Z brązowiejącymi brzeżkami liści to poczekaj, za wcześnie by to o czymś świadczyło. Jeśli brązowienie będzie się poszerzać i brzegi zaczną się wywijać to może być objaw braku potasu itp.
Pozdrawiam! Gienia.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Maliny, które mam u siebie, to: Laszka, Polana, Autumn Bliss. Ale nie wiem, która to która, bo są tak wymieszane. :D
Wczoraj za Twoją sugestią przeglądałem maliny dosyć dokładnie i na takiego zawodnika trafiłem:
Obrazek
Czy to jest kwieciak malinowiec? Jak z nim najlepiej walczyć?


A co o tym sądzicie? Co tu się dzieje?
Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Niewyraźny, ale to chyba kwieciak malinowiec. Samica składa po jednym jaju w takie pąki, które się już rozluźniają a składa ich około 60. Szkody będą znaczne. Niestety mospilan potrzebny, i wyłapywanie ich. Możesz powiesić białe tablice lepowe, biały kolor ich wabi.

Ta łodyga malinowa wyraźnie usycha, nie sądzę by było to spowodowane jakimiś brakami pokarmowymi bo te łodygi obok są ok. Sprawdź u nasady czy nie ma zmian chorobowych. Nie widać wierzchołka - jest wygięty parasolowato? Wytnij i jeśli nie ma plam u nasady , spróbuj rozciąć wzdłuż łodygi by znaleźć powód usychania, może być jakiś intruz.
Pozdrawiam! Gienia.
klawisz73
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 27 cze 2019, o 11:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Maliny czarne liście

Post »

Witam
Mam pytanie na malinach zaczęły się robić czarne liście a na rosnących obok truskawkach zalążki owoców czarnieją
Obrazek
Z góry dziękuję za informacje
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny czarne liście

Post »

Na truskawce może być szara pleśń- początki.
Jak wygląda spód liścia i cały pęd maliny?
Pozdrawiam! Gienia.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Witam ponownie,
gienia1230 pisze: 19 maja 2023, o 10:33 Niewyraźny, ale to chyba kwieciak malinowiec. Samica składa po jednym jaju w takie pąki, które się już rozluźniają a składa ich około 60. Szkody będą znaczne. Niestety mospilan potrzebny, i wyłapywanie ich. Możesz powiesić białe tablice lepowe, biały kolor ich wabi.
Wyłapałem dwa kwieciaki i więcej ich nie widzę. Czy Waszym zdaniem psikać Mospilanem? Dodatkowo według instrukcji producenta: Termin stosowania: środek stosować w momencie pojawienia się chrząszczy, przed kwitnieniem, gdy pąki kwiatowe rozluźniają się. Na niektórych malinach mam już owoce, które dojrzewają (malina dwuletnia), na niektórych kwiaty, a na niektórych jeszcze nic? Jak popsikam wszystko, to będzie OK? Czy truskawki z owocami też psikać? Nie zabiję owoców?

W zeszłym roku popsikałem na grzyba, jak leciało i niestety spora część owoców umarła - zniszczyłem je.

gienia1230 pisze: 19 maja 2023, o 10:33 Ta łodyga malinowa wyraźnie usycha, nie sądzę by było to spowodowane jakimiś brakami pokarmowymi bo te łodygi obok są ok. Sprawdź u nasady czy nie ma zmian chorobowych. Nie widać wierzchołka - jest wygięty parasolowato? Wytnij i jeśli nie ma plam u nasady , spróbuj rozciąć wzdłuż łodygi by znaleźć powód usychania, może być jakiś intruz.
Wyciąłem tych kilka suchych łodyg. W środku była brązowa. Nie wiem czy to oznaka czegoś nieprawidłowego. Pozostałe krzaki rosną bardzo ładnie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7497
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

luka79 pisze: 24 maja 2023, o 08:53 W zeszłym roku popsikałem na grzyba, jak leciało i niestety spora część owoców umarła - zniszczyłem
Wyciąłem tych kilka suchych łodyg. W środku była brązowa.
Czym i na jakiego grzyba pryskales w ub. Roku ?
Wycinając suche łodygi obejrzałeś je? Czy były jakieś plamy na łodydze lub u nasady? Masz fotkę tych przeciętych łodyg?
W tej chwili gdy dojrzewają owoce nie możesz mospilanem pryskać. Absolutnie. Karencja o ile pamietam to dwa tygodnie.
Czy masz maliny jesienne tez? Czy są pomieszane z letnimi? Jeżeli masz oddzielnie posadzone to te jesienne mogą być zabezpieczone mospilanem bo do zbioru jeszcze sporo czasu.
Czy te wycięte uschnięte pędy były z jednego krzaka , czy w różnych miejscach ?
Pozdrawiam! Gienia.
luka79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 12 lip 2022, o 08:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław - Brzezina

Re: Maliny - choroby i szkodniki

Post »

Cześć Gienia!
Bardzo dziękuję za zainteresowanie i pomoc! Dopiero się uczę i każda informacja jest bezcenna!
gienia1230 pisze: 24 maja 2023, o 12:10
luka79 pisze: 24 maja 2023, o 08:53 W zeszłym roku popsikałem na grzyba, jak leciało i niestety spora część owoców umarła - zniszczyłem
Wyciąłem tych kilka suchych łodyg. W środku była brązowa.
Czym i na jakiego grzyba pryskales w ub. Roku ?
Użyłem Agrecol na choroby grzybowe owoców i warzyw. Popsikałem wszystko - krzaki i kwiaty. Wszystkie kwiaty, jakie wówczas były, padły. Kolejne, które później się pojawiły już dały normalny, zdrowy owoc.
gienia1230 pisze: 24 maja 2023, o 12:10 Wycinając suche łodygi obejrzałeś je? Czy były jakieś plamy na łodydze lub u nasady? Masz fotkę tych przeciętych łodyg?
Obejrzałem je, według mnie nic nadzwyczajnego na nich nie było. Wyglądały na normalne łodygi, bez jakiś zmian, plam, wybrzuszeń itp. Zdjęcia nie zrobiłem.
Czy masz maliny jesienne tez? Czy są pomieszane z letnimi? Jeżeli masz oddzielnie posadzone to te jesienne mogą być zabezpieczone mospilanem bo do zbioru jeszcze sporo czasu.
Maliny mam pomieszane: Wczesna Laszka, Polana, Autumn Bliss, żółte owoce, dwuletnia, o której tutaj pisałem i pięknie teraz kwitnie i jeszcze kilka noname.

W tej chwili gdy dojrzewają owoce nie możesz mospilanem pryskać. Absolutnie. Karencja o ile pamietam to dwa tygodnie.
Rozumiem, że te, na których są same krzaki mogę opryskać mospilanem. Ta dwuletnia, na której pojawiły się takie szypułki/kwiaty nie może być psiknięta?
Tak wygląda malina dwuletnia:
Obrazek


Tak wygląda noname bez kwiatów - sam krzak:
Obrazek
Czy te wycięte uschnięte pędy były z jednego krzaka , czy w różnych miejscach ?
Były oddalone od siebie o około 1 metr. Ale wiosną zrobiłem rozsadę - kilka krzaków pobrałem z jednej maliny i posadziłem w innym miejscu, aby się rozrosły. No i z tymi krzakami mam taki problem, że ledwo zipią albo już je wyciąłem. Nie służy im przeniesienie kilka metrów dalej.

Odnośnie mospilanu. W tej chwili widzę, że Wczesna Laszka ma już kwiaty/szypułki. Czy mogę ją popsikać, bo według mnie, to na niej żeruje teraz kwieciak maliniak. Wczoraj go widziałem na Laszce, zauważyłem również jedną usychającą szypułkę - ewidentnie zainfekowaną przez kwieciaka, zwisała, tak jakby ktoś ją złamał.
Jestem gotowy popsikać całą Laszkę z owocami/szypułkami, bo tutaj obfitości chyba nie będzie póki co i ją poświęcić, aby pozbyć się intruza. Jeśli popsikam wszystkie kwiaty, to co się stanie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”