CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
jagusia111

Re: Problem z roślinami

Post »

Zadaj osobne pytania w odpowiednich dla każdej rośliny wątkach.

Minikiwi viewtopic.php?f=17&t=96474

Jeżyna viewtopic.php?f=17&t=75765

Śliwa viewtopic.php?f=17&t=95550

Jabłoń viewtopic.php?f=34&t=30345

Tu natomiast znajduje się spis tematów dotyczących drzew i krzewów owocowych viewtopic.php?f=34&t=15339
Gousthard
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2022, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

ŚLIWA AMERS - cieknie z pnia - brak liści - gumoza ?

Post »

Witam Państwa,

Problem i proszę o pomoc, więc:
ŚLIWA AMRES, posadzona na jesień 2021r. Na wiosnę nie wykształciła liści lecz leje się z dolnego okółka na wysokości ok 50cm jakaś guma.. pod nią z pnia widać 3 młode listki.
Co zrobić ? Da radę uratować drzewko ? wyciąć wszystko łącznie z raną i dolny pień zostawić ? Może jakiś inny lepszy pomysł ?

Fota załączona do podglądu.
Help :idea:


Obrazek
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

Znalazłem jeszcze ten temat może ktoś doradzi w tym temacie wycieku gumy i tej choroby.

viewtopic.php?f=17&t=31974&start=102
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1879
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

Ja mam wrażliwą na choroby grzybowe wiśnię Łutówkę.
Często łapie raka bakteryjnego. Objawy to pękanie kory,
wyciek z rany i zamieranie pędu powyżej wycieku.
Muszę często robić oględziny, jak tylko zauważę to wycinam
pęd poniżej cieknącej rany ,smaruję maścią ogrodniczą
i robię oprysk środkiem grzybobójczym, na ogół miedzianem.
Nie można tez zostawiać suchych , sterczących patyczków na
konarach czy gałęziach .Ponieważ one są najczęściej źródłem
chorób. Na zdjęciu powyżej dokładnie widać jak taki suchy patyczek
spowodował raka bakteryjnego.
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

Gousthard, jeśli to drzewko ma roczek i mnóstwo z nim kłopotu to wywal. Cały czas będziesz musiał go leczyć, ciągłe wycieki żywicy. Podobno po kolorze żywicy można rozpoznać czy to rak czy nie. Jeśli to ma się z czasem przerodzić w raka bakteryjnego to go i tak nie wyleczysz. Na bakterię nie ma lekarstwa. A już jesteś rok w plecy, lepiej teraz niż później.
Pozdrawiam! Gienia.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

U mnie z opisu wygląda na brunatną zgniliznę, ale guma jest jasna i ciemna, to zależy tylko od "starości" gumy.
Prześle zdjęcia co zrobić? Długie pędy z owocami, a na dole zrobiło się łyso. Dużo wycieków gumy, a oprysk pisze 3 tygodnie po kwitnieniu czyli już niedługo. Pewnie chodzi o całkowity rozwój liści.
Środek już zamówiony, oczywiście takie lepsze tylko na ilości hurtowe więc trochę łyso.
Tak to jest jak ludzie dali zawładnąć sobą ekoterrorem. Stąd mamy tyle tych wirusów grzybów i szkodników. Tylko ogień niszczy ten syf.

Ogólnie jest to może efekt opadu syfu z zeszłej jesieni bo niektóre uschnięte krzewy mam po skosie tam gdzie odsłonięte na czyste niebo. Inne drzewa także uschnięte całkiem.
Gruszy ludzie pozbyli się z sadów całkiem nie ma opcji na uprawę. I to niby w najczystszych regionach.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7496
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

Z moniliozą wygrasz , ale walczyć trzeba dwa lata najkrócej , i oprysków pilnować. Te śliwy to chyba nigdy nie były cięte. Te całkiem gołe konarki (suche?) wytnij. Ja bym po zbiorach skróciła te długaśne "baty" o połowę. Oczywiście nie wszystkie naraz. Powinny poniżej wypuścić gałązki z uśpionych oczek. Przynajmniej tak robię na wiśni , to pestkowiec i to pestkowiec, no nie wiem . Ryzyk - fizyk. To mój pomysł, może ktoś podpowie coś mądrzejszego. Czasem lubię ryzykować a nie każdy to lubi.
Pozdrawiam! Gienia.
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

Śliwa jest cięta systematycznie, a że owoce ma na długopędach to 1 na 3 szt. zostawiam i też skracam (zależy).
Od dwóch, trzech lat ruszyła z takimi wilkami nie wypuszczając od dołu raczej nic, może z powodu postawienia komórki na narzędzia obok i rozrost czereśni, wiec tak naprawdę u dołu raczej nic nie urodzi lub będzie chore przy deszczach.

Taka jaka jest wysokość i korona mi pasuje. Wiadomo może że patrząc na drzewo pasowałoby wyciąć wszystko bo poniżej liści jest ich brak (ewidentnie z powodu choroby).
Od dołu zasychały więc usuwałem i po gruntownym czyszczeniu w tym roku zrobiło się drzewo takie jak jest.


Chyba po zbiorze opryskam dokładnie na grzyba i wytnę te pędy które będą miały wycieki a może już wyciąć te z dużymi wyciakami? Nie czekać żeby się nie roznosiło póki sucha pogoda?
Malachite
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2013, o 20:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Choroby drzewek owocowych

Post »

Dzień dobry,
gorąco proszę o pomoc. Mam w ogrodzie młode drzewka owocowe. W tum roku coś je dopadło, wszystko wygląda, jak cmentarzysko :-(( Trzy tygodnie temu popsikane miedzianem, dwa tygodnie temu środkiem grzybobójczym. Każde wygląda inaczej, na jednym wycieka jakby żywica, inne wygląda jak spalone. Zamieszczam fotki. Zdania, co się z nimi stało są rozbieżne, niektórzy mówią, że za mało wody, inni, że za wysoki poziom wód gruntowych. Proszę o pomoc, jak mogę pomóc drzewkom. Serce mi się kroi, jak na nie patrzę :-(
Tu widoczne są "wycieki":

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Drzewko wygląda, jak spalone:

Obrazek

Obrazek

Inne historie:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
keerf
50p
50p
Posty: 51
Od: 24 mar 2016, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Śliwa - wyciek żywicy,

Post »

U nas mróz i sucho nareszcie, wyciąłem wszystko do grubych konarów.
Wszystkie gałęzie były porażone więc szły do cięcia także grube które miały chorobę bliżej pnia- tak samo wyciąłęm.
Jutro smarowanie i oprysk jak zdążę.

Albo się wyleczy albo ją trafi...Bez sensu żebym zostawiał gałązki z chorobą przy pąkach.Wkoło to samo by było zaraza od gałezi do gałezi by szła.
Filip21
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 15 sie 2023, o 06:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chore winogrona, magnolia i porzeczki

Post »

Cześć, mam posadzone w niedalekiej odległości od siebie winogrona, magnolie i porzeczki i wszystkie trzy zaczęły od mniej więcej miesiąca chorować. Nie wiem czy to tylko zbieg okoliczności, czy trzy różne choroby, dlatego proszę o pomoc. Załączam zdjęcia. Czy to jakiś grzyb? Czy maglicur finito albo energy na to pomorze?

Magnolia

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

Winogrono

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek

I porzeczka

ObrazekObrazek

ObrazekObrazek
Poprawiłam fotki. Iwona

Co o tym sądzicie?

Pozdrawiam
Filip
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chore winogrona, magnolia i porzeczki

Post »

Mączniaki.
Pozdrawiam Lucyna
corsair81
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 wrz 2023, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Identyfikacja choroby: jabłoń i grusza kolumnowa

Post »

Witam,
Niby wszystko jest w internecie, zdjęcia, opisy ale nie mam pewności. Proszę o identyfikcję chorób, zdjęcia z dzisiaj, tj 7 wrzesnia, drzewka rosna na tarasie w donicach. Młode, kupione jako sadzonki w balocie rok temu, nie owocowały jeszcze.

Czwarta fota to JABŁOŃ, reszta - GRUSZA.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”