Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Roślin nie spryskujemy często wodą bo to nic nie daje, na pewno nie podniesiesz w żaden sposób wilgotności powietrza. Przy uprawie tych roślin sprawdza się tylko nawilżacz.

2. Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki - korzenie muszą oddychać.

3. Może być przerośnięta bryła korzeniowa - trzeba sprawdzić stan korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Iwona__
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 8 lut 2018, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

U swojej Calathe zauważyłam brzydkie liście. Pojawiły się po świętach, kiedy wróciłam bo jakiejś 2tyg nieobecności. W między czasie roślina była podlewana raz, w mieszkaniu było raczej chłodno więc bryła nie powinna przeschnąć zbyt szybko. Podlana od razu po powrocie, normalnie czekam aż wierzchnia warstwa podłoża przeschnie i dopiero znowu podlewam. Stoi w towarzystwie innych roślin. Uprzedzając pytania jest w ziemi uniwersalnej zmieszanej z perlitem.

https://i.imgur.com/ncbKQgg.jpg
https://i.imgur.com/GpGLjgV.jpg
https://i.imgur.com/wqwNIBW.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Przemarzła. To jest roślina tropikalna, więc wymaga temperatury powyżej 20 stopni, jak w naturze..., a Ty jej fundujesz chłodne warunki. :shock:
W najlepszym wypadku straci tylko liście z plamami, w gorszym wyląduje w śmietniku.
Dwa, w przypadku tych akurat utrzymujesz cały czas umiarkowanie wilgotne podłoże. Jednak, powtórzę musi mieć ciepłe warunki i stanowisko blisko okna.

Polecam usunąć chore liście, bo jest możliwość że już wdała się infekcja i ewentualnie zrobić z parę oprysków Bioseptem albo jeden, dwa Saprolem.

Natomiast obeschnięte brzegi liści to od nieprawidłowego podlewania i pewnie zbyt suchego powietrza. W przypadku tych roślin wskazany jest nawilżacz powietrza, żeby utrzymywać wilgotność na poziomie około przynajmniej około 50%, ze wskazaniem na 60.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Karla6
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 46
Od: 25 lut 2022, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Mam problem z calatheą makoyana. Do zimy rosła jak szalona, była w świetnej kondycji.
Teraz część liści zasycha (wiem, może zbyt suche powietrze), ale też pojawiaja się takie okrągłe suche plamki.
Ponadto młode liście wychodzą "z rulona" wiotkie i żółte, potem szybko usychają. Niestety nie mam teraz zdjecia tego żółtego nowego liścia... Część mlodych liści zatrzymało się na etapie "rulona" i ani drgnie. Dodam, że roślina cały czas wypuszcza nowe liście, więc zatrzymane młode listki to raczej nie efekt jej "uśpienia" na okres zimowy.
Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Suche powietrze to raz, przelanie dwa.
Standardowe pytania, w czym dokładnie rośnie, czy doniczka wsadzona do osłonki? Jak często podlewasz? Jakie ma dokładnie stanowisko?
Jaką wodą podlewasz? Podejrzewam, że twardą patrząc na podłoże z wątku o Juce.
Nawilżacz w przypadku tych roślin to podstawa.
Podlewanie miękką wodą również.
Podobnie jasne stanowisko.
Podłoże powinno być mieszanką ziemi i rozluźniacza, a doniczka powinna stać na podstawce.
Stanowisko blisko okna, zwłaszcza o tej porze roku.
Nawóz mineralny w okresie jesienno-zimowym co 3 - 4 tygodnie, normalnie co 2. Po przesadzeniu odczekujesz 3 tygodnie.
Podlewasz tak często żeby ani nie zalać, ani nie przesuszać podłoża.

Sprawdź stan korzeni, przesadź do nowego podłoża, odetnij chore liście, reszta jak wyżej.

Sprawdź jeszcze dokładnie czy nie ma szkodników.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewkaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2017, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,
co mogę zrobić, żeby uratować moja kalathe ? Rosła dobrze, w tamtym roku wypuściła od wiosny, przez lato i do wczesnej jesieni sporo nowych liści, nawoziłam ziemie co 2 tyg, podlewałam co 5-7 dni, zraszałam codziennie, ale pod koniec października wpadłam na pomysł, że ją przesadzę do nowej ziemi. Wymieszałam ziemie z kermazytem i perlitem, na dno dałam kermazyt, usunełam wcześniej ziemie z między korzeni i umyłam korzenie w misce z zimną wodą, zbiegło to się z coraz zimniejszą pogodą i ogrzewaniem i kalathea z tygodnia na tydzień wygląda coraz gorzej, usychają jej liście, zawijają się, obawiam się, że do wiosny nie dożyje. Przez te 3 miesiące straciła z połowe liści.

Co zrobiłam źle ? Nieodpowiednia pora roku na przesadzanie ? Uszkodziłam korzenie usuwając ziemie ? Zmarzły jej korzenie jak je umyłam ? Za sucho w pokoju ? Ma jakąś chorobę ? Za dużo podlewam ?
Obrazek

Obrazek

Dla porównania tak wyglądała w październiku

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

1. Po pierwsze po co czyściłaś korzenie pod bieżącą wodą? :shock:

Wystarczyło tylko wymienić podłoże i tyle. To nie są sukulenty, gdzie faktycznie trzeba dokładnie oczyścić bryłę korzeniową.

2. Roślin nie spryskujemy często wodą, bo to nic nie daje oprócz zmycia kurzu. Żeby podnieść wilgotność powietrza trzeba używać nawilżacza.

3. Okres wiosna - lato nie jest okresem, żeby wyciągać wnioski z uprawy. W tym czasie, zwłaszcza bezpośrednio po zakupie rośliny tolerują nawet małe błędy uprawowe.

Inaczej mówiąc, zbytnia ingerencja w obrębie bryły korzeniowej, zbyt suche powietrze w okresie jesienno-zimowym. To najważniejsze przyczyny.
Pozostaje jeszcze kwestia stanowiska, powinno być bezpośrednio przy oknie żeby dochodziło dużo rozproszonego światła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Dach880
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 lut 2023, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć wszystkim! 😄
Kupiłam calathea falistolistna, wszystko z nią na razie ok ale myślę o przesadzeniu jej. Wiem, że powinna być to mieszanka ziemi do roślin zielonych, perfitu, kwasnego torfu i kory ale w jakich proporcjach? Jak na razie postawiłam dosniczke w większej podstawce z keramzytem.
Jak podlewać? Zraszać tylko ziemię czy liście też? I czytałam o czyszczeniu liści ale tej odmiany tez to dotyczy? Ona ma tak delikatne liście, że się boje ich ruszać.
Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Wszystko masz w wątku, wystarczy poczytać ostatnie kilka, kilkanaście stron.
Roślin nie spryskujemy wodą. W przypadku uprawy tych roślin musisz zainwestować w nawilżacz.
Podłoże to mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Cześć, od miesiąca jestem posiadaczką kalatei ze zdjęcia. Przesadziłam ją 2 tygodnie temu do ziemi do roślin zielonych compo sana wymieszanej z keramzytem. Na spód wysypałam drenaż. Przed przesadzeniem na powierzchni ziemi widziałam pleśń zasypałam ją cynamonem i później przesadziłam. Teraz znowu widzę, że zaczyna się pojawiać pleśń. Nie podlewałam jej od tygodnia.
2 liście są żółte i na dwóch są brązowe plamki.

W pokoju okno na południe, wschód i dachowe. Stoi najbliżej południowego. Wilgotność ostatnio około 50%.

Czy wystarczy oprysk preparatem na grzybice? Czy trplamki to grzybica, przesuszenie, przelanie? Czy coś jeszcze powinnam zrobić?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jaki cynamon??? :roll: :shock:

Jeśli podłoże pokrywa się pleśnią, to masz zbyt słabą wentylację/zbyt wysoką wilgotność powietrza/zbyt mało przepuszczalne podłoże. Do tego wsadziłaś doniczkę do osłonki - jak mają oddychać korzenie, a podłoże równomiernie przesychać?
Doniczka zawsze musi mieć odpływ, dopasowana pod wielkość bryły korzeniowej oraz stać na podstawce.
Podłoże, lepiej posadzić do mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu. Keramzyt nie jest najlepszym rozluźniaczem. Przesadź jeszcze raz i doniczkę stawiasz na podstawce.

Nie wolno przy tych roślinach pozwalać przeschnąć podłożu. Powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne.

Stanowisko powinno być blisko okna, tak żeby padało bezpośrednie światło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję, przesadzę. Wydaje mi się, że nie mamy jakiejś super wydajnej wentylacji. Ale z drugiej strony ze starymi kwiatami nie mam takiego problemu, może już była zainfekowana przy zakupie. Samo przesadzenie wystarczy? Chyba warto jeszcze użyć czegoś na grzyby?

Co do osłonek, to jeśli kupię większą, która będzie miała po 2 centymetry luzu, od spodu nasypię jeszcze warstwę drenażu, to nie wystarczy? Wtedy będzie docierało tam powietrze.
Mało jest niestety ładnych ceramicznych doniczek z podstawką 😞
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Calathea, Ctenanthe, Stromanthe - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

A jaki problem w wywierceniu otworu odpływowego w osłonce? Wystarczy potem tylko dokupić osłonkę.

Nie potrzeba robić oprysków na grzyby, tylko zapewnić określone warunki uprawy: dużo światła, odpowiednio przepuszczalne podłoże oraz wietrzenie pomieszczenia od czasu do czasu. Oczywiście w tym czasie trzeba zabezpieczyć rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”