Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
trybik
50p
50p
Posty: 62
Od: 5 lis 2019, o 22:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Mam osobisty pomysł na żywopłot, sadzę maliny w skrzynkach, obok płotu, latem pięknie gęstnieje i jest zielony. Kolejny bonus to owoce, a zima zima to na działkę zaglądam rzadko.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

U mnie też maliny zasłaniają część płotu. Jednak zimą jest tam łyso bo tnę na zbiór jesienny.
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Pomyślałem sobie, że mam sporo żywopłotów, a w zasadzie niemal tylko.
Licząc tylko te co rosną w danym miejscu na stałe (np. aksamitki nie liczę) to posiadam następujące żywopłoty:
2x z funkii
2x z kocimiętki
1x z rozchodnika
1x z bodziszka
2x z szafirka
1x z nasturcji
2x z goździków
3x z pięciornika
2x z lawendy
2x z thuji
1x z mahonii
1x z róży
1x z jagody kamczackiej
1x ze świdośliwy
1x szpaler krzewów owocowych (nie wiem czy to się liczy)
1x z malin

W sumie 24 i myślę o kolejnym z czarnego bzu. Kurczę chyba lubię proste linie, no i mam wąski ogród z 2 stron domu, więc chyba żadne sensowne rabaty się nie zmieszczą. Większość miejsca zajmują drzewa i krzewy, a reszta jest upchana przy domu.
meter30
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 31 gru 2022, o 10:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Dzień dobry. Trafiłem tu ponieważ w tym roku planuje ogrodzić działkę - planuję żywopłot, zawsze podobały mi się ogrodzenia z roślin typu buk/grab.
Działka jest duża 40m x 160m co daje 400mb ogrodzenia.
Front 40m chciałem zrobić z gotowego 8 letniego żywopłotu bukowego, a całą resztę z grabu i tu nasuwają się pytania.
1. Jak zrobić, żeby otoczenie było "szczelne", tak żebym mógł wypuścić psa bez obawy że ucieknie przez dziurę w płocie? Myślałem żeby kupić siatkę leśną wysokości powiedzmy 1m i wstawić ją równo w granicy działki, później po kilku latach kiedy się zagęści to ją wchłonie żywopłot, ewentualnie później można ją usunąć- czy to dobry pomysł?
2. Na boki buk czy grab. Co szybciej rośnie?
3. Jeden czy dwa rzędy? W jakiej odległości od siebie sadzonki i w jakiej odległości od ewentualnej siatki?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

A jaki to pies? (mały/ duży, młody/dorosły) Moja stafficzka zanim spoważniała robiła mi psikusy, typu "ucięłam ząbkami przy ziemi kilkuletniego grabka, fajnie co?" Drzewko miało pień grubości 3 cm. Gałązki nie stanowiłyby dla niej problemu. W razie, jak się nie da przeleźć od razu, to można pogryźć i wyskubać. Jak pies niewielki to przejdzie przez dość duże i miękkie oczka siatki leśnej, rzadko rosnące drzewka żywopłotowe.
Ja po wprowadzeniu się do domu z psami od razu zastąpiłam tymczasowe ogrodzenie z siatki leśnej docelowym ogrodzeniem z normalnej siatki z betonową podmurówką.
Psów nie powstrzymują też kolce i ciernie. Jak np. chcą wleźć w róże to wlezą, potem będzie płacz, że kolce powbijane. Nawet tarnina nie jest w stanie powstrzymać pieska, który np goni za kotem czy sarenką.
Wszystko zależy od psa. Kastrowane psy/suki mniej chętnie będą chciały uciekać. Pies z silnym instynktem myśliwskim bardziej będzie skłonny do ucieczki niż kanapowa ciapa.
Ja bym radziła mimo wszystko ogrodzić posesję chociażby siatką (nie leśną) w nierzucającym się w oczy np. grafitowym kolorze i przy niej posadzić żywopłot (z czasem przerośnie i ją zamaskuje)
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Osobiście nie podobają mi się żadne ogrodzenia, bo po prostu po latach zardzewieją albo się rozsypią. Ale jeżeli istnieje taka potrzeba, to bym stawiał na betonowe ogrodzenie z prefabrykatów. Można obsadzić jakimś np. winobluszczem i nie będzie tego trzeba malować. A do malowania ogrodzenia trzeba zostawić z metr między ogrodzeniem a nasadzeniami. Ja np. o tym nie myślałem i teraz musiałbym chyba wyciąć cały żywopłot.
Jeszcze mi się przypomniało, że jest taka stal nierdzewiejąca, ale gdzie to kupić i za co :roll:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Takie betonowe to na cmentarz :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

A to ciekawe skojarzenie. Mnie to się kojarzą z cmentarzem ... podwyższone grządki :wink:
G2000
100p
100p
Posty: 136
Od: 5 kwie 2020, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

W 6 odcinku drugiego sezonu Farmy Clarksona pojawia się wątek żywopłotu. Mocno mnie zaskoczył. Wiem że na wyspach od wieków grodzą pola kamieniami, sadzą żywopłoty ale takiego ich prowadzenia, wykonywania to się nie spodziewałem. Wzdłuż pól rosły jakieś krzaczory. Prawdopodobnie tarnina. Postanowiono zrobić z nich żywopłot w różnych stylach. Najpierw przycięli gałęzie z szerokości a później, to co mnie zaskoczyło, nacinali pień do 80% jego szerokości. Tak nacięty krzaczek przechylali na bok albo nawet przygnali do samej ziemi. I tak z każdym krzaczkiem. W ten sposób powstawała ściana, wał który tworzył zaporę nie do przekroczenia. Te 20% które zostało połączone z korzeniami miało zapewnić że całość się zazieleni.
Obrazek

Spotkał się ktoś z tak robionym żywopłotem w Polsce?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Obecnie jest siatka u znajomego, a w planach nowe ogrodzenie. I pomyślałem, że może by mu tak zaproponować żywopłot, bo tego przecież nie trzeba malować i remontować - generalnie jest tanio, chociaż trzeba poczekać kilka lat aż podrośnie.
Tylko z czego zrobić taki żywopłot żeby zastąpił ogrodzenie? Czy to w ogóle możliwe?
Chodzi o takie o szerokości nie większej niż 1m lub 1,5m i najlepiej żeby urosło maks do 3m, najlepiej zimozielone, żeby było mało cięcia lub wcale.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

Zależy do czego ma służyć ogrodzenie, czy tylko odgrodzić posesję, czy stanowić zasłonę przed wzrokiem osób postronnych, czy też może ma powstrzymać zwierzęta przed wchodzeniem/wychodzeniem? W dwóch pierwszych przypadkach żywopłot jak najbardziej. W trzecim, to zależy. Duży pies nie sforsuje gęstego żywopłotu z czegoś co ma grube zdrewniałe pędy, może jednak go uszkodzić. Dla mniejszych zwierząt to żadna przeszkoda. Porozmawiaj z sąsiadem, co o tym myśli, może wspólnie wybierzecie gatunek, który Wam będzie pasował. Dodam jeszcze, że człowiek, np. złodziej dużo łatwiej sforsuje każde ogrodzenie niż gęsty, zwarty żywopłot.
Pozdrawiam Lucyna
Andrzej997
200p
200p
Posty: 471
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

To w zasadzie siatka między sąsiadami. Pewnie woleliby, żeby żywopłot nie zajął o wiele więcej miejsca.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 648
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Żywopłot - z czego?Co polecacie?

Post »

ja mam żywopłot ze świerka,bluszczu i bzu białka mogę jutro zrobić zdjęcia jak to wygląda
Pozdrawiam Robert :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”