Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Doniczka powinna stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a nie włożona do ciasnej osłonki, gdzie dostęp jest utrudniony i podłoże w głębi wolniej przesycha, a poza tym istnieje ryzyko że na dnie osłonki będzie zbierać się woda.

Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej, a nie samej rośliny.

Jeśli chodzi o stanowisko co jest ważniejsze, normalna roślina, czy choinka? Oczywiście, że półtora metra o tej porze roku będzie za ciemno. Pomijam już ewentualną firankę, czy zasłonę które dodatkowo zabierają światło.

Sprawdź stan korzeni, odetnij ewentualne chore, pogniłe i zrób jak napisałem wcześniej. Roślinę postaw blisko okna, jak na samym początku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bultek1965
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sty 2023, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Moja pachira wypuszcza na warkoczu młode pędy. Co z nimi robić?
Elver
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 lut 2023, o 08:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry.
Przeszukałem temat i próbuje jakoś rozwiązać problem z moją pachira.
Kupiona ok 7 miesięcy temu. Przesadzona po zakupie do uniwersalnej mieszanki do sukulentow, zamiast perlitu na dnie kamyki drobne.
Od jakiegoś czasu pojawią się problem z plamami na liściach i ich opadaniem.
Ostatnio po przestudiowaniu forum uznałem, że to może być grzyb, kupiłem scr, spryskalem, usunąłem te niepotrzebne liście.
Jakieś półtora tygodnia temu.
Na początku tego tygodnia problem powrócił z większą intensywnością.
Pachira stoi na podłodze, metr Od okna tarasowego, które jest nieużywane. Podlewana raz w tygodniu.
Co mógłbym zrobić, żeby kwiat nie umarł?:(
Obrazek
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Roślin nie sadzimy do samej ziemi uniwersalnej tylko do mieszanki ziemi i rozluźniacza, czyli perlitu albo żwirku w proporcji około 3:1.
Dwa, nie podlewamy roślin cyklicznie co do dnia. W przypadku Pachiry wierzchnia warstwa podłoża powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem.

Wyciągnij roślinę z doniczki, oczyść bryłę korzeniową ze starego podłoża, sprawdź stan korzeni. Odetnij ewentualne chore.
Posadź do w/w mieszanki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joanna W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 kwie 2023, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Witam. Dostałam na urodziny (rok temu) pachirę. Przesadziłam ją dopiero 3 tygodnie temu do nowej doniczki. Wyplątałam dwa zgniłe korzenie z łodygami. Pozostały trzy. Zastosowana ziemia COMPO SANA+perlit. Od razu użyłam poliseptu na ziemiórki, po 1,5 tygodnia ponownie. Ziemiórki i tak się pojawiły, ale w bardzo małej ilości, wiec może je zwalczę. Niestety dziś zobaczyłam że roślinka ma czarne malutkie robaczki na liściach, chyba również ma białe robaczki. Na liściach są czarne plamki i przebarwienia. No i chyba ją przelałam poliseptem 😔. Zrobiłam kilka otworów w ziemi żeby woda odparowała. Czy jest jeden środek na wszystkie te robaczki? Czy moja roślinka ma też grzyba z przelania ? Co zastosować?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Najprawdopodobniej to wciornastki, a czarne kropki (o ile się nie ruszają), to odchody tych szkodników. Polysect działa również na te szkodniki. Ewentualnie możesz jeszcze zrobić oprysk Karate zeon.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Joanna W
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 kwie 2023, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Dziękuję za odpowiedź, spryskam ją i zobaczę co będzie dalej działo.
Shura
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 maja 2023, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Obrazek


Czy ktoś może wie co to jest? Pokryty są tym loscie i jest to klejące bardzo. Takie kropelki jakby wody.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Naturalna wydzielina. Jak bezpośrednio z łodygi to tzw. płacz roślin, zwykle wskutek uszkodzenia łodygi, z końcówek liści to gutacja.

Pozbywanie nadmiaru wody i soli mineralnych to co prawda jak napisałem wcześniej naturalna reakcja, ale może też świadczyć o nieprawidłowym podlewaniu - zbyt często/regularnie albo/i nieprawidłowe zbyt mało przepuszczalne podłoże, np. sama ziemia uniwersalna albo brak przesadzenia po zakupie (podłoże produkcyjne).
Polecam poczytać przynajmniej kilka ostatnich stron tego wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maestroo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2023, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak uratować pachirę?

Post »

Witam. Po przesadzeniu z torfowego podłoża pachiry ok pol roku temu liście zaczęły więdnąć , opadać aż znikły wszystkie. Być może była to wina przelania. W obecnej sytuacji pachira uschła do połowy, zauważyłem że tylko jeden pień jest twardy, wypuścił świeży pęd. Pozostałe są jakby nadgniłe. Myślałem, że nie uda się jej uratować ale po pojawieniu się pędu pojawiła się też nadzieja na ratunek. Prosiłbym o radę czy i jak mogę uratować kwiat. Jest przesadzona, nie dopuszczam do przelewania. Powinienem ją przyciąć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Jakie ma stanowisko, stoi przy samym oknie, czy w ciemnym kącie? Powinno być to pierwsze.
Oczywiście pędy do usunięcia - najlepiej to zrobić razem z ich korzeniami.
Ostatnią roślinę oczywiście posadź do mniejszej doniczki.
Z podlewaniem nie możesz przesadzać w drugą stronę. Podlewasz normalnie, a kolejne podlanie jak przeschnie tylko wierzchnia warstwa.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Maestroo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 17 maja 2023, o 11:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Stoi 2m od okna. Ok, przesadzę pęd który przetrwał do mniejszej. Jak wygląda sprawa nawozu? Kiedy pierwszy raz użyć po przesadzeniu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Post »

Oczywiście za daleko od okna. To jest żywa roślina, a nie sztuczny kwiatek, potrzebuje określonej dawki światła do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Daj ją nawet na parapet o ile nie jest to południowa albo zachodnia wystawa.

Nawóz mineralny po miesiącu od przesadzenia, potem co dwa tygodnie jeśli roślina będzie normalnie rosła.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”