Nawilżacz powietrza, jonizator - jaki do roślin?

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

:roll: Tyle razy pisałem na forum (w tym wątku też), że spryskiwanie liści nic nie daje, a na pewno pozytywnego. Nie ma opcji żeby moczeniem roślin podnieść wilgotność powietrza wokół niej. To jeden z mitów ogrodniczych, które krążą wśród amatorów roślin.
Jedyne co podniesie wilgotność powietrza to nawilżacz.
Minusem spryskiwania, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym kiedy masz słabą cyrkulację powietrza jest ryzyko załapania infekcji grzybowej, a w najlepszym wypadku powstaną brzydkie plamy od zwykle twardej wody.

Musisz kupić nowy nawilżacz i tyle.

Co do drugiej rośliny,to właśnie problem leży w zbyt niskiej wilgotności powietrza, nieprawidłowego podlewania (zbyt skąpe, za rzadko) zwłaszcza podczas rozwijania się nowego liścia.
Podłoże wiadomo jakie musi być, u mnie sprawdza się mieszanka ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków albo samej kory śródziemnomorskiej w równych proporcjach. Podlewasz zawsze obficie tak żeby woda wypłynęła na podstawkę. Po kilku minutach ją odlewasz. Następne podlewanie, jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Przekazałem rodzicielce. Co zrobi z informacjami to już inna sprawa.
Możesz polecić jakiś konkretny model nawilżacza? Ten co miałem to był MT DM-NP11029 King 6,5 L. Po roku używania, w środku nocy, obudził mnie odgłos cieknącej ze stolika wody. I to był jego koniec. Dodatkowo strasznie szybko woda w nim zakisała. Po dezynfekcjach śmierdziało z niego już na trzeci dzień. Mam filtr RO więc woda była praktycznie destylowana. W kranie płynie mi płynna skała. GH - 25 stopni niemieckich.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Na pewno nie wybieraj najtańszych chińskich. Osobiście używam z Eldomu NU5, cenowo i jakość ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Krasny
500p
500p
Posty: 521
Od: 2 gru 2012, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkie Jeziora Mazurskie

Re: Filodendron - problemy z liśćmi

Post »

Dzięki za podpowiedź. Poszperałem trochę o nim i rzeczywiście ma niezłe opinie. Zamówiłem sobie, więc niedługo sam się przekonam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”