Jabłoń dyskusje ogólne

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

U nas wszystkie liściaste drzewa ogołocone, wszędzie, i na osiedlu i na działkach. Liście zostały tylko na jabłoniach na działce. Nie wiem jak jest w tej chwili bo nie byłam i nie wybieram się póki co na działkę.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

U mnie drzewa szczęśliwie zdążyły zgubić liście. Zostało jednak sporo na krzewach (krzewuszki, perukowiec, wierzby). Przed ostatnim ochłodzeniem poobrywałam większość liści.
Myślę, że długo utrzymująca się łagodna pogoda jesienią i nagłe przyjście mrozów miało wpływ na to, że liście po prostu "zwarzyły" się na gałęziach. Poza tym przez ostatnie kilka lat jesienią wiały dość silne wiatry a w tym roku prawie wcale nie wiało i nie miało co liści "zdmuchnąć".
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

U mnie na działkach nie ma liści na drzewach owocowych. W pobliskim parku też 0 liści na liściastych. U siebie drzew owocowych niczym nie pryskałam. Dostępu do wody też nie mają ekstra, tylko tyle, co z nieba spadnie, więc to nie same opady wrześniowe.

To musi być efekt wrześniowych opadów po długim okresie suszy w połączeniu z opryskiem mocznikiem. Może oprysk poszedł ciut za wcześnie...
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5840
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Mocznikiem pryskałam w listopadzie, nawet zastanawiałam się czy nie za późno
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Ale mocznikiem podobno pryska się, jak 3/4 liści opadnie...
To skąd by się wzięły teraz liście na drzewach?

Tylko co z lipami u Pelasi? Ta teoria nie pasuje...
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2843
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Długo ciepło bez przymrozków, były jakieś pojedyncze strzały w październiku, ale widać to za mało, u mnie na najmocniejszych przyrostach liście na jabłoniach były, tak samo lipa szerokolistna zrzuciła definitywnie liście w zeszłym tygodniu.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Elendill
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 42
Od: 21 wrz 2010, o 15:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pabianice

stary sad nawożenie

Post »

cześć,
mam stary sad jabłoniowy, drzewa jakies 30+letnie. Chciałbym wzmocnić jakoś drzewka, w szczególności antonówkę, gdyż ma słabe przyrosty, aż gałęzie zarasta porost. Nawet młode gałęzie po przecince już na drugi rok pokrywają się porostem z powodu małych przyrostów. Przez co porost trzyma wilgoć i w gałęzie wchodzi próchnica.

Ziemia jest bardzo licha, szary piasek leśny. Jak się zdejmie darń to ziemia tak tłusta, że woda spływa po niej. Dopiero jak się podlewa drobnokropelkowo to wchłania powoli wodę. Wokół drzew porasta trawa - głównie perz i wiechlina roczna.

I tutaj miałbym do Was pytanie czy da się jakoś nawieść te drzewa? np. sypiąc pod darń w kilku miejscach nawóz mineralny? czy jakoś innaczej podać nawóz aby były większe przyrosty? jeśli się jakoś da to jaki nawóz byście polecali i w jakim terminie najlepiej to zrobić?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Zadarniony sad - nawożenie

Post »

Ja bym położyła wczesną wiosną dużo obornika i dodatkowo dała grubą warstwę ściółki wokół drzewa. Poprawi się struktura gleby, woda będzie zatrzymywana dłużej w glebie i ograniczone zostanie jej parowanie do atmosfery. Dodatkowo ściółka ograniczy uciekanie azotu z obornika do atmosfery. Ewentualnie w okresie kwitnienia możesz zastosować jeszcze jakiś nawóz uniwersalny do drzew i krzewów owocowych.
Co do porostów - pień i grubsze konary pomaluj wapnem. Przy drobniejszych gałązkach pozostaje czyszczenie mechaniczne wodą z szarym mydłem.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7498
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Zadarniony sad - nawożenie

Post »

Porosty to nie jest żadne zagrożenie, niczym drzewkom nie przeszkadzają a świadczą tylko o tym, że powietrze u Ciebie jest czyste.
Przyrosty są słabe bo drzewka głodne, posłuchaj rad Corazonbianco. Może trzeba pomyśleć o stopniowym odmładzaniu sadu? Takie cięcie odmładzające robi się stopniowo i trzeba to rozłożyć sobie na jakieś 3 lata- bezstresowo dla drzew .
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1191
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: stary sad nawożenie

Post »

Elendill pisze: 17 sty 2023, o 22:36 cześć,
mam stary sad jabłoniowy, drzewa jakies 30+letnie. Chciałbym wzmocnić jakoś drzewka, w szczególności antonówkę, gdyż ma słabe przyrosty, aż gałęzie zarasta porost. Nawet młode gałęzie po przecince już na drugi rok pokrywają się porostem z powodu małych przyrostów. Przez co porost trzyma wilgoć i w gałęzie wchodzi próchnica.

Ziemia jest bardzo licha, szary piasek leśny. Jak się zdejmie darń to ziemia tak tłusta, że woda spływa po niej. Dopiero jak się podlewa drobnokropelkowo to wchłania powoli wodę. Wokół drzew porasta trawa - głównie perz i wiechlina roczna.
A jaką kwasowość ma ta gleba?

Kup płyn Heliga i sprawdź, jakie pH jest tej gleby. Jeśli wyjdzie Ci poniżej 5,5-6, to koniecznie zwapnuj. Dawka wapna zależy od kwasowości gleby. Wapnuje się jesienią, a obornik i inne nawozy daje się wiosną. Teraz mamy taką pogodę, że można by było lekko zwapnować, a za 8 tygodni dać to wszystko, co corazonbianco radzi.

Budowanie warstwy humusowej w glebie jest bardzo istotne. To właśnie humus, czyli próchnica glebowa ma kluczowe znaczenie dla żyzności gleby.

Odnośnie porostów na gałęziach - może potrzebne jest mocniejsze prześwietlenie drzew dla lepszego przewiewu?
Piotrk89
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 mar 2023, o 17:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jabłko Idared

Post »

Czy ktos wie dlaczego czasem Idared ma rozowy miazsz?
Obrazek
mateusz12354
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 16 mar 2023, o 12:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Witam. Na pierwsze liście jabloni takie się zrobiły. Pomoże ktoś co to jest I jak sobie z tym poradzić
Obrazek
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1884
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Jabłoń dyskusje ogólne

Post »

Pryskałeś na mszyce?
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”