Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Byłam dzisiaj na Słowacji w wysokich Tatrach i przy szlakach rosły jarzębiny z mnóstwem owoców.
U mnie pod Krakowem już miesiąc temu ani jednego owocu na jarzębinach nie znalazłam, a potrzebowałam
ususzyć do ziołowej herbatki.
Oczywiście przywiozłam trochą jagódek z myślą o posianiu. Ale kto mi wyjaśni ten fenomen?
Owoce barwy miodowo różowej, zdrowiuteńkie, bez zgnitków.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Możliwe, że na pewnych wysokościach nie ma aż tylu ptaków, które zjadałyby jagody. Tak zgaduję :wink:
U mnie zjedzone już wszystkie jarzęby, ogniki i powoli kończy się berberys (dawno by się skończył, gdyby psisko nie czatowało pod krzakiem na kosy ;:224 )
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Teresa Pszczola
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 973
Od: 6 sty 2016, o 17:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Też myślałam, że wysokość robi swoje. Spróbowałam zjeść, owoce są kwaśne, ale bez goryczki.
Bo przemrożone. No to siedzę i wydłubuję nasionka. Żałuję, że nie ucięłam gałązki, bo wyczytałam,
że jarzębinę można rozmnożyć przez sadzonki.
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 875
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Moja likronaja ma kwiaty a burkę coś obgryzło na szczycie ale ma zielne liście chyba odbije zdjęcia po niedzieli ;:215
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Burka kwitnie, tylko w kwiatostanach przyczaił się pająk kwietnik i pożera pszczoły :shock:
Pozdrawiam Lucyna
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Czy ktoś próbował rozmnożyć jarzębinę, naszą , tę pospolitą przez wysiew nasionek ? A jeśli tak to jak to się robi?
Jarzębinka rozsiewa się w naturze sama, rośnie na obrzeżach lasów i w zaroślach więc "korale" zimują w ziemi. I co dalej?
Pozdrawiam! Gienia.
bendkos
200p
200p
Posty: 328
Od: 13 maja 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Pajęczna

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Nie wiem ale się wypowiem :D . Zakładam, że jak w przypadku innych nasion otoczonych osnówka wydobyć nasiona, dobrze wyczyścić z miąższu bo podobno może hamowacz kiełkowanie. Następnie jesienią czyli teraz do ziemi raczej piaszczystej aby opady od jesieni do wiosny wypłukały substancje hamujące wzrost oraz nasiona uległy stratyfikacji przez zimę na zewnątrz. Nasiona przykryłbym taka warstwą piasku ile same mają średnicy. Możesz siać do gruntu w przygotowanie miejsce albo do donic ważne aby miały otwory do drenażu. Zaznaczam że nie wiem czy w naturze jarzębina kiełkuje w następnym roku ponieważ z tego co słyszałem są rośliny które potrzebuje 2 zim aby wykiełkować np dereń jadalny albo oczar. Pozdrawiam.
Ps może być tak że to ptaki głownie je rozsiewają przez zjedzenie, nadtrawienie i no powiedzmy pozbycie się na zewnątrz :wink:
Nig­dy nie re­zyg­nuj z ce­lu tyl­ko dla­tego, że osiągnięcie go wy­maga cza­su. Czas i tak upłynie.-H. Jackson Brown, Jr.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Może ktoś z koleżanek i kolegów pomoże zidentyfikować jarząb, kupiony jako jarząb Edulis. Czy może to być Burka? Trochę liście mi nie pasują, ale może dlatego, że w tym roku straszna susza. Jeżeli nie Burka to co to może być?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7505
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Bendkos, dzięki! Chyba dobrze zakładasz. Oglądałam filmik ale był w j. Rosyjskim . Nic z tego nie zrozumiałam. Te korale, które gość moczył w talerzu były prawie czarne, a nie czerwone, on je rozmoczone rozrywał i wyłuskiwal z nich malusie ziarenka. Ja dostałam dziś kiść czerwonych korali od sąsiada, nawet jeszcze nie do końca dojrzałe, chyba nic z moich planów nie wyjdzie.
Pozdrawiam! Gienia.
marcin_m1991
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 sty 2024, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Witam, rozpoznajecie chorobę?

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Nie chcę Ciebie martwić ale to wygląda mi na bakteryjnego raka drzew pestkowych - przy małym porażeniu można próbować odciąć gałęzie ze zmianami do zdrowej tkanki i posmarować fungicydem. Twoje drzewko wygląda jakby było mocno porażone więc nie wiem czy najbezpieczniej by nie było go usunąć i spalić chorych pędów (albo do odpadów zmieszanych) żeby choroba nie przeniosła się na inne rośliny.
Kuba
dziad_Jag
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1067
Od: 14 paź 2014, o 12:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa/północne Mazowsze

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Posadziłem jarzębinę szwedzką. Wygląd liści się zgadza, natomiast owoce są czerwone i gorzkie jak w zwykłej jarzębinie polnej.
Dlaczego? Co tu się stało?
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1925
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Jarzębina,Jarząb ( Sorbus) Odmiany i dyskusje ogólne

Post »

Idąc na działkę mijam urocze młode jarzębiny. Nasadzenia może trzyletnie, Jakoś słabo kojarzę kiedy się pojawiły. Ale jak już mi wlazły w oczy to je bacznie obserwuję, bo mają bardzo zgrabną koronę, ładnie zagęszczoną, liście jarzębinowe, ale jakieś takie wypasione. Przyglądałam się odrostom i zastanawiałam się - obłamać przy samym pniu, czy lepiej uciąć sekatorem, no i kiedy. Sprawę rozstrzygnął czas. Któregoś ranka nie zobaczyłam ani jednego odrostu. Pnie golutkie, korony jak zwykle, piękne. I wtedy zauważyłam, że wszystkie jarzębinki są szczepione. Wszystkie na jednej wysokości, ok. 170 cm. Szczepione pewnie na zwykłej jarzębinie, sądząc po odrostach, ale jaka odmiana była zrazem? Nie obłamię, nie utnę, bo za wysoko, zapytać o nabycie takowej nie ma kogo ;:202 . Po tej przygodzie szukałam drzewka i wiadomości w pobliskiej szkółce. Mieli tylko ogryzka zwykłej, szczepionej nie mają i nigdy nie mieli. Jaka odmiana mogła być zrazem nie widzą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”