Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

1. Przędziorków nie zwalczasz przemywając liście samą wodą, ludzie.. :shock: To są szkodniki i zwalcza się je chemią, zwłaszcza je. Floramite, Magus, Nissorun plus Ortus. Najlepiej dwa preparaty zamiennie, drugi oprysk po tygodniu czasu.

2. Doniczka ma stać na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a nie włożona do ciasnej osłonki, jak ma podłoże przesychać i do korzeni docierać powietrze?

3.3 metry od okna to za daleko dla wielu roślin. Ludzkie oko inaczej odbiera natężenie światła. To, że słońce kiedyś tam pada, to tyle że oświetla, dla rośliny nie ma żadnego wpływu. Nie zapominaj, że w okresie jesienno-zimowym światła będzie radykalnie mniej. Postaw bliżej okna.

4. Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

5. Zmień nawóz na mineralny do roślin zielonych. Astvit zawiera za mało azotu, a Fikusy to drzewa.

Czyli sprawdź stan korzeni, ewentualnie usuń pogniłe korzenie. Najlepiej byłoby rozsadzić do dwóch mniejszych doniczek, bo to są drzewa więc mają silny system korzeniowy. Trzymając w jednej doniczce będziesz musiała częściej przesadzać. Po rozsadzeniu albo przesadzeniu odczekujesz trzy tygodnie i do końca września co dwa tygodnie mineralny nawóz. Potem do wiosny raz w miesiącu.
Następnie zrób oprysk na przędziorki.

Doniczka na podstawkę i bliżej okna.

I tyle.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
roslinomaniak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 gru 2022, o 00:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czy jest jeszcze szansa uratowac fikusa? Poczatkowo stal w dosyc ciemnym miejscu, ale wygladal dobrze, byl gesty, delikatnie rosl, ale od lata nie wypuscil zadnego liscia. Zmagal sie z ziemiorkami, przeniesionymi z innej rośliny, ale zostal przesadzony miesiac temu i juz nie wróciły. Został przestawiony w jasne miejsce. Przez ostatnie 2 miesiace zgubil 3 liscie, a w ciagu ostatniego tygodnia zgubil dwa kolejne. Do tego wszystkie liscie oklaply i jeden zaczyna delikatnie zolknac, wiec pewnie w niedlugim czasie odpadnie. Czy mozna go jakos odzywic czy poczekac do wiosny i sciac od gory i ukorzenic?

Proszę o poprawną pisownię(regulamin). Iwona
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Zacznijmy od tego, że co z tego że wyglądał gęsto, skoro nie wypuścił ani jednego liścia? Co jest prawidłową miarą prawidłowej uprawy, wzrost czy gęsty wygląd rośliny prosto ze sklepu?
Brak światła to pierwszy kluczowy błąd. Drugi, brak przesadzenia bezpośrednio po zakupie.
Trzeci, posadzenie do pewnie samej ziemi uniwersalnej, zamiast do mieszanki ziemi i rozluźniacza.
Pomijam już pewnie zbyt regularne podlewanie.
Polecam przejrzeć chociaż ostatnie kilka stron tego wątku żeby poznać prawidłową uprawę, bo ten Fikus został przelany. Czekając do wiosny z czymkolwiek po prostu skończy w śmietniku.
Trzeba przesadzić do właściwego podłoża i dokładnie sprawdzić stan korzeni.
Doniczka powinna być z odpływem i stać na podstawce, bo znając życie pewnie włożona do ciasnej osłonki, gdzie brak cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
rostek1986
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 30 gru 2022, o 12:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ficus zakupiony 2mc temu w IKEI.
Przesadzony do ziemi:
(ziemia kompostowa: 30%
perlit: 20%
chipsy kokosowe: 20%
keramzyt: 20 %
piasek kwarcowy płukany: 10%)
Pod ziemią 10% wysokości doniczki keramzytu.

Wypuścił na początku 2 młode liście, potem się zatrzymał. Liście zaczęły brązowieć od krawędzi i opadać.
Uznałem, że za dużo wody, chociaż lałem ostrożnie. Aktualnie 2 tygodnia bez podlewania, ziemia od wierzchu raczej 'Sahara'. A liście nadal brązowieją. Opadające liście po przełamaniu mają w środku białe mleczko.

Zdjęcia:
Obrazek Obrazek Obrazek

Prośba o pomoc, co robię źle?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przede wszystkim Fikus to nie epifit, więc podłoże masz za bardzo przepuszczalne. Wystarczy mieszanka ziemi i rozluźniacza w proporcji około 3:1.
Po drugie podlewanie, Fikusy podlewasz obficie, a jedynie kolejne podlanie jak przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Poza tym sama zmiana podlewania - jeśli wcześniej za często podlewałeś - niewiele zmieni. Robienie Sahary jest kolejnym błędem. W ogóle nie mogę zrozumieć dlaczego część amatorów nie może ogarnąć prawidłowego podlewania...
Trzeba zacząć od sprawdzenia stanu korzeni.

Doniczka stoi na podstawce czy włożona do osłonki? O ile większa od bryły korzeniowej?

Trzecia sprawa, zasłony odpadają, bo zabierają cenne światło. Nawet jeśli odmiany zielone Fikusa sprężystego są dość tolerancyjne pod kątem światła, ale są granice. Zapewnij bezpośrednie światło bez zasłon, firanki.

Sprawdź czy nie ma szkodników, chociaż stawiam na zbyt bardzo przepuszczalne podłoże oraz nieprawidłowe podlewanie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ogone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 sty 2023, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Hej,

posiadam od pół roku Ficusa elastica. Stopniowo ficus sobie rośnie, ale również w każdym miesiącu odpadają liście na dole. Teraz sytuacja wygląda tak, że kolejne dwa liście szykują się do odlecenia - żółkną. Łodyga do połowy jest zielona, ale druga połowa już taka nie jest. Kwiat stoi w narożniku pokoj - nie mam możliwości ustawienia go gdzieś indziej. Mam wrażenie, że może mieć mało światła i odpadają liście ;/. Dziwna sprawa, że wszystkie liście odpadają od strony właśnie ścian, a od przodu jest lepiej. Pytanie, co można zrobić w tej sytuacji? Czy to, że żółkną liście i odpadają, to kwestia za dużej ilości wody, za mało światła? Jak mu mogę pomóc :(

https://iv.pl/images/7e738adfd19aac4941 ... ea4c9.jpeg
https://iv.pl/images/78e2161e6a37917b55 ... 467fd.jpeg
https://iv.pl/images/764f0af48666a13410 ... 14265.jpeg
https://iv.pl/images/529a0da358216b9e41 ... 51152.jpeg
https://iv.pl/images/1ff5adbf0291cb022f ... d83fa.jpeg

Zamieniłam zbyt duże zdjęcia na linki do nich.
Regulamin Forum III § 3.7
bab...
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Powinieneś zacząć od lektury wątku. Było opisanych wiele podobnych przypadków. Wszystkie opierają się na podstawowych błędach uprawowych, od nieprawidłowego mało przepuszczalnego podłoża (to jest beznadziejne - nie sadzimy roślin do samej ziemi uniwersalnej), doniczki wstawionej do osłonki (brak cyrkulacji powietrza w obrębie bryły korzeniowej - powinna stać na podstawce), zbyt regularnego podlewania (podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża) oraz zbyt ciemnego stanowiska (to nie jest sztuczny kwiatek, do przeprowadzania procesu fotosyntezy, potrzebuje stanowiska, gdzie będzie miał bezpośrednie światło. W tym ciemnym kącie ma go niewiele, zwłaszcza w przypadku zasłon, firanek i obecnej pory roku).

Wiele razy omawiałem i wyjaśniałem co trzeba dokładnie zrobić. Poczytaj chociaż ostatnie kilka, kilkanaście stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ogone
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 10 sty 2023, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odpowiadając bezpośrednio nie cytujemy. Iwona

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie zabieram się za lekturę, ale z tego co piszesz, to w sumie wszystko wymaga "zmian". Wierzę, że po lekturze kwiatek będzie bardziej chętny do życia, ale brak możliwości postawienia go w miejscu ze światłem, troche krzyżuje wszystko i może będe zmuszony go oddać komuś :(
TomTro
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2023, o 08:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam, mam problem z odpadającymi liśćmi fikusa. Zwykle opadają liście z dolnej partii fikusa, tam gdzie łodyga brązowieje (jak na zdjęciach). Na górze fikus się rozwija. Roślina straciła kilkanaście liści na przestrzeni 3 miesięcy. Prośba o pomoc i rady. Dzięki

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Zacznij od lektury wątku, wystarczy kilka ostatnich stron.
Stanowisko, podłoże, podlewanie, nawożenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Truskawwwka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 13 kwie 2023, o 21:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam!
Miesiąc temu dostałam pięknego fikusa Tinake. nic z nim nie robiłam oprócz podlania, ok. 1 raz na tydzień/dwa. Po otrzymaniu go wygladał pięknie.
Jestem beztalenciem roślinnym.
Starałam się przeczytać i obejrzeć wszystkie zdjęcia, jednak jest mi na tyle szkoda tego kwiatka, że wstawię również zdjęcia mojego, proszę o komentarze, czy mój tok myślenia jest dobry.

Obrazek

Obrazek

Zakładam że jakimś cudem go przelałam plus było mu zimno. Usunąłam powyższego liścia z największą plamą.

W dalszej kolejności planuje zobaczyc co z jego korzeniami i wymienić mu ziemię, pamiętając o drenażu.

Sporo liści ma jednak zaczątki takich plam.

Obrazek

Czy powinnam je wszystkie powycinać nożyczkami i jeszcze spryskać czymś na grzyba?

Z roślinny odpadły też takie kolorowe ozdobne "paseczki"(przepraszam że terminologię lub jej brak), one wygladły bardziej na przesuszone.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18601
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Patrz na moją ostatnią odpowiedź. Masz wszystko w wątku.
Oczywiście, że to efekt przelania i objawy nie są inne od podobnych wcześniej przypadków.
Enty raz nie tylko w tym wątku powtarzałem, że rośliny przesadzamy zawsze niezwłocznie po zakupie z beznadziejnego podłoża produkcyjnego do właściwej przepuszczalnej mieszanki. Takie podłoże to samemu sporządzona mieszanka ziemi i rozluźniacza. Doniczka z odpływem na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki.
Stanowisko blisko okna, a nie gdzieś w ciemnym kącie.
Przesadź, odetnij wszystko co chore zarówno jeśli będzie dotyczyć korzeni, jak i liści.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Pisanie o sobie jako o beztalenciu tak naprawdę wynika tylko z braku podstawowej wiedzy o uprawie roślin, którą możne zdobyć czytając specjalistyczne poradniki, jak np. w formie tradycyjnej, jak i tutaj na forach ogrodniczych. Wystarczy poczytać jakie wymagania ma Fikus i potem wdrożyć w życie. Tutaj nie ma żadnej filozofii, zwłaszcza że Fikusy to najprostsze w uprawie rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
VincentVega
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 maja 2023, o 12:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dzień dobry, coś atakuje fikusa tinekę. To duża roślina (2,5 metra), kupiona przed miesiącem, przesadzona do większej doniczki, dobrej ziemi rozluźnionej keramzytem i perlitem, podlewana bez przesady, nawożona, ma dużo światła. Uszkodzenia liści miała już przy zakupie, wyglądały na stare, ale teraz się powiększają i rozrzucają na kolejne liście. Być może to insekty (jakie?) może choroba grzybowa (jaka?), a może jedno i drugie.
Nie znalazłem na forum takich samych objawów, więc uprzejmie proszę o wsparcie. I dziękuję w imieniu własnym, a przede wszystkim mojego fikusa!
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”