Borówka amerykańska - 12 cz.

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Yogibeer701 uprawa w donicach nie wchodzi w rachubę, ja nawet mandarynkę i bananowce uprawiam na stałe w gruncie.

karion i trzyary dziękuję, na wiosnę posadzę na próbę 6 sztuk.
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Borówka, jak większość roślin, lubi słońce. Brak odpowiedniego nasłonecznienia to większa presja chorób grzybowych, słabszy wzrost i owocowanie. Nasłonecznienie ma też wpływ na gromadzenie cukrów przez owoce.
Są sprzedawcy, którzy oferują "odmiany do cienia", ale traktuję to jako chwyt marketingowy.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Pod warunkiem nie występowania latem ekstremalnych temperatur. W tym roku borówki rosnące w cieniu nie były poparzone. Spośród około czterdziestu borówek największe przyrosty miały krzewy rosnące w półcieniu (latem 6-10 godzin na słońcu).
Awatar użytkownika
Senior
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2161
Od: 1 sty 2017, o 01:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

W przyszłym roku spróbuję. W tym miejscu rosło kiwi od 8-miu lat, prawie corocznie od 5 lat miałem przynajmniej 3 wiaderka owoców. Sam jestem ciekawy jak poradzi sobie borówka.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Moja mama kiedyś posadziła borówkę obok domu i musiała przesadzić na pole. Miała słońce w późniejszych porach.
U mnie te 11-14/15 jest słońce centralnie kiedy największa lampa jest latem.
Słońce poranne albo te bliżej zachodu to co innego jak te centralne.

Kilka godzin cienia i gliniasta gleba dokoła ma tę zaletę ,że przy ściółce praktycznie nie trzeba podlewać wcale.Mi to pasuje ,bo w drugiej połowie czerwca i może tylko raz w lipcu tam jestem a tak to teściu który ma trzymać z dala łapy od nich. Sam się obawiałem czy się nie ugotują , ale jest ok. W tym roku były konkretne upały przez jakiś czas. Wiem jak jest u moich rodziców na kwaśnych piaskach w polu tam to można lać godzinami wodę z węża gruntową codziennie i dalej sucho. Generuje to dodatkowe niepotrzebne koszty. Jedna zaleta to nie trzeba dawać siarki i azotu w formie siarczanów tylko wystarczy naturalny nawóz wiosną i można sadzić w piach z igłami/trocinami bez ceregieli.
mirass
100p
100p
Posty: 150
Od: 12 sie 2019, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ok. Jasła
Kontakt:

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Czy przy obecnych temperaturach jest jeszcze sens przesadzać borówkę? Niby nie ma dużych mrozów, ale borówka ma płytki system korzeniowy i co jeśli nagle wyskoczy większy mróz?
trzyary
200p
200p
Posty: 276
Od: 30 lip 2020, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław 7a

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ziemia nie może być zamarznięta.
Temperatura powietrza plusowa.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ktoś wywróży co to może być ?
Jedna z tych zapomnianych posadzonych parę lat temu w glinie z 20-30l torfu.
W tym roku dosypane ściółki nawóz i coś tam zaczęło odbijać od dna.
Czy ta odmiana powinna wypuścić jakieś silne sztywne pędy prowadzące czy może to taki połamaniec na giętkich badylach ? Może nie pasować jej stanowisko - ma prawo. Pierwsze 3-4 owocki raczej z tych mniejszych bardziej kuliste niż spłaszczone. Te owocki były dojrzałe jakoś w środku sezonu.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 988
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ładnie wygląda ta borówka. Obstawiam że to kolejny Bluecrop.

Na długie zimowe wieczory polecam lekturę ,,Przewodnika po produkcji borówki wysokiej''
https://ecommons.cornell.edu/handle/1813/66931

Do edycji w celu tłumaczenia lepiej pobrać NRAES=Epub.epub (10,54 mb)

Z ciekawostek jakie znalazłem:

-1kg siarki ma właściwości zakwaszające takie same jak 4,14 kg siarczanu amonu.

-Hodowcy mogą obniżyć pH gleby, jeśli jest ono nieco powyżej pożądanego poziomu; jednak obniżenie pH niektórych gleb może uwolnić wysokie poziomy niektórych pierwiastków, które mogą być toksyczne dla borówki. W glebach o wysokiej zawartości manganu lub glinu pH gleby powinno być utrzymywane w pobliżu 5,2, aby zapobiec toksyczności.
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Karion
Ta pierwsza borówka wygląda zdrowo ale żeby lepiej rosła wymaga oczyszczenia dołu krzewu z drobniejszych pędów i tych rozkrzewionych. Ogólnie to wszystkie trzy bym przyciął tak by na dole krzewu były tylko pędy szkieletowe. Ostatnia z tych borówek przypomina Bluecropa. Jak ciąć by Bluecrop się nie kładł? Należy ciąć go jak porzeczkę czarną oraz na przekierowaniach. Czyli wycinamy całe pędy 10-15 cm nad ziemią oraz mocno rozkrzewione stare już gałązki, które zostały przekierowane przez silny odrost. Moje Bluecropy owocują tylko na młodych gałązkach 1.5 rocznych i 2.5 letnich i to jest ich koniec bo nie warto ich zostawiać na trzecie owocowanie. Moim zdaniem można usunąć nawet połowę pąków kwiatowych. Będziemy mieć wtedy większe owoce, szybszy i bardziej skoncentrowany zbiór a krzew się owszem pochyli ale się nie wyłoży.
xydarek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 14 sty 2016, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Ile sypiecie siarki pod krzaczek, w jakim terminie?
Yogibeer701
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 706
Od: 7 maja 2020, o 17:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centralna Wielkopolska

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Już możesz sypać siarkę granulowaną w dawce 7 g/m.kw. Druga taka sama dawka po 6-8 tygodniach czyli coś w lutym. Granulat rozpuszcza się bardzo wolno i od razu nie zakwasi gleby ale stosowany regularnie daje świetne efekty. We wrześniu daję też nawóz jesienny do iglaków lub podobny z zawartością 20 % siarki.
karion
500p
500p
Posty: 522
Od: 5 maja 2022, o 02:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - 12 cz.

Post »

Z pylistą jest ten problem , że trzeba w wiaderku z trocinami lub igłami zwilżyć i wymieszać.
Rozsypywałem z ręki i z sitka i zwiewa albo nie równo się rozsypuje.
Teraz dla wygody kupiłem granulowaną, ale nie będę sypać pod borówkę tylko na obrzeżach kwaśnej ściółki. Wydaje mi się ,że takie stopniowe uwalnianie jest bardziej łaskawe dla życia w glebie pod borówką, ale biologiem nie jestem.
Yogibeer701 pisze: Ta pierwsza borówka wygląda zdrowo ale żeby lepiej rosła wymaga oczyszczenia dołu krzewu z drobniejszych pędów i tych rozkrzewionych. Ogólnie to wszystkie trzy bym przyciął tak by na dole krzewu były tylko pędy szkieletowe.
:lol:

To jest ta sama od wiosny do jesieni. 8-)
W tym roku na wiosnę pierwszy raz dostała nawozu gotowca, więc ten rok to nie był rokiem cudów , ale jakiegoś tam postępu.Wcześniej też ściółki nie miała jak widać. Dopiero wiosną wszystkie krzaki dostały.
Te pędy od dołu co są na 1 zdjęciu uciąłem.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”