Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Może to być pamiątka po wiosennych przymrozkach. U mnie też tak się czasem robi. Tam gdzie kora ciemniejsza, prawdopodobnie oderwała się od łyka i odstaje. Proponuję ją obciąć ostrym nożykiem aż do miejsca gdzie jest przyrośnięta. Zasmaruj ranę maścią ogrodniczą. Może być też tak, że pod tą odstającą korą rana już się zabliźniła, bo i tak się zdarzało.
Zima a właściwie wiosenne ocieplenia w dzień i mróz w nocy zmasakrowały mi niektóre magnolie. Na Kobusie kora odeszła mi na połowie obwodu pnia. Obecnie rana nadal jest potężna ale chociaż brzegi już się oblały kaulusem. W tym roku poowijałam pnie i grubsze gałęzie pasami agruwłókniny. Takie "mumie" dotrwały aż do Zimnej Zośki, ale za to nie było szkód mrozowych ;:333
Pozdrawiam Lucyna
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

Zrobiłem jak napisałeś ;:108 Mam nadzieję, że późniejsze lata będę z moją Galaxy spokojnieksze bo póki co to zabawy z nią trochę jest :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Galaxy jest super, bo wąsko rośnie, piękne kwitnie i pachnie przecudnie. Kwitnie jako jedna z wcześniejszych u mnie, równo z Kobus i Stellata Rosea. I tu jest problem, bo ostatnimi czasy, kiedy paki nabrzmieją, pękną i szykują się do kwitnienia, przychodzi nocny przymrozek i waży kwiaty. Już drugi rok obrywałam brązowe zmarznięte pąki i kwiaty, straszące na drzewie. Na szczęście nie wszystkie pąki otwierają się w tym samym czasie i zostało jeszcze trochę, aby był efekt kwitnienia. Z daleka super, z bliska niestety widać, że niektóre kwiaty zdeformowane przez mróz.
Jak Ktoś chce mieć jedną magnolię w ogrodzie, to lepiej poszukać coś później kwitnącego.
Pozdrawiam Lucyna
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

No ja mam tylko tą :wink: Wybrałem ją właśnie dlatego, że jej rozmiary i sposób wzrostu mi odpowiadał. Do tego chyba gdzieś doczytałem, że nie jest ona szczególnie wymagająca. Teraz rośnie drugi sezon także jeszcze ma prawo się aklimatyzować :lol:
Ogrodnikdamian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2022, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Choroba lisci magnoli yellow bird

Post »

Dzień dobry
Proszę o pomoc w identyfikacji choroby magnoli oodmiana yellow bird. Posadzone rok temu w każdym torfie, na wiosnę zakwaszona, opryskana 2 razy topsinem. Stanowisko słoneczne.
Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

Jeżeli jest mało przepuszczalny grunt, to szkodzi włóknina i żwir, korzenie nie oddychają.
Ogrodnikdamian
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 paź 2022, o 14:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Grunt przepuszczalny ,woda nigdy nie zalega po deszczu . rośnie na pochyleniu więc woda spływa.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Ogrodnikdamian Nowe przyrosty są ok, liście duże i wglądają ładnie. Widać, że odchorowuje przesadzanie, bo na starszych gałązkach liście są drobne i zniekształcone. Na moje: najpierw musiała "powalczyć" po przesadzeniu i odbudować system korzeniowy, co wpłynęło na ogólny wygląd rośliny Potem gdy korzenie odrosły, wypuściła już normalne przyrosty. Liście są bardzo duże żeby "zrekompensować" pozostałe słabej jakości.
Zobacz jak będzie się zachowywała w przyszłym sezonie. Jeśli mróz nie zniszczy dodatkowo tak osłabionego w tym roku drzewa, to powinno być ok ;:333

Inna rzecz, że na zniekształconych liściach widać chlorozę. Czy ten biały kamień na wierzchu to granit? Czy może coś z dolomitu lub wapienia? Jeśli to kruszywo dolomitowe lub wapienne, podnosi pH podłoża i to jest przyczyną chlorozy. Poza tym biała ściółka zwłaszcza w słoneczne dni za bardzo odbija promienie słoneczne i parzy liście od dołu.
Magnolie lubią ściółkę organiczną, może być kora, słoma, zrębki, nieważne co, byle by robiło próchnicę. Jak Ktoś nie lubi kory, polecam igliwie sosnowe + szyszki :wink:
Pozdrawiam Lucyna
Gosia_1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 9 maja 2023, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Ktoś może mi pomóc? Magnolia posadzona w zeszłym roku. Pojawiły się brazowe płatki na kwiatach. Czy mogę je jeszcze uratować ?
Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Niska temperatura. (nie całkiem mróz, bo całe kwiaty byłyby brązowe, jednak musiał być lekki przymrozek) Nie Rób nic, czekaj do przyszłego roku w nadziei, że pogoda będzie bardziej sprzyjać kwitnieniu magnolii.
Pozdrawiam Lucyna
Okeyhl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 maja 2023, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Cześć, co dolega mojej magnolii? Ktoś może pomóc? 😓


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”