Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Ogórek kolczasty - kiwano

Post »

Spotkałam opinię, że te ogórki nie chorują. Ciekawa jestem, czy są łatwe w uprawie bez tunelu i jak smakują.
Waleria
konto-nieaktywne2
---
Posty: 425
Od: 18 sty 2007, o 08:26
Lokalizacja: Błonie

Post »

Ogórek afrykański, kiwano - Cucumis metuliferus. Jego inna nazwa to ogórek kolczasty. Poczytaj na jego temat http://www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/festi ... togor.html Ja go niestety nie uprawiałem.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kacper! Dziękuję, poczytałam, co nie co już wiem. Trafiłam tam na śmieszne zdanie, by osłaniać je czarną folią. Chodzi z pewnością o to, by uprawiać je na czarnej folii.
Gdzieś mi mignęła informacja, że właśnie w Skierniewicach pracują nad wyhodowaniem kiwano przystosowanego do naszych warunków klimatycznych. Nie wiem, nie pytałam jeszcze w żadnym sklepie. Na aukcjach przesadzają, chcą 1zł za nasionko, a w jednym ogóreczku potrafi być 500 nasion.
Trafiłam też na różne opinie na temat smaku, od takich że nigdy w życiu więcej, do pozytywnych, że orzeźwiające.
Waleria
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Ja z powodzeniem uprawiam kiwano.
Warto zaznaczyć, że kiwano ma "bliżej" do melona niż ogórka.Pochodzi z Afryki, jednak idealnie nadaje się do uprawy w naszych, polskich warunkach. Ma lekko słodkawy smak o bananowym smaku. Miąższ świeżych owoców można dodawać do sałatek owocowych i deserów, albo po prostu wyjadamy go łyżeczką.
Owoce kiwano można przechowywać aż do wiosny.
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Pytałam wczoraj w sklepach o ten ogórek i w oczach sprzedawców widziałam wielkie dziwienie a chętnie posiałabym 1 sztuke tak dla ciekawości
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Marysia! W jakim stadium dojrzałości jest najsmaczniejszy? W jakich warunkach da się przechować do wiosny, i czy na wiosnę też jest smaczny?
Sati! Jakie sklepy zostały "zaliczone"? Czy Castorama, Obi i Real? Miałam zamiar do nich cię wybrać, jeśli tam nie ma, to szkoda byłoby mego trudu.
Waleria
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Byłam w Sklepach ogrodniczych również w TESCO,CASTORAMA,KAUFLAND i moje nadzieje znikneły :cry:
Awatar użytkownika
Marysia
100p
100p
Posty: 108
Od: 20 sty 2007, o 12:39
Lokalizacja: małopolska
Kontakt:

Post »

Waleria pisze:Marysia! W jakim stadium dojrzałości jest najsmaczniejszy? W jakich warunkach da się przechować do wiosny, i czy na wiosnę też jest smaczny?
Kiwano mozemy jeść, kiedy ma intensywnie pomarańczową skórkę i zielony miąższ. Ja jesienią zrywałam jeszcze zielone owoce i jakiś czas musiały dojrzewać. Raz zdarzyło mi się kupić owoc kiwano w markecie. Niestety okazało się niezjadliwe (owocoe zrywane są niedojrzałe i co prawda skórka jest pomarańczowa, ale miąższ był żółty i cierpki- fuuuuj!), więc nie polecam :?
Jeżeli chodzi o przechowywanie to nie ma jakiś szczególnych wamagań. Ważne jest tylko, żeby nie pokaleczyły sie nawzajem kolcami- możemy je owinąć grubym papierem.
Awatar użytkownika
diya3
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 35
Od: 26 sty 2007, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: włocławek

kiwano

Post »

u mnie kiwano jest w jednym ze sklepow ogrodniczych-produkt firmy W. Legutko
w opakowaniu całe..7 nasionek, ale przy tym wzroście i tak planuję wysiać ze 2 na próbę. :lol:
ewa
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Wreszcie kupiłam nasiona! Nie w żadnym supermarkecie, tylko w najbliższym ogrodniczym. Ja mam z firmy Toraf. Na tle innych nasionek zwykłe zdzierstwo, bo kosztuje 3.50, ale to chyba "zasługa " sklepu.
Waleria
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

Kiedy wysiewać ogórek kolczasty czy wprost do gruntu czy do doniczek i pózniej wysadzić
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Ja mam zamiar parę nasionek wprost do gruntu, trochę wcześniej, niż zalecają, jeśli oczywiście będzie odpowiednia pogoda. Poprzykrywam najwyżej to obciętymi butelkami, włókniną. Gdybym miała miejsce, to bym parę ziarenek posadziła do torfowych doniczek, bo na pewno jak wszelakie dyniowate nie lubi przesadzania. W ramach eksperymentu będę sadzić w różnych terminach.
Waleria
Awatar użytkownika
SATI
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 311
Od: 26 maja 2006, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: SKIERNIEWICE

Post »

dzięki za podpowiedz też wysieję do gruntu i nakryję butelkami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”