Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Aniu dziękuję bardzo, liście oberwałam od razu, zrobiłam oprysk, ponieważ i tak alternarioza była na innych krzakach, dałam Kristalonu pomarańczowego, bo braki wykazywały, więc już chyba tylko modlitwa została :(
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Niestety nie mogę już edytować.
Po jakim mniej więcej czasie powinien pojawić się nalot na liściach zamkniętych w woreczku?
Na razie nic się na nich nie dzieje, plamy ani się nie zwiększają, ani ich nie przybywa, wyglądają tak samo jak w sobotę.
inga_beta
200p
200p
Posty: 360
Od: 15 maja 2014, o 08:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Ania 123
Najlepiej zastosuj środek ekologiczny Siltac EC. Jest przeznaczony do wszystkich owadów. Ja na razie wypróbowałam na mączlikach bo tylko je mam, i działa rewelacyjnie.

-- 4 lip 2022, o 15:45 --

Czego to jest niedobór, gdy liscie są ciemne szaro zielone i matowe?
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

1,18,19,20- zwijanie liści
16 - zasychanie kwiatów
21- pomidor obok tunelu - liście są grube, sztywne i pozwijane.
Pozostałe numerki dziwne żółte przebarwienia, nieco wyblakłe - pojawiają się na pomidorach ogromnych na dolnych liściach, gałązki liści wygięte w dół (nie wiem czy to taka odmiana czy braki minerałów?) tydzień temu obcinałem wierzchołki bo dorosły do samej góry tunelu na wysokość 2 metrów. Tunel cały czas otwarty na przestrzał. Podlewane wieczorem - ostatnio w upały to codziennie. Czy to są braki minerałów, których? jakaś choroba?


1
Obrazek

2
Obrazek

3
Obrazek

4
Obrazek

5
Obrazek

6
Obrazek

7
Obrazek

8
Obrazek

9
Obrazek

10
Obrazek

11
Obrazek

12
Obrazek

13
Obrazek

14
Obrazek

15
Obrazek

16
Obrazek

17
Obrazek

18
Obrazek

19
Obrazek

20
Obrazek

21
Obrazek
Awatar użytkownika
Anna N
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 2726
Od: 30 cze 2011, o 00:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

clem3 możliwe, że zarodniki zarazy zostały zniszczone przez wysokie temperatury
I teraz nie są już aktywne.
A możliwe też, że to był tylko fałszywy alarm.
Najważniejsze jest to jak się mają teraz pomidory.
Pozdrawiam Anna
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5843
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Mariusz689 pierwsze co , to bym zmniejszyła powierzchnie lisci. Pobrywala bym dolne, po dwa 3 liście, a potem zrobiła oprysk na szara pleśń, z dodatkiem siarczanu magnezu, te złote przebarwienia miga świadczyć o niedoborze magnezu.
Wydaje mi się ze jest za gęsto, dużo tych lisci, jak kwiaty odpadają , to może być szara pleśń, albo przenawozenie
A co dawałeś do dołka, czym je nawoziles ?
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7499
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Mariusz, zrób jak radzi Pelasiu, gąszcz. Ale bez przesady, liście są bardzo potrzebne. Masz długie międzywęźla ( chyba, ze to charakterystyczne dla danej odmiany) , może deczko za dużo azotu i za gorąco ?.Pomidor zwija liście gdy broni się przed utrata wilgoci - z reguły. Żółte przebarwienia, które na paru liściach już brązowieją to braki magnezu. Z początku nawet pomyślałam czy to nie początek alternariozy , ale chyba nie. Nie masz możliwości obniżenia łodyg pomidora?
Są jeszcze dziwne plamy w głębi, ale to chyba ziemia. Kwiatki zasychają i odpadają gdyż są nie zapylone, to się przytrafia w folii dosyć często.
Pozdrawiam! Gienia.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Aniu dzisiaj zrobiłam im dokładną kontrolę, nie znalazłam nic podejrzanego, nie ma nawet nowych plamek alternariozy. Może oprysk przystopował, bo wcześniej co dzień ich przybywało.
Te liście z plamami były od strony ścieżki, a że w tym roku ograniczyłam ją do minimum (chciałam zrobić jak najwięcej miejsca pomidorom) to przy podlewaniu konewką mógł być trącany :wink: Zwłaszcza gdy em wkracza z tą swoją 12-to litrową, bo ja z 5 litrową to się nawet mieszczę 8-) No cóż, będę nadal obserwować, kupiłam jeszcze Signum na wszelki wypadek (ekopom go polecał), bo tak łatwo choróbskom moich zielonych milusińskich nie oddam ;:163
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Małgosia/Clem3,
mam pytanko, czy przed wystąpieniem objawów u Ciebie, nie pryskałaś czasem jakimś nawozem dolistnym?
U mnie takie plamy wyskoczyły, jak popryskałem PW z boraksem. Praktycznie pojawiły się na drugi dzień po oprysku na kilku krzakach.
pozdrawiam,
Tomek
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Siarczanem magnezu pryskałam, ale nigdzie więcej nie było takich plam. A szukałam dość dokładnie.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 808
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

U mnie też tylko kilka krzaków zareagowało. O ile dobrze pamiętam to pryskałem z 5 dni temu - plamy po prostu zaschły na liściach. Przy ZZ już bym miał po ptokach.
pozdrawiam,
Tomek
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4975
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Tomku oby się twoje słowa w złoto zamieniły :D Trochę za wcześnie na ZZ :? Zwłaszcza, że wyeliminowałam kilka błędów z poprzedniego roku, a wtedy ZZ przyszła bodajże w drugiej połowie sierpnia.
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Pomidory w tunelu zapylałem poprzez poruszanie krzakiem i wszystkie najmłodsze kwiaty się zapylały. Te kwiaty które teraz usychają zastanawiam się co jest przyczyną, 1.czy przenawożenie bo ostatnio przez około tydzień podlewałem pomidory codziennie nawozem bo po liściach myślałem że są niedobory, wydaje mi się że pomogło. a te usychające pąki kwiatowe może wynikały też z tego że zapylałem je gdy w tunelu było ok 30 stopni i się nie zapyliły. (podlewałem nawozem "magiczna siła dla pomidorów" substral)-było napisane że można stosować przy każdym podlewaniu
Pomidory na dworze też nawoziłem w tym samym czasie co pomidory w tunelu tym samym i pomidory na dworze mają ok 30% uschniętych kwiatów. Może przez te upały? lub przenawożenie?
Pod każdy krzak dawałem małą garść obornika.
Niektóre liście wyglądają z bliska tak:

Obrazek

Obrazek
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”