Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

No jak dwie osoby podlewają, to różnie bywa. :wink:

W jakim stanie były korzenie? Czy zmiany jak na ostatnim liściu pojawiły się przed przesadzeniem czy po?
Zmiany na pierwszych liściach patrząc na ich symetryczność mogą być od przypalenia od słońca. Wystawiłeś na zewnątrz na słońce, czy tylko postawiłeś wewnątrz przy oknie? Kiedy zmiany z pierwszego zdjęcia się pojawiły?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
saided
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lut 2021, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W@łaśnie tych zmian nie jestem pewny kiedy się pojawiły. Ale jak poczytałem, że strelicja bardzo lubi słońce to dwa razy wystawiłem ją na balkon, a mam mocno nasłoneczniony balkon. Teraz wystawiam na miejscy przy oknie.
Kupiłem miedzian, zamierzam spryskać roślinę, czy raczej wstrzymać się i poczekać jak rozwinie się sytuacja? Dodatkowo dodam, że ostatnio wypuściła dwa liście strelicja.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Roślin nie wystawia się nagle na zewnątrz na ostre słońce nawet tych słońcolubnych. Szyba działa jak filtr, który pochłania część promieni UV. Wymagana jest przynajmniej dwutygodniowa aklimatyzacja, kiedy stopniowo przyzwyczajasz do promieni słonecznych.
Najbezpieczniej jednak lepiej trzymać w domu.
Czyli jedno mamy wyjaśnione.

W kwestii tych ciemnych plam, pytałem się w jakim stanie były korzenie.
Szkoda, że nie pamiętasz kiedy powstały. Najprawdopodobniej to skutek zbyt częstego podlewania.
Możesz zrobić oprysk Miedzianem i poczekać czy na tym ostatnim liściu plamy będą zwiększać swój obszar. Jeśli tak, to powtórz oprysk i wtedy odetnij cały liść przy nasadzie łodygi. Możesz spróbować z innym preparatem grzybobójczym, np. Saprol, Scorpion 325sc.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Strelicja ma grzyba na liściu? co z nim zrobić

Post »

Roślina - strelicja, brak szkodników
Ogólnie jest z nią ok, reszta liści bez zarzuty - tylko ten jeden (w sumie najmłodszy, pomijając aktualnie wychodzący nowy liść).

Ten liść był idealny od początku jak był, przez jakieś 3 miesiące. Później wyjechałam na tydzień, to była niedawna wiosna jak jeszcze były mocno chłodno w nocy + mocny wiatr. Ten liść podczas mojej nieobecności wydłużył łodygę i przesunął się bardziej na lewo i był centralnie oparty o lukę (otwarte okno, jakieś 2cm). I w tym miejscu to się właśnie zrobiło, tam gdzie podejrzewam "wiało" chłodnym powietrzem. Po powrocie odsunęłam roślinę, jednak te plamy ogarnęły całą prawą granicę liścia, a później nieco z lewej jego strony.
Co to jest, czy coś z tym da się zrobić (powstrzymać ewentualne rozprzestrzenianie się). Czy to grzyb od zawiania? czymś spryskać? czym?
wolałabym nie ucinać liścia.


Drugie pytanie tak przy okazji - dlaczego te nowe liście są takie długie (łodygi) przez co strasznie wyginają się na bok. Na zdjęciach w internecie raczej widziałam liście ładnie wypionizowane.
https://upload.picpaste.me/image/hzmlJ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja ma grzyba na liściu? co z nim zrobić

Post »

Przelana. Radzę poczytać ten wątek, znajdziesz dużo odpowiedzi na zadane pytania:

viewtopic.php?f=19&t=125216

Wrzuć więcej zdjęć, opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja ma grzyba na liściu? co z nim zrobić

Post »

NIe ma opcji na przelanie. Prędzej dojdzie do za małej ilości wody niż przelania (raz tak było, że się jeden liść zwinął, bo upał i za mało wody a mnei ni było, rozwinał się gdy wróciłam i podlałam). Co 2 tygodnie wyjeżdżam na 2 tygodnie i wtedy nie ma w ogóle wody. Ziemia nie jest mokra, podlewam gdy górna warstwa przeschnie i też nie jakimiś przesadnymi ilościami.
Jest w doniczce, na parapecie, podłoże przepuszczalne (przesadzony po zakupie, nie jest w tym w czym został kupiony), jeszcze nie nawoziłam, nigdy nie miał szkodników.
Oberwał tylko ten jeden liść i zaczęło się w miejscu, w którym opierał się o lukę w oknie gdzie wiało i było zimno (możliwe, że też padało i kapało na liść).
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W jakim rośnie podłożu? Do jakiego podłoża była przesadzana po zakupie? Do samej ziemi uniwersalnej, czy wymieszałaś z rozluźniaczem? Doniczka wsadzona do osłonki?
W jakiej odległości stoi od okna, jaka to wystawa?
Rośliny nawozimy regularnie, zwłaszcza w obecnym okresie.
Przelać można też, gdy wpierw zbytnio przesuszasz podłoże. W ciągu dwóch tygodni podłoże będzie różnie przesychać, inaczej jak masz słoneczny okres, a inaczej jak będzie deszczowo. Dużo tutaj również zależy od wielkości doniczki i rodzaju podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przesadziłąm do ziemia uniwersalna/żwir/perlit (w którymś wątku tak polecili).
Normalna doniczka z podstawką.
Stoi na parapecie, nie wiem jaka wystawa, nie znam się. Pewnie jakieś północno pół/zachód. Innych opcji nie mam.
Doniczka jest akurat, na pewni nie jest za mała.
Przelanie bankowo można wyeliminować.
To ewidentnie pojawiło się w konkretnym miejscu i w konkretnej sytuacji.

Zastosować coś na grzyb? to w ogóle jest grzyb?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Przelanie nie jest tylko od nadmiernego podlewania, ale również gdy roślina zbyt długo jest bez wody, a po takim okresie obficie podlewasz. Raz na 2 tygodnie przy obecnych temperaturach to jest zdecydowanie za rzadko. Podłoże w okresie wegetacji powinno być cały czas umiarkowanie wilgotne. Nie powinnaś w tym czasie dopuszczać do jego nadmiernego przesuszenia.
Słońce w jakich jest godzinach?
Od jak dawna masz tą Strelicję?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2022, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry, jestem tu nowa i będę wdzięczna za porady ws. strelicji, która potrzebuje pomocy. Na wstępie dodam, że zapoznałam się z postami na tym oraz poprzednim forum, żeby nie dublować zapytań o to samo.
Wnioskuję, że plamy na liściach są spowodowane infekcją grzybową wynikającą z przelania. Do czego faktycznie doszło, bo poprzednia podstawka była za mała, a osoba podlewająca robiła to zbyt hojnie i pewnie też zbyt często.
Teraz ja chciałabym zadbać o tę roślinę i dlatego w ostatnich dniach zmieniłam jej doniczkę na większą, bo starą przerosła. Obecna ma więcej otworów na dole i większą podstawkę. Podłoże zostało wymienione na uniwersalne do roślin doniczkowych nietolerujących nadmiaru wody (Zielony Parapet), skład mieszanki: ziemia kompostowa: 30%, perlit: 20%, chipsy kokosowe: 20% keramzyt: 20 %, piasek kwarcowy płukany: 10%. Dodatkowo wymieszane z gliną ok. 10% użytego podłoża, z warstwą keramzytu na dole.
Po wyjęciu rośliny czarne korzenie zostały przycięte i obsypane cynamonem (tak przeczytałam na forum). Wydawało mi się, że korzenie są w niezłym stanie, ale proszę o ewentualne zweryfikowanie.
Strelicja stoi blisko okna i drzwi balkonowych, które wychodzą na południowy zachód, więc słońca po południu i wieczorem nie brakuje (zwłaszcza teraz).
Liście wypuszcza, nawet obecnie jeden nowy wychodzi, ale większość jest z dużymi plamami i stąd moja prośba o radę. Czego powinnam użyć, żeby zwalczyć infekcję? Czytałam, że forumowicze polecali Topsin, ale został on wycofany. Czego zatem najlepiej użyć? Scorpion 325sc czy Saprol, czy coś innego i w jakiej dawce?
Czy powinnam też odciąć liście, czy odczekać trochę po ostatnim przesadzaniu, a może w ogóle się wstrzymać z odcinaniem?
Będę bardzo wdzięczna za porady, bo chciałabym, żeby strelicja odżyła.
Pozdrawiam
Tu jest link do zdjęć: https://imgur.com/a/QmMvAgX
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

ech.. skoro piszę, że przelanie nie wchodzi w grę tzn, że też nie podlewam, zalewam obficie czy cokolwiek gdy jest dłużej bez wody. Nie ma przelania, piszę po raz któryś.

Nie jest nadmiernie przesuszona. Nie mam tu zbytniego słońca czy upału.
W jakich godzinach? jak dla mnie w ogóle. Coś poświeci z boku na ścianę i tyle. Generalnie jest po prostu "jasno". Nigdy nie było sytuacji takiej, że stoję przy oknie i mnie razi słońce.
Strelicję pewnie z 5 czy 6 miesięcy, przy czym miała kurs międzymiastowy.

I ponownie - wszystkie liście są nietknięte. Oberwał tylko ten, który podcza smojej nieobecności wydłużył się, przesunąl bardziej na lewo i oparł się o lukę w otwartym oknie, gdzie wiało, może padało, było w nocy zimno. I w tym dokładnie miejscu się to zaczęło.

Więc czy to jest grzyb czy nie? i czy spryskać czymś liście czy nie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18667
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Plamistość liści może mieć różne przyczyny, dlatego pytałem się o szczegółowe informacje. Niekoniecznie od razu musi wejść grzyb, mogą być to również objawy albo zbyt dużego nadmiaru wody w podłożu, albo obfitym podlewaniu po dłuższym okresie przeschniętego podłoża.
Skoro słońca nie ma praktycznie czyli można założyć, że to bardziej północna wystawa. Nie jest to zbyt korzystna dla Strelicji, co wpłynie na gorszy wzrost zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Jeśli uważasz, że podlewanie jest w porządku to pozostaje tylko obserwować zmiany na tym liściu i tyle.

Agnieszka123

To podłoże nie jest najlepsze dla Strelicji. Ona woli cięższe podłoże, wystarczy mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1. Będziesz musiała częściej podlewać zwłaszcza w okresie upałów.
Stan korzeni powiedzmy jest w miarę w porządku. O ile dałaś większą doniczkę od bryły korzeniowej, o 2 - 3cm czy więcej?

To są zmiany grzybowe. Odetnij najbardziej zarażone liści przy nasadzie łodygi.
Zrób oprysk jednym z dwóch preparatów, które wymieniłaś.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Agnieszka123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 cze 2022, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.

Doniczka zwęża się i w najwęższym miejscu było około 3 cm do bryły korzeniowej. Natomiast na wysokość ma ok. 43 cm, czyli o jakieś 8 cm wyższa od poprzedniej. Czy jest za duża i roślina będzie rosła w korzenie zamiast w liście?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”