Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Sylwia Sis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2022, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Liście strelicji

Post »

Hej wszystkim!
Mam 2 strelicje od 8-9 lat, lecz jak na razie, nie zakwitły :( .
Natomiast jedna szaleje, gdyż jak zaczynała wypuszczać coś bez kształtu liścia w czubek, myślałam, że to zalążek kwiatu, ale...wyrósł zmutowany, bezkształtny liśc. Nie dość, że zwinięty w rulon to i złożony na kształt ściśniętej podkowy. Kawałek liścia mutanta odcięłam, poniewaz nie był w stanie się odwinąć. Natomiast z tego samego pędu liścia wyrastają mi aż 2 liście, 2in1. Czy to normalne?



Obrazek
Patafix24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2022, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

strelicja

Post »

Hej,
z moją strelicją nicolai dzieje się coś dziwnego. Niestety nie mogę tego zidentyfikować. Czy ktoś miał podobną sytuacje? Zaczyna się już na drugim liściu. Z góry dziękuję za pomoc.

PS. Mam nadzieję, że post trafił na dobre miejsce.

Pozdrawiam wszystkich


Obrazek

Obrazek
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam
Moja strelicja zaczęła zwijać liście, wyjąłem ją z doniczki w celu sprawdzenia korzeni, czy przypadkiem jej nie przelałem. Co można powiedzieć o tych na zdjęciach?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Korzenie są w porządku. Zwijanie się liści może być od nieprawidłowego podlewania, zbyt małą ilością wody albo Strelicja nie zaaklimatyzowała się jeszcze do słonecznego stanowiska.

Patafix24, to plamistość liści, której przyczyny musisz szukać w nieprawidłowym podłożu, stanowisku, podlewaniu. W wątku znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Przejrzyj chociaż ostatnie kilka stron.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Sylwia Sis
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 10 cze 2022, o 15:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: strelicja

Post »

Moje strelicje stoją w pokoju z oknami na północ, 0 słońca. Wszystkie liście są zdrowe, bez żadnych zmian kolorystycznych jak u Ciebie. Baaa, z jednego liścia wyrastają mi aż 2 liście :shock: .( Podlewam woda z nawozem dla storczyków i sokiem z wyciśniętej cytryny). Być może Twoja sadzonka ma za dużo słońca, nawozu albo słońca i nawozu? ;:218
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Tylko, że Strelicja jest rośliną słońcolubną, to, że u Ciebie jakoś rosną bez niego to jest ewenementem.

Poza tym plamy wyżej to nie od słońca, tylko prędzej od przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Patafix24
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 cze 2022, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Te liście usunąć? czy tylko spryskać?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Na razie zrób tylko sam oprysk. Jak ewentualnie plamy będą się powiększać to wtedy odetniesz liście.
Jednak przede wszystkim musisz przesadzić do właściwego przepuszczalnego podłoża, skorygować ewentualnie podlewanie oraz zapewnić jasne słoneczne stanowisko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

marcinsi15 pisze:Witam
Moja strelicja zaczęła zwijać liście, wyjąłem ją z doniczki w celu sprawdzenia korzeni, czy przypadkiem jej nie przelałem. Co można powiedzieć o tych na zdjęciach?
Obrazek
Cześć Marcin, sorry że odpowiadam po kilku dniach.
Jakiś czas temu przesadzałem swoje strelicje więc wrzucę Ci zdjęcia zdrowych korzeni, ok. metrowej Strelicji Reginae (Królewskiej)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

U Ciebie wygląda to gorzej, ale tragedii nie ma. Sam chyba dałeś radę zauważyć czy jakieś korzenie były podgniłe.
Samo zwijanie się liści jest "systemem obronnym" rośliny w przypadku spadku wilgotności i przy niedoborze wody.
Moja Strelicja Biała zwijała kiedyś liście nawet jak wietrzyłem mieszkanie i nawilżacz był wyłączony.
Daj znać w jakim ją trzymasz podłożu, ile podlewasz, gdzie i w czym stoi :wink:
Awatar użytkownika
Narvi
50p
50p
Posty: 57
Od: 28 mar 2020, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Zupełnie ogłupiałem odnośnie strelicji z poprzedniego postu ;:202

Najpierw była myśl, że idzie kwiat. Później, że idzie zdeformowany liść, potem podwójny liść...
Teraz już sam nie wiem, bo wygląda to jak potrójny liść. Co sądzicie?

Obrazek

Obrazek
saided
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lut 2021, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej, czytałem poprzedni wątek i ten i wolę tylko się upewnić w dwóch kwestiach:
1) czy to jest na pewno grzyb? Bo już się psychicznie nastawiłem, że muszę uciąć te liście ale wolę jednak się upewnić. Jeśli uciąć, to same liście czy aż prawie do podłoża liście z łodygą?
2) Jeśli to grzyb, to idę kupić środek grzybobójczy, czy MIEDZIAN będzie odpowiedni, bo widzę, że polecany topsin został wycofany ze sprzedaży.
3) Jak Wasze strelicje utrzymują się w podłożu z perlitu i ziemi uniwersalnej? Ta moja ma takie ciężkie łodygi, a ta ziemia taka lekka przez ten perlit, że ciężko utrzymać tą roślinę w pionie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Dzięki wielkie
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18659
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Na ostatnim zdjęciu plamistość może być oznaką infekcji grzybowej.
Doniczka powinna stać na podstawce żeby zapewnić maksimum powietrza do bryły korzeniowej.
Jakie ma stanowisko i jak często podlewasz? W jakim stanie są korzenie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
saided
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 18 lut 2021, o 11:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

O podstawce wiem, jestem w trakcie poszukiwań ładnej donicy z podstawką tych rozmiarów do domu:)

Stanowisko? Wcześniej była jednak w półcienistym, wpadało na nią jedynie słońce wschodnie, teraz staram się ja wystawiać na okno południowe.
Właśnie przesadzałem ją parę dni temu, korzenie wydawały mi się zdrowe, wysadzało poprzednią doniczkę więc musiałem ostrożnie ją rozcinać, bo korzenie wyszły przez dziury od spodu. Teraz jak już jest w ziemi z perlitem, to podlewam jak jak wsadze palca i jest sucho trochę głębiej niż na wierzchu. Wcześniej wypadało, że mogła być parę razy przelana ( podlewałem ja i później żona bez sprawdzenia gleby ).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”