Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Tak, zbyt duża doniczka to duży problem w przypadku zdecydowanej większości roślin doniczkowych, a zwłaszcza sukulentów. W zbyt dużej doniczce można również łatwo przelać.
Zimą chłód od okna zupełnie nie zaszkodzi Aloesowi, a wręcz przeciwnie. Większość sukulentów powinna być zimowana w większym chłodzie niż na parapecie okna. W ostateczności, jakby się roślina nie mieściła zawsze możesz podstawić kwietnik o podobnej wysokości co parapet.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lip 2021, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam serdecznie. W Aloesie pojawiają się na niektórych liściach wklęsłe punkty, które tworzą deformację liści czy problemem jest zbyt wąska rozeta?
Zdjęcia w załączniku
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Za wielkie zdjęcia,(regulamin) zmniejszyłam. Proszę usunąć znak wodny/reklamę aparatu w ustawieniach,
jeśli koniecznie musi być znak wodny na zdjęciach to może to być nick, inicjały... dziękuję. Iwona
Awatar użytkownika
AsiaG
200p
200p
Posty: 212
Od: 27 cze 2009, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aloes / Aloe

Post »

Problemem jest zbyt mokre podłoże. Aloes musi mieć przepuszczalne podłoże żwirowo kamieniste z niewielką ilością ziemi. Do tego podlewamy dopiero, jak całkowicie przeschnie podłoże. Donica zawsze odpływem.
Adisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lip 2021, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Witam zapewniam że problem nie tkwi w podłożu ziemia do sukulentów 2 na 3 piasku 0.5 keramzytu 1,5cm keramzytu na spodzie. Mam jak widać na zdjęciach ponad 20 aloesów które mają się dobrze pani Joanno, także co nieco wiem na temat podłoża a zapewniam że wszystkie zostały przesadzane do tego samego podłoża. Od razu wspomnę też że nie ma żadnych szkodników grzybów i tego typu rzeczy. Problem tkwi w czymś innym.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes / Aloe

Post »

Zbyt duży udział piasku w podłożu może powodować zastoiny wodne, bo jest zbyt drobny - sprawdzone przeze mnie osobiście. Do tego dałeś keramzyt, który chłonie wodę.
Do mieszanki dla sukulentów najlepiej dać grubszy żwirek tak 1:2 - 1:3, a keramzyt jedynie na dno doniczki.
Wg mnie to są zaburzenie gospodarki wodnej, która powoduje odkształcenia tkanek u rośliny, a przyczyną jest nieprawidłowe podłoże.
Być może Twoje podłoże sprawdza się u innych, ale u tego niekoniecznie. Nie należy porównywać dwóch różnych egzemplarzy.

Osobiście bym wymienił podłoże, odczekał przynajmniej kilka tygodni na rezultaty. Jeśli wszystko wróci do normy, to będziesz miał odpowiedź. Czasami wystarczy poszukać najprostszych przyczyn, a nie szukać gdzie indziej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Adisan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 15 lip 2021, o 10:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Aloes / Aloe

Post »

Dobrze tak zrobię, bardzo dziękuję za radę panie Norbercie dużo zdrówka życząc :)
Awatar użytkownika
SiMoNa
200p
200p
Posty: 319
Od: 6 kwie 2016, o 19:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Nikolai [PL]

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Marzy mi się z aloes z dużymi liśćmi, czy ta odmiana aloe vera taka będzie?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Gatunek nie odmiana.
Z czasem Aloe vera (Aloes zwyczajny) robi się coraz większy, ale raczej nie będzie tak duży jak w naturze, ale średniej wielkości powinien urosnąć. Trzeba zapewnić mu jak najlepsze warunki uprawy, dużo słońca, na okres wegetacji po minimum około 2 tygodniowej aklimatyzacji wystawić na zewnątrz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Hej witajcie , chciała się zapytać jaki to gatunek aloesu , chętnie produkuje odrosty .
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Jak dla mnie to Aloes zwyczajny (Aloe vera).
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aniakak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 763
Od: 9 sie 2013, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Mam aloe vera i jest między nimi różnica, aloe vera rośnie inaczej .


Obrazek
Po lewej aloe vera
Pozdrawiam Anna
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

Po lewej masz młodszą roślinę, po prawej starszą. Aloesy mogą mieć różny pokrój w fazie wzrostu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
AsiaG
200p
200p
Posty: 212
Od: 27 cze 2009, o 21:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Aloes drzewiasty (Aloe arborescens).

Post »

SiMoNa pisze:Marzy mi się z aloes z dużymi liśćmi, czy ta odmiana aloe vera taka będzie?
Obrazek
Jeśli zapewnisz mu odpowiednie warunki,to szybko urośnie. Mój ma 4 lata i około 80cm

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”