Ogłoszenie drobne:)

Cieszmy się tym, co mamy...
ODPOWIEDZ
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Ogłoszenie drobne:)

Post »

Kochani!
Zakładam aktualnie szkolny ogródek i że wszystkich sił staram się zagospodarować teren, lecz moje zapasy kończą się a funduszy _wiadomo brak..
Mam ogromną prośbę: gdyby miał ktoś na zbyciu czegoś w nadmiarze i chciałby się podzielić (chętnie byliny) to dajcie proszę znać
Pozdrawiam
Jola
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1147
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Trochę późno na przesadzanie... ale może ktoś podeśle coś...
Niedawno wywaliłam truskawki z międzyrzędzi na kompost. Wywaliłam zbędną melisę, oregano, jeżyny bezkolcowe, poziomki, orliki, rozdałam jeszcze inne nadmiary... ale może ktoś, coś...

Załóż zielnik, ale taki aromatyczny - z lubczykiem, melisą, oregano, tymiankiem, szczypiorek, i.t.d. Niech dzieciarnia poznaje również aromaty.

Jaką masz tam ziemię?
Sprawdź chociaż kwasowość płynem Helliga. To będzie dodatkowa nauka dla dzieci.
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Dzięki za odzew. Szkoda że nie zalapalam się na te cudne orliki i inne.. W sumie to od jesieni urządzam, teraz tylko to co z nasion wyszło idzie do gruntu ale ciągle mało;)
Z ziółkami - dobra myśl! Miętę już mam;)
Liczę że może jakaś dobra duszyczka jeszcze się znajdzie
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1147
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Daj fotki, jak to teraz wygląda w tym szkolnym ogrodzie.

U mnie orliki, szafirki i śniedki rosną, gdzie chcą. Podobnie szczypior, który pięknie kwitnie.

Teraz to raczej z bryłą korzeniową trzeba by było przesadzać...
Na jesień, to można było wszystko przesadzać bez uszczerbku. Wczesną wiosną można ukorzeniać z sadzonek zdrewniałych wiele krzewów, np. forsycję, porzeczki, agresty i wiele innych.

Jest jeszcze opcja spaceru po jakichś działkach z koszykiem i zapytanie bezpośrednio działkowców. Często widzę wyrzucone, zbędne rośliny i to czasem po prostu za płot! Tak weszłam w posiadanie liliowców, topinamburu, konwalii, czosnku niedźwiedziego, irysów i jeszcze pewnie czegoś, ale już nie pamiętam.

Hallo! Poznań! Zielsko wszelakie potrzebne! :D
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Obrazek

-- 17 maja 2022, o 17:14 --

Powyzej zdjęcie; tam gdzie przekopane -częściowo odsadzone kwiatkami. Faktycznie po działkach popytać _spróbuję jak tylko czasu wygospodaruje;)
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1147
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Bardzo fajnie to zaczyna wyglądać ;:215

Warto robić też kompost w jakimś mało widocznym kącie. Będzie dobra lekcja poglądowa dot. życia w glebie, rozkładu materii, roli próchnicy i wszystkich tych zależności. Na pryzmie kompostowej warto posiać dynie. Będą jak znalazł na jesień do ozdoby. :D

Mam jeszcze jeden pomysł na zdobycie darmowych roślin.
Zadzwoń do najbliższych prezesów ROD, czy można wywiesić ogłoszenie i poprosić o darowizny zbędnych roślin na konkretny termin. Można też poprosić o szczepki. Niektórecrośliny niezwykle łatwo się ukorzeniają, np. wszystkie rozchodniki, pomidory, truskawki i poziomki z rozłogów, i wiele innych.

Potem można zabrać dzieciaki na wycieczkę po dary w ramach lekcji, albo jakiegoś dnia wolnego.
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Super pomysł, dziękuję ;) jednak "co dwie głowy.." ;:333
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Ja jeszcze podpowiem ze swojej strony, że z tymi darami i ogłoszeniem, że na konkretny dzień dostarczamy zbędne rośliny trzeba trochę uważać. To trochę jak ogłoszenie bibliotekarza, "prosimy o dary" - a potem okazuje się że większość darów to niekoniecznie to, co chcemy wprowadzić do inwentarza ;)
Może się zdarzyć, że działkowcy zniosą kępy zdublowanych popularnych roślin, których zwyczajnie nie dacie rady ani przenieść ani wsadzić na niewielkim fragmencie ziemi. Ja bym dryndnęła do szefostwa ROD i spytała, czy można powiesić zalaminowane ogłoszenie-plakat z kolorowym zdjęciem dzieciaków z jakimiś narzędziami ogrodniczymi, na tle przygotowywanego ogródka i bardzo krótko hasłowo rzucić informację czego konkretnie poszukujecie i telefon kontaktowy do szkoły, żeby się potem nie zdziwić pryzmą floksów i barwinka ;)
Warto też podobny plakat adresowany do rodziców, dziadków i wujostwa powiesić w szkole (napisać grupowego maila do opiekunów prawnych) - wiele osób ma ogródki przydomowe, szklarenki, działki ROD. U mnie w szkole rodzi się akcja przypisania konkretnej sali lekcyjnej rodziny roślin (np. sala sukulentów, sala toinowatych, sasa obrazkowatych) - na razie, na początku akcji pozyskuję rośliny samodzielnie, ale jak już będzie zaczątek i zdecydujemy co gdzie, będziemy poszukiwać wśród uczniów i ich opiekunów prawnych konkretnych roślin :) Do sali paproci leżącej od zachodu mamy już pierwszy dar od uczennicy w postaci przepięknej zanokcicy gniazdowej.
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
jolka7
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 lip 2019, o 23:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Ogłoszenie drobne:)

Post »

Też prawda. Dziś dryndam do zarządu ROD, robię plakat i zobaczymy co z tego wyjdzie.
P.S fajna ta Wasza akcja z roślinami w salach!

---
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogrody Serc Naszych - [ OSN ]”