Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Super, dziękuję bardzo :) postaram się wprowadzić to wszystko w życie :)
sarnatattoo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 3 kwie 2022, o 15:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus sprężysty opadanie liści, szkodniki pomoc

Post »

Witam serdecznie, posiadam fikusa od stycznia, odkąd jest u mnie marnieje, na początku żółkły, brązowialy, a następnie odpadały liście, cała roślina wydawała się być w super soczystej kondycji. Na ziemi znalazłem ślady pleśni której się pozbyłem za pomocą preparatu do pleśni szarej. Roślinę przesadziłem tak jak pani w kwiaciarni kazała do ziemi uniwersalnej. Jakiś czas później fikus opadł i wygląda jak na załączonych zdjęciach. Niepokoją mnie brunatne wypustki na łodygach oraz pajęczynka na spodzie liści oraz jajeczka które wytarłem. Od wczoraj opryskuję roślinę preparatem na przędziorki firmy agrocover.
Podlewam raz w tygodniu
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam wszystkich
https://imageshack.com/i/pmrfSApsj
https://imageshack.com/i/pobXybrdj
https://imageshack.com/i/pnJyAsQvj
https://imageshack.com/i/pnR7spaIj
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Przede wszystkim osoby w kwiaciarni nie mają pojęcia o uprawie roślin. Często spotykam się z rażącymi błędnymi radami. Od tego są poradniki oraz fora internetowe, gdzie można znaleźć osoby z dużym doświadczeniem.
Nie sadzi się roślin doniczkowych do samej ziemi uniwersalnej! To podstawowy błąd. Zawsze, w zależności od rodzaju rośliny robimy sami mieszankę. W przypadku Fikusów powinna być mieszanka ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1.
Kolejna sprawa, nie podlewany roślin cyklicznie, gdyż podłoże przesycha w różnym czasie. Fikusy sprężyste podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

Inaczej mówiąc ten fikus został przelany i doszło do uszkodzenia korzeni. Trzeba przesadzić, oczyszczając korzenie ze starego podłoża. Sprawdź stan korzeni. Jak będą jakieś pogniłe, odcinasz.
Sadzisz do właściwego podłoża do doniczki z odpływem dopasowanej pod wielkość bryły korzeniowej (pewnie będzie mniejsza od obecnej) i postaw na podstawce.
Fikusy wymagają jasnego stanowiska, najlepiej postawić blisko okna.

Co do przędziorków to trzeba użyć konkretnych preparatów, najlepiej dwóch naprzemiennie. Polecane preparaty to: Nissorun plus Ortus, Floramite albo Magus. Oprysk powtarzasz dokładnie po tygodniu czasu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus sprężysty

Post »

Witam, posiadam fikusa elastica od jakiegoś 1.5 miesiąca ładnie rośnie wypuścił 3 nowe liście i rozwijają się kolejne, podlewam raz w tygodniu, po podlaniu i na drugi dzień te świeże liście zawijają się do dołu, a na kolejny dzień już są proste jak druty nie wiem dlaczego?Wierzchnia warstwa przed podlaniem przesycha, fikus stoi niecały metr od okna.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

A przesadziłaś po zakupie do właściwego podłoża?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus stracił sprężystość

Post »

Hej,

to mój pierwszy post na forum. Dopiero uczę się jak dbać o rośliny, dlatego proszę o wyrozumiałość.
Około pół roku temu kupiłam fikusa, od razu przesadzony, dbam aby go nie przelać. Rósł super, ale... około 2-3 tygodnie temu zauważyłam, że zrobił się wiotki... Nie wiem jak to inaczej opisać. Nie zółtką mu liście, nie odpadają, to co się dzieje to jedynie stracił sprężystość i liście poszły mu w dół.

Jak mu pomóc?

https://imagizer.imageshack.com/img922/9888/051tjv.jpg
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok., to tutaj to jakieś paprochy czy coś klejącego?


Obrazek


Jak często podlewasz i jakie ma stanowisko? Podłoże widzę, że jest przepuszczalne, ale zawsze warto zajrzeć do korzeni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podlewam zazwyczaj raz na tydzień niewielką ilością wody. Przed podlaniem zawsze wkładam palec do ziemi i spr czy nie jest jeszcze mokra.
To na zdjęciu to paprochy. Obserwowałam liście czy nie ma na nich szkodników, ale nie widać by coś się tam działo.
lukas80
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 mar 2022, o 09:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Jeśli twój Fikus stoi przy TV to tak jak byś postawiła mu obok grzejnik który grzeje i latem i zima.
Ja w podobny sposób ubiłem swojego pierwszego Fikusa który z czasem zaczął robić się miękki.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Roślin nie podlewamy cyklicznie, bo podłoże może przesychać w różnym tempie, w zależności od warunków uprawy. Dobrze, że sprawdzasz podłoże przed podlaniem, doprecyzowując Fikusa sprężystego podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Radziłbym nie wkładać doniczki do osłonki, a postawić na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze, a podłoże równomiernie przesychało.
Spróbuj też przestawić nieco bliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Meg252525
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 23 paź 2021, o 11:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Tak był przesadzony po zakupie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

A do czego posadziłaś, do samej ziemi uniwersalnej, czy mieszanki ziemi z rozluźniaczem?
Roślin nie podlewamy cyklicznie, podłoże może przesychać w różnym tempie w zależności od warunków uprawy. Fikusy te podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
Problem może leżeć w zbyt mało przepuszczalnym podłożu, przy którym woda wolniej przepływa przez bryłę korzeniową i może nie docierać głębiej.
Jeśli posadziłaś do samej ziemi to trzeba będzie przesadzić do w/w mieszanki ziemi i żwirku albo perlitu w proporcji około 3:1 - 2:1
Nie wkładaj przypadkiem doniczki do osłonki, tylko postaw na podstawce żeby do korzeni docierało powietrze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
olkafasolka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 4 kwie 2022, o 21:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ziemia to mieszanka z rozluźniaczem.

Dziękuję za tę poradę o TV, odsunę go nieco dalej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”