Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ok., właśnie sobie poczytałem o użyciu takiej wody do podlewania roślin - w żadnym wypadku! Z powodu jonów sodu, z czasem podłoże staje się coraz bardziej zasolone co wpływa jednocześnie na prawidłowe pH. Nieprawidłowe pH to przede wszystkim utrudniony, a w skrajnych przypadkach brak możliwości pobierania składników odżywczych z podłoża.

Czyli będziesz musiał zmienić system zmiękczania.
Sposobów jest parę, w zależności jak twardą masz wodę w kranie.

1. W przypadku średnio twardej, powinno wystarczyć filtrowanie nawet w takim typowym filtrze dzbankowym.

2. Jeśli masz twardą wzwyż, to wtedy pozostaje mieszanie wody filtrowanej z wodą destylowaną, tak powiedzmy pół na pół.

Można też wodę uprzednio przegotowywać.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
kasiakasia0987
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 16 sty 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Z mojego pięknego fikusa, zostało to. Czy można go jeszcze uratować?
Dodam, ze gdy zaczął tracić liście przesadziłam go i od tamtej pory nie podlewalam, ale stracił tez resztę


Proszę o pomoc, serce mnie boli jak patrzę na to moje dziecko biedne :(


Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21737
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie sądzę.
Ten fikus nie ma już szans.
Jeśli jednak zdecydujesz się na nową roślinę poznaj warunki uprawy jakich on wymaga.
viewtopic.php?t=9010
oraz doświadczenia innych użytkowników forum w zmaganiach z problemami jakie mogą go dotyczyć.
viewtopic.php?f=19&t=10231
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witam wszystkich, od poprzedniej zimy pojawił się problem z rośliną. Liście po brzegach usychają i opadają. Może dlatego że rok temu w zimie za często podlewałem i często wietrzyłem pokój (dwa razy dziennie otwieram całe okno na kilka minut). Tej zimy staram się nawilżać powietrze tak aby było 55%-60% nawilżaczem sharp. Temperatura w pokoju 22,5stC. Stoi z 3metry od okna skierowanego na wschód, w oknach brak firanek. wieczorami świecą na niego dwie lampy led każda ok 370lumenów. Nadal nie wiem co zrobić aby liście nie usychały po bokach i nie opadały. Niektóre liście się dziwnie wyginają jakby były czymś poparzone. zamieszczam kilka zdjęć w linku. https://photos.app.goo.gl/X4gtw1kkhDXAXm5o6
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Odpowiedź masz w tym co napisałeś.
3 metry od okna, to możesz postawić co najwyżej sztuczne kwiatki. A lampa, która daje 370lm to nie daje nic, co najwyżej mogą służyć do oświetlenia np. jakiegoś obrazu.
Postaw normalnie przy samym oknie. Odmiany variegata wymagają dużo więcej światła niż odmiany zielone, a i nawet dla nich takie stanowisko jest całkowicie nieodpowiednie.

Druga sprawa, beznadziejne podłoże. Powinna być mieszanka ziemi i rozluźniacza, a nie samej ziemi.

Podsumowując, ten fikus został przelany i tylko wegetuje zbliżając się do swojego końca.

Czyli, przesadź sprawdzając stan korzeni i dobierz doniczkę pod wielkość bryły korzeniowej. Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.
Podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za odpowiedź. Mogę go teraz przesadzić, zmienić ziemię? czy czekać do wiosny ? Czy na sam spód doniczki wsypać kilka cm żwirku takiego co daje się pod budowę kostki przed mieszkaniem zamiast piachu? czy to musi być specjalny szlachecki żwirek? Mogę go postawić na parapecie lub przy oknie na jakimś stoliku ale wtedy będzie bardzo blisko grzejnika. Jak zrobić? Mieszanka ziemi i rozluźniacza. Rozumiem że ziemia taka torfowa ? a czym jest rozluźniacz ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Nie no możesz jeszcze dłużej poczekać, jednocześnie zwiększając ryzyko że Fikus wyląduje do tego czasu w śmietniku...
Jeśli roślina choruje, daje wyraźne objawy to zawsze przesadzamy niezwłocznie i niezależnie od pory roku, to nie jest roślina ogrodowa.
Podłoże, mieszanka ziemi uniwersalnej oraz rozluźniacza - żwirek kwarcowy (żaden biały na bazie dolomitu) albo perlit - jedno albo drugie kupisz w LM.
Nie wiem o chodzi ze "szlacheckim" żwirkiem, ani jaki się daje pod budowę kostki, to może być taki sam żwirek jaki daje się np. do akwarium. W handlu możesz dostać jako rzeczny. Ważne żeby taki żwirek wypłukać wcześniej pod bieżącą wodą. Na dno doniczki można też dać keramzytu, worek kosztuje kilka pln.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Szlachecki to moja nazwa, miałem na myśli taki drobny jasnobiały.
Okey w tym tygodniu wymienię ziemię i na dno dam keramzyt a pozostałą ziemię wymieszam z żwirkiem kwarcowym ? w jakich proporcjach tak mniej więcej 1:3, 1:10?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ziemi do żwirku około 3:1.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mariusz689
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 7 lut 2022, o 14:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czy taka ziemia będzie odpowiednia do tego Fikusa ? "Westland Gotowe Podłoże Do Kwiatów Domowych 4L"
Czy tą ziemię wymieszać jeszcze z jakimś żwirkiem + na dno keramzyt ?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Napisałem wcześniej, zawsze powinno się mieszać kupioną ziemię ze żwirkiem/perlitem, gdyż w gotowych podłożach jest bardzo często zbyt mało rozluźniacza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mati1001
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 9 sty 2019, o 20:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dobry wieczór, proszę o pomoc w identyfikacji co dzieje się z moim fikusem :(
Roślina jest u nas od ok. 2 lat. Cały ten czas stoi w tym samym miejscu - ok 2-3m od zachodniego okna. Od pewnego czasu na liściach zaczęły pojawiać się czarno-brązowe, suche przebarwienia, a w ostatnich tygodniach jest ich coraz więcej. Do tej pory roślina dobrze się trzymała i wypuszczała nowe liście na wszystkich pędach. Podlewamy nie częściej niż raz w tygodniu.

Obrazek
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18663
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wszystko masz w wątku.

Przede wszystkim fikusy, a zwłaszcza variegata potrzebują dużo światła. 2 - 3 metry od okna to światła przydatnego roślinie nie ma praktycznie w ogóle zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Stanowisko przy samym oknie bez firanek, itp.
Po drugie co około 2 lata powinno się przesadzić, żeby wymienić podłoże, a również z tego powodu, że fikusy to drzewa więc mają silny system korzeniowy który przez ten czas może spokojnie przerosnąć doniczkę. Podczas przesadzania oczyść w miarę możliwości bryłę korzeniową i odetnij ewentualne chore korzenie. Podłoże powinno być mieszanką ziemi i żwirku/perlitu w proporcji około 3 :1. Doniczkę stawiasz na podstawce.
Po trzecie nie podlewamy roślin cyklicznie co do dnia. Fikusy sprężyste podlewamy wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Im dalej od okna tym słabszy proces transpiracji i podłoże wolniej przesycha (zwłaszcza mało przepuszczalne) co może skończyć się w końcu przelaniem. Przelanie często przejawia się takimi plamami na liściach.
Pamiętaj, że wszystko jest do czasu. Rośliny przez jakiś czas będą jakoś znosić błędy uprawowe, ale w końcu prędzej czy później one wychodzą.

Po przesadzeniu zrób oprysk preparatem grzybobójczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”