Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Liguria F1


Obrazek

Średniowczesne "serce wołu" czerwona aromatyczna słodka sakiewka.Waga owoców przy odpowiednim karmieniu mieści się w granicach 250-300 gram.Odmiana wegetatywna.Na powyższym zdjęciu jak widać rośnie na początku przy drzwiach,ale pomimo nie najlepszego miejsca poradziła sobie - plenna.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kokoro F1
Nowa u mnie czerwona sakiewka w ubiegłym roku testowana.Błąd o który teraz wiem że popełniłem był taki że ta odmiana w czasie wegetacji i tworzenia kolejnych gron potrzebuje więcej jedzenia pod nogi w postaci wieloskładnika.Błąd z nieznajomości odmiany jak najbardziej do poprawienia w kolejnym sezonie.
Odmiana średniowczesna tworzy przeważnie 5 owoców w gronie o wadze ok.300 gram i więcej.Dobrze sprawuje się podczas upałów.może być sadzona zarówno w cyklu wiosennym jak i do nasadzeń na jesienne zbiory.powoli zmienia wybarwienie z koloru zielonego do optymalnego.


Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
wujeksam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 373
Od: 12 cze 2005, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

@Faworyt
Za Twoją radą miałem w ubiegłym roku Red Pear, również polecam!
Jednak zawsze jest jakieś ale, jak dla mnie jest trochę za słodki (posadzę ale w mniejszej ilości), czy d" Abruzzo jest mniej słodki?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

W zasadzie trochę mniej słodki,ale sama słodycz w pomidorach nie zależy tylko od cechy odmianowej chociaż ma to znaczenie.Jeśli w odmianach wegetatywnych odpowiednio przed sadzeniem zwykle jesienią roku poprzedniego wyrównamy azot potrzebny roślinom na starcie i zbudowanie krzaka i w sezonie tylko żąglujemy wieloskładnikowym nawozem z mniejszą ilością azotu a podwyższoną fosforu szczególnie wiosną kiedy często jest zimno i potasem gdy grona dorastają później przechodząc w fazę przebarwiania,plus pozostałe makro(wapń!) i co ważne mikroelementy to nie dosyć że osiągniemy pożądany plon a co istotniejsze - smak.Osobiście za słodkich odmian nie lubię,ale ogólnie słodkie już tak i takie sadzę i selekcjonuję.Za bardzo zrównoważone a tym bardziej kwaskowe już nie dla mnie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Witku :wit ...
...wzięłam sobie twoją uwagę do serca :D i nasionka mam już odłożone.
Or Pera d" Abruzzo i Red Pear też mam i miałam w zeszłym roku.
Nawet nie wiedziałam że one też mają włoskie korzenie. ;:224
A więc sakiewkowate mam już w komplecie - na ten sezon.
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Cieszę się bo warte zachodu ;:108 Grażynko.Ja dziś wreszcie po trzech tygodniach umordowalem listę wysiewow na ten rok.Odmian... ;:oj ;:202 ;:223 ;:124 ;:306 :;230
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Odmiana San Remo F1 ,średniowczesna czerwonoowocowa sakiewka.Owoce smaczne,mięsiste.Przy prawidłowym dostarczaniu składników pokarmowych owoce osiągną masę 250-300 gram.Odmiana wysoka o dobrej plenności.U mnie byłoby więcej owoców gdyby nie upały.Słodka z lekko wyczuwalnym kwaskiem.Dobry wigor roślin.


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Witku :wit
a jakie sakiewki wysiejesz na ten sezon ?
Melduję, że Rosamunda i inne już wysiane. :heja
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Grażynko sakiewki to mój konik wśród wszystkich segmentów/kształtów odmian pomidorów,więc każdego roku staram się zdobyć/kupić nowe-ciekawe i zachęcające do sprawdzenia.W tym roku w pierwszym tunelu na liście do wysiewu mam siedem już sprawdzonych odmian z lat poprzednich a większość sakiewek to będą nowości do sprawdzenia.W sumie będzie to 31 odmian w większości z Włoch. ;:108

Pomidor Belmonte.
Odmiana dosyć wczesna o luźnym pokryciu liściami co sprawia lepszą cyrkulację powietrza i mniejszą podatność na choroby.Dosyć dobre wiązanie sporych(300-500gram) owoców,słodkich i dobrze wypełnionych.Owoce kuliste lekko żebrowane.Odmiana do tuneli,ale można też sadzić ją w gruncie.
Mam niestety tylko dwa zdjęcia jeszcze niedojrzałych owoców z sezonu 2019 ale pokrój krzaka dobrze widoczny.


Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Kolejne uprawiane u mnie odmiany to starsze uprawiane zgodnie z tradycją przez włoskich ogrodników od lat.
Red Pear Abruzzese.
Odmiana średniowczesna 160-170- cm. dorosła u mnie,słodki miąższ aromatyczny.Dobra zarówno jako deserowa jak i również do sosów-mięsista.Owoce średniej wielkości,grona moich roślin nie regulowane.


Obrazek

Obrazek

Italian Large Red Pear.
Podobnej wielkości owoce,smaku i plenności.Rośliny urosły do ok.160 cm.


Obrazek

Obrazek

Belmonte Costoluto.
Owoce słodkie-beff,wzrost podobny do poprzedników.Ze względu na wielkość owoców jest ich trochę mniej na roślinach.

Obrazek

Obrazek

Riccio di Parma.
Rodziła u mnie duże smaczne owoce,chociaż z plonem skromnie,rośliny rosły na brzegowym rzędzie(ok.150-160cm.)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Jeszcze zdjęcia Belmonte Costoluto.


Obrazek

Obrazek

Costoluto di Parma.
Odmiana średniowczesna,wysoka.Pochodzi z regionu Emilia-Romagna.Dojrzałe owoce są ciemnoczerwone ok.250 do 300 gram,płaskie,mocno żebrowane,ładnie się prezentują,smak pomidorowy,dobry.

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
kogra
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 36516
Od: 30 maja 2007, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Cieszyn

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Mój też, jak już wiesz. :D
Genovese Costoluto polecana jest w najnowszym Gardeners World.
Jako jedna z najlepszych i niezawodnych odmian starej generacji o regularnym plonowaniu..
Masz taką odmianę a może miałeś, podzielisz się opinią ?
Grażyna.
kogro-linki
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3748
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

Tak czytałem nawet tą stronę dziś.Costoluto Genovese nie uprawiałem,ale miałem bliźniaczo podobną Costoluto Fiorentino. Obydwa równo i jak dla mnie za bardzo pokręcone.Gdyby owoce były o trochę większej masie to może wróciłbym do tej odmiany.Jeśli już wspomniałaś o Costoluto Genovese to wolę i uprawiam od kilku lat Montrosę,odmianę powstałą w Katalonii w 2012 roku.Matką tego pomidora jest Pera de Girona którą też uprawiam a dziadkiem ze strony ojca jest właśnie Costoluto Genovese.Monterosa jest i smaczna i plenna i w malinowym pięknym kolorze.A wielkość owoców jak będziemy ją dobrze karmić satysfakcjonująca. ;:333 Także Monterosa jest corocznie w uprawie u mnie.
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5844
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory z Włoch -uprawa,doświadczenia,porady.

Post »

A czy te pomidory nie są stosunków późne , z racji tego ze ,we Włoszech jest dłużej cieplej i maja czas na dojrzewanie?
Ja miałam Cuore del Ponente i były bardzo późne i z racje tego ze uprawiam tylko w gruncie , zrezygnowałam z nich. W tym roku znowu je posieje, ze dwa krzaki, może miały jakiś falstart , albo cos :roll:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”