MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Zablokowany
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Materiał gniazdowy ja wymieniam co roku(trzcina i rdestowiec) i mam roztocza ale mało im starsze gniazda tym więcej niechcianych gości ;:215



Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
Awatar użytkownika
ernownik
50p
50p
Posty: 62
Od: 7 sie 2020, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

stach56 pisze:
ernownik pisze: Zwłaszcza czyściutkie i bogato zasiedlone były trzciny jednoroczne, które wyczyściłem przed wyłożeniem takim mikro wyciorem (też to opisałem w zeszłym roku na forum jako eksperyment). Pszczoły w pierwszym rzędzie je zasiedlały.

Czy to oznacza że czyścisz nowe rurki ? a może te używane 1 sezon.
Zauważyłem, że zasiedlanie nowiutkich rurek trzcinowych idzie pszczołom niemrawo bo muszą wyczyścić je wynosząc ze środka taki jakby filc. Szczególnie dużo jest tego filcu w trzcinie ciętej latem. A głównie na takiej bazowałem. Zauważyłem, że najpierw zasiedlały one stare używane rurki a dopiero potem zabierały się za czyszczenie nowych. No to postanowiłem poeksperymentować i zrobić pszczółkom dobrze odwalając część roboty za nie. Każdą z nowych rurek podczas zeszłorocznego odświeżania uli przeczyściłem takim mikro wyciorkiem do rurek szklanych. Zdjęcia i opis powinny być w 7 części wątku o hodowli pszczół i trzmieli. Efekt był rewelacyjny bo pszczoły najpierw zasiedlały ul z nową trzciną a dopiero potem te z trzciną z poprzednich lat.
Po wczorajszym łupaniu zaobserwowałem, że w nowej trzcinie nie czyszczonej, w jednej rurce miałem max po 5-6 kokonów i to tak zasiedlanych zwykle od połowy odległości do wlotu do rurki a nie od kolanka w kierunku wlotu. W pęczku oczyszczonej trzciny z zeszłego roku miałem więcej trzcin zasiedlanych od kolanka do samego wlotu, często było nawet po kilkanaście kokonów. Wiadomo że im starsza trzcina tym po rozłupaniu więcej śmieci i pasożytów w środku, co trafnie podsumował Zagiel.

Rurek używanych 1 sezon nie ma jak wyczyścić bo w środku są kokony a po wygryzieniu jednak pszczoły dosyć słabo je czyszczą z pozostałości z lat minionych. Uważam że przez oczyszczanie rurek udało mi się skierować zainteresowanie dużej liczby pszczół w pierwszym rzędzie na nowe nie używane i wolne od pasożytów rurki a dopiero potem na te z pozostałościami po poprzednich sezonach.
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jak by ktoś miał nadmiar murarek i chciałby się podzielić to proszę pisać Priv tak około 300 sztuk :wink: za pózno je wyłuskałem i są bardzo dużo strat :oops:
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jacula w sprawie ogrodowej masz wiadomość na priv. U mnie jeszcze w mieście cały zeszły sezon do łuskania ,z działki już wyłuskany ;:333


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
zagiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 876
Od: 16 kwie 2018, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jak się wymienia trzcinę co roku to tak w większości wygląda podczas łupania ;:306

Obrazek


Pozdrawiam zagiel
Pozdrawiam zagiel
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzisiaj wziąłem się za łuskanie murarki rogatej. Dużo tego nie było bo tylko jeden pakiet rurek w połowie zamurowany. Nie potrafię za bardzo stwierdzić czy wszystko co wyłuskałem to rogata i czy niektóre z kokonów nie należały do jakiejś zbłąkanej ogrodowej. Wyłuskanych kokonów naliczyłem 245 co dawałoby bardzo dobry wynik z 50 kokonów jakie zakupiłem rok temu.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 Wrzuć foty, to Ci powiem czy nie pomieszałeś.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

klik pisze:adam_k27 Wrzuć foty, to Ci powiem czy nie pomieszałeś.
Będę wdzięczny za pomoc. Kokony nie oczyszczone co może utrudniać identyfikację. Tak to wygląda:



Obrazek

Obrazek

Obrazek
jacula
200p
200p
Posty: 369
Od: 28 lip 2010, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Czy mam jakoś wydobyć z tych rurek od drinków od 3 mm do 5mm kokony ? są one plastikowe ? czy je tak zostawić ?
Obrazek
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 Pomieszane jak cholera. Nie jest niestety dużo rogatej, większość, to ogrodowa.
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2608
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Jacula ciężko będzie je wydostać z tego plastiku , odpuść sobie . Jeśli chcesz mogę Ci podrzucić do Krakowa troszkę kokonów ogrodowej - to nie problem bo tam pracuję .

Ja też wydłubałem ogrodową i rogatą , co do ogrodowej to jak zwykle całe mnóstwo roztoczy - jest co czyścić i nie wiem skąd taka ich ilość ;:131
Nie mam ich w rogatej która się wcześniej wygryza i ma to duży wpływ na ich populację . Zmuszony byłem do zakupu trzciny w tym roku dla niej bo bida straszna na moim trzcinowisku , rolnik jesienią większość skosił .... popytałem znajomych wędkarzy więc pojawiła się nadzieja , ale rurki zamówione , jak coś to zostaną w zapasie .
Wiosna powolutku wychodzi z ziemi więc jeszcze troszkę .... :wit
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

adam_k27 Zaznaczyłem Ci rogatych trochę czerwonymi plamkami i parę ogrodowych niebieskimi.
Obrazek

jacula Ktoś ciął i pisał na forum parę lat temu, podobno bez strat. Poszukaj nie pamiętam , nożyk do papy. Pytałem się go czy nie uszkadza kokonów. Przewertuj, da radę podobno.
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: MURARKI.Hodowla dzikich pszczół i trzmieli w ogrodach.Cz.8

Post »

Dzięki klik za pomoc. Jak rozumiem można je rozróżnić po barwie. Tak się obawiałem że ten uzysk rogatej coś zbyt optymistyczny wyszedł. Postaram się je pooddzielac i zobaczę ile tego będzie. Jutro może zacznę łuskać ogrodową.
Zablokowany

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”