Choroby storczyków

ODPOWIEDZ
buszmenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2018, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby storczyków

Post »

hmmm wlasnie za bardzo nie zdazylam go hodowac... kupiony jakis miesiac temu... nie jest zalany. ale kwitnie :)

Proszę używać polskich znaków oraz dużych liter na początku zdania/Wanda
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Choroby storczyków

Post »

Pokaż zdjęcia całej rośliny z korzeniami.

Podobne objawy są jak zaatakują szkodniki i nie w porę zareagujemy. Rozwija się potem infekcja w miejscach ataku szkodników.
Piszesz że byłaś na urlopie.
Jak długo rośliny były bez opieki i czy wcześniej już były jakieś oznaki choroby?
Pytanie w jaki stanie sa korzenie i trzon rośliny.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby storczyków

Post »

Ale to nie ma znaczenia kiedy go kupiłaś, pielęgnacja i warunki uprawy zaczynają się od momentu przyniesienia go do domu. :wink: Zresztą patrząc w historię Twoich postów w tej sekcji jakieś storczyki już miałaś 4 lata temu...

W związku z tym ponawiam pytanie, jakie ma warunki uprawy, stanowisko - parapet, czy w innym miejscu (jak daleko od okna?), temperatura otoczenia. Co jaki czas go namaczasz, jak długo?
Chyba, że przez miesiąc czasu po prostu stał gdzieś bez żadnego nawodnienia.

Kwitnieniem akurat bym się nie cieszył, bo to będzie jego ostatnie. Te rośliny kwitną również w stanie agonalnym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
buszmenka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 cze 2018, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby storczyków

Post »

Tak owszem 4 lata temu zaraza zabiła mi prawie 30 storczyków :( ratowałam pozostałe, ale nic nie dało rezultatu.Kkilkuletnia kolekcja poszła z dymem, rok temu zaczęłam od nowa :) Kilkanaście sztuk w domu :) Ten był przyniesiony ostatni ze sklepu miesiac temu. Akurat mam teraz taką zasadę, ze nowego storczyka trzymam z daleka on innych w obawie ze przywloke jakas zaraze ze sklepu. i akurat ten tradycyjnie stał na kwarantannie na wschodnim parapecie, temp około 23 stopnie. Storczyków nie namaczam od lat, podlewam bo u mnie to lepiej zdaje się wychodzic. Pozostałe stoczyki mają się świetnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby storczyków

Post »

No i popełniasz błąd. Akurat storczyki się namacza, a nie tylko podlewa bo niby jak masz możliwość odpowiednio nawodnić rośliny?
Namaczanie powinno trwać od około kilkunastu minut do pół godziny. Tyle wystarczy żeby wystarcząco namoczyć podłoże, a przez to samego storczyka.
Ten storczyk to właśnie skutek takiego tylko podlewania. Być może doszły jeszcze inne czynniki, może inne storczyki jakoś dostosowały się do takiego, a nie innego systemu podlewania, ale to nie jest powtarzam prawidłowa metoda.
Zresztą możesz opisać jak to podlewanie wygląda? Podłoże jest bardzo przepuszczalne, podlewasz i woda od razu przelewa się przez doniczkę, która stoi na podstawce, i wodę od razu wylewasz, tak?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Hanatsumasu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 gru 2023, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby storczyków

Post »

Cześć, mam problem z dwoma storczykami z mojej kolekcji.
jeden z nich to storczyk cambria. Najstarsza bulwa, która była mocno pomarszczona od dłuższego czasu zaczęła brązowieć i nie wiem, czy to po prostu naturalne zamieranie starszej bulwy, czy też coś jej dolega. Na dodatek w dolnej części tej bulwy wyrastają dwie nowe i zastanawiam się, czy są to keiki, które powinienem przesadzić (w internecie czytałem, że do dendrobium tworzy keiki).

Druga sprawa dotyczy dendrobium phaleenopsis, któremu usychają liście. Wiem, że podobny problem się już tu pojawił, ale mam dodatkowe wątpliwości, gdyż mój zaczął wypuszczać kwiaty i wszystkie poza jedynym uschły na samym początku. Dodatkowo jeden nowy pęd jaki zaobserwowałem wygląda jakby wcale nie rósł.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby storczyków

Post »

1. Cambria, dopóki stare psb (pseudobulwa) nie uschnie to zostawiasz. Są w nim składniki odżywcze, z których skorzystają młode psb.

2. Dendrobium falenopsis. Psb po kwitnieniu zamiera i jest to normalne zjawisko.
Nowy pęd nie rośnie, masz okres jesienno zimowy, gdzie masz o wiele mniej światła i niższe temperatury... 🤦

Nawozisz regularnie mineralnym nawozem?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Hanatsumasu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 gru 2023, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Choroby storczyków

Post »

Dzięki! Dobrze słyszeć zatem, że to nic poważnego. Nie pomyślałem o tym okresie spoczynku, storczyk kwitnie, a internet mówił, że dendrobium phaleonopis nie przechodzi spoczynku. A wiesz może skąd te uschnięte pąki?

W dodatku, czy powinienem przesadzać te keiki z pierwszego storczyka, skoro bulwa zasycha?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18648
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Choroby storczyków

Post »

W tych konkretnych przypadkach nie chodzi o okres spoczynku, tylko roślina może spowolnić wzrost z powodu mniejszej ilości światła, czy nieprawidłowego nawożenia albo jednego i drugiego. Storczyki nawozisz z reguły przez cały rok.

Uschnięte pąki, np. od nieprawidłowego podlewania (namaczania) albo/i zbyt suchego powietrza.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”