Całkiem nowy kawałek raju

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
JAKUCH
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 33424
Od: 19 paź 2008, o 21:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Bytom

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Przestrzenie między różami robią wrażenie nie tak jak u mnie .Liczę że niedługo te przestrzenie zanikną :;230 Cudne kwitnienia jednorocznych róż to samo bylin . Z radością Dorotko ogląda się takie fotki ;:180 ;:196
Pozdrawiam gorąco Jadzia.
Oaza Linki Grupa Śląsk, Aktualny wątek
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Doroto ja bym listeczki rozchodników dała do niskiej misy lub skrzyneczki, ziemię rozluźniłabym delikatnie piaskiem. Wtedy jest lepiej kontrolować i podlewać. Listków nigdy nie ukorzeniałam, za to łodygi kwiatowe bez problemu, nawet postawione we flakonie, trzymane dłużej super się ukorzeniały. Te gałązki sadziłam do donic i dołowałam na zimę.
Próbuj każda metoda dobra i szybko tanim kosztem powiększysz ilość rozchodników.
Piękne są Twoje róże, widać że im pasuje w nowym ogrodzie bo kwitnienia jak na pierwszy sezon dość obfite. Wzdycham do Crocus Rose z nadzieją, że moja za rok pokaże na co ją stać.
Tak myślę w przyszłym sezonie nie będzie widać, że ogród masz taki młodziutki.
Te krótkie dni są paskudne, ale już niedługo będzie coraz lepiej ;:215
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Igala
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2564
Od: 11 gru 2012, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Aż tak długo miałaś piękne róże sądząc po bukiecie ;:oj Dobrego po-sezonowego (i zasłużonego odpoczynku) oraz mnóstwa nowych inspiracji :D
Zapraszam serdecznie! Iga
Kontrolowana dzikość cz.2
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3254
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Piękny młodziutki ogród. Róże i byliny rosną jak na drożdżach .
Awatar użytkownika
ewita44
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1726
Od: 11 maja 2018, o 19:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko
Piękne te róże w wazonie i na zdjęciach.
Chryzantemki cudne.
Ogólnie ogród bajecznie kolorowy i super wypielęgnowany.
Aż miło takimi widoczkami nacieszyć oczy.
Awatar użytkownika
dorotka350
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5486
Od: 26 maja 2014, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witajcie w Nowym 2022 Roku! :wit

Święta mieliśmy wreszcie jak przystało na grudzień, ze śniegiem i mrozem. Szkoda, że Nowy Rok przywitał nas dodatnimi temperaturami i opadami deszczu. Zrobiło się buro, dookoła błoto. Mam nadzieję, że jeszcze spadnie trochę śniegu i zima do nas powróci.
Ogród śpi, a ja już zaczynam planować nowe nasadzenia ;:224 Chciałabym kupić kilka róż, kilka krzewów ozdobnych, dalie, kolejne borówki i co najważniejsze chcemy kupić małą szklarenkę. W szklarence planuję posadzić pomidory. Po klęsce w tym sezonie /zaraza/ postanowiłam spróbować ich uprawy pod osłoną.
Mam jeszcze do Was pytanie o żurawki… Ponieważ kilka się przez ten sezon nieźle rozrosło, to chciałabym je podzielić. Nigdy tego nie robiłam i tu proszę o radę. Czy przed podziałem trzeba całą wykopać i dopiero wtedy podzielić na mniejsze części? Wiem, że to głupie pytanie, ale kto pyta itd…

Zdjęcia z drugiej połowy września

Obrazek

Obrazek

Lucynko, ogród młody i jeszcze dużo czasu upłynie nim dojrzeje, a rośliny urosną. Ale z drugiej strony wszystko ma swój czas i miejsce. Obserwacja jak wszystko zmienia się z roku na rok, jak poszczególne rośliny się rozrastają, zakwitają kwiaty, rosną drzewa i krzewy, to chyba najpiękniejsze chwile w życiu ogrodnika ;:167 Uwielbiam przyglądać się na młode przyrosty wiosną. Mamy też dokumentację w postaci zdjęć, a to jest wręcz bezcenne móc w każdej chwili sięgnąć po zdjęcia sprzed kilku lat, celem porównania zachodzących zmian.
I ja w ogrodzie odpoczywam, ładuję akumulatory. Ale przychodzi jesienny czas i wtedy czuję, że muszę odsapnąć od ogrodu. Za to lubię popatrzeć przez okno na uśpione rośliny, na ten spokój i ogólne wyciszenie.

Obrazek

Obrazek

Marysiu, we wrześniu nie było już wysokich temperatur i palącego słońca, więc róże mogły wreszcie pokazać swoją urodę i czarować nas kwiatami, które były długo świeże.
Na razie miejsce jeszcze jest, ale nie łudzę się, że uda mi się zachować rozsądek ;:14 Mam podobnie jak Ty. Obiecuję sobie, że tym razem ciasnoty już nie będzie. Ale z tyłu głowy już gdzieś siedzi myśl, że przecież nic się nie stanie jak jeszcze tych kilka roślin posadzę :;230 Obawiam się, że trudno będzie w tej sytuacji zachować umiar. Tym bardziej, że mam jeszcze kilka marzeń roślinnych, które chcę zrealizować. Dobrze, że męża nie wtajemniczam w te plany, bo zapewne uciekłby gdzie pieprz rośnie gdyby wiedział co mi chodzi po głowie ;:306 Oczami wyobraźni widzę środkowe rabaty połączone ze sobą w nieregularne kształty. Wiadomo, że wtedy trzeba by uszczuplić trawnik, o który mąż tak zażarcie walczył. Tym bardziej, że jesienią kupił nową kosiarkę, z której cieszył się jak dziecko. Na razie niech się cieszy. Pewnie w tym roku jeszcze swojego podstępnego planu nie zrealizuję.
Marysiu, ta nie podpisana róża- to Thomas a Becket.

Obrazek

Obrazek

Gosiu-Kamil711, wszystko jest w porządku ;:108 Prowadzę dwa wątki. Jeden w dziale różanym, a drugi – tutaj. W tym wątku prezentuję zdjęcia z tworzenia ogrodu od podstaw i mogę oczywiście pokazywać wszystkie rośliny. Tamten wątek jest tematyczny i dotyczy tylko różanych tematów. Jednak zapraszam Cię serdecznie do odwiedzania obu, bo i w jednym i drugim zamieszczam zdjęcia róż, które zawsze są na pierwszym miejscu. Chętnie też zobaczę zdjęcia Twoich różyczek, więc śmiało, zapraszam ;:168
Dla Ciebie - Jubielee Celebration

Obrazek

Obrazek

Krysiu, busz i ja lubię. Myślę, że u mnie to kwestia czasu i też nieźle się zagęści. Wszystkie chyba mamy taką tendencję do gęstych nasadzeń. Szczególnie, kiedy roślinki są małe, a nam się wydaje, że przecież mamy jeszcze tyyyle miejsca :lol:
Bathsheby mam dwie i złego słowa nie powiem na tę odmianę. Zdrowa, rozrasta się bardzo ładnie, kwitnie pięknymi kwiatami w bardzo ciekawych odcieniach. Jest to połączenie zółci, pomarańczu, łososia. Kwiaty w czerwcu są jaśniejsze z przewagą żółtego. W drugim, trzecim kwitnieniu nabierają rumieńców, a kolory są bardziej intensywne. Jeśli masz miejsce na niezbyt wielką pnącą różę, to kup i nie zastanawiaj się, bo warto!
Princess Anne możesz przesadzić wczesną wiosną. Druga połowa marca, początek kwietnia to bardzo dobry okres na przesadzanie. Z reguły jest to po 20 marca, ale oczywiście wszystko zależy od pogody. Przed przesadzeniem przytnij ją mocno, żeby róża po przesadzeniu nie wysilała się zbyt mocno, a całe siły „rzuciła” w korzenie. I oczywiście z jak największą bryłą korzeniową. Ułatwi jej to ponowne ukorzenienie w nowym miejscu. W dół daj jej na dno obornik, przysyp go 5 cm warstwą dobrej ziemi, żeby korzeniami nie sięgała bezpośrednio do nawozu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jadziu, wiadomo, że ten luz pomiędzy różami szybko zniknie. Róże się rozrosną, a jak znam siebie, to za kilka lat zrobi się niezły busz, bo przecież jak nie kupić nowych roślinek? No, nie da się poprzestać na tym co jest ;:306

Obrazek

Obrazek

Dorotko, dziękuję za rady odnośnie rozchodników ;:196 Myślisz, że uda się ukorzenić te łodyżki, które jeszcze są w tej chwili na rozchodnikach? Po przekwitnięciu ich nie ścięłam. Nie wiem czy dobrze, czy źle? Czy raczej ciąć te, z nowych przyrostów na wiosnę? Nie mam pojęcia, który moment będzie najlepszy? :roll:

Zobacz jak ślicznie urosła trawa od Ciebie :D

Obrazek

ta też jest Twoja :)

Obrazek

Iga, gdyby nie przyszedł mróz, to róże kwitłyby by chyba do tej pory, bo jeszcze sporo pączków miały. Z drugiej strony dobrze, bo róże też muszą odpocząć po długim sezonie ;:108

we wrześniu królowały marcinki

Obrazek

Obrazek


Joasiu, różom chyba pasuje gliniasta ziemia. Z pozostałymi roślinami to już różnie. Potrzeba kilku lat, żeby zorientować się, co będzie dobrze rosło, a z czego będę musiała zrezygnować :roll:

Obrazek

Obrazek

Ewo, tęsknię już za kolorami w ogrodzie. Dzisiaj zrobiłam mały obchód w poszukiwaniu oznak wiosny. Na razie króluje kolor szaro-bury ;:222 Ale coś tam wygramoliło się z ziemi. Szczypiorki szafirków, pokazały się też cieniutkie wstążki czosnków ozdobnych. Na wierzbie Klimarnock są pierwsze bazie. Trochę chyba się pospieszyły ;:oj

Obrazek

Obrazek

i jeszcze kilka fotek jesiennego ogrodu


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jonatanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3254
Od: 4 mar 2012, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko Żurawki można w bardzo łatwy sposób rozmnażać , poprzez dzielenie rośliny matecznej. Dużą roślinę, należy wykopać, oczyścić z ziemi i od głównego pędu odrywać małe odrosty liściowe z już wykształconymi korzeniami. Następnie sadzonki sadzę w skrzynce (rozstaw 20-30cm) lub do doniczek i czekam aż nieco podrosną i staną się silniejsze. Podlewam raz w tygodniu. Żurawki najlepiej rozmnażać na wiosnę lub jesienią. Co trzy lata Żurawki powinno się odmładzać
Awatar użytkownika
korzo_m
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11142
Od: 17 kwie 2006, o 10:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Doroto pytasz czy ciąć i ukorzeniać teraz gałązki rozchodników, nie wiem o tej porze nigdy tego nie robiłam. Możesz spróbować, a nóż odniesiesz sukces. Pobierałam do ukorzeniania gałązki jesienią, wkładałam je po prostu do wazonu, szybko puściły korzonki i takie ukorzenione sadziłam do donicy, trzymałam do wiosny w chłodnej jasnej piwnicy. Rozchodników nigdy nie ścinam jesienią, robię to dopiero wiosną. Lubię jak na kwiatach leży śnieg, bardzo mi się to podoba.
Jonatanka dobrze napisała o dzieleniu żurawek, poczekaj do wiosny, wykop całą i wtedy dziel. Żurawki należy w ten sposób co kilka lat odmładzać.
Obydwie trawy bardzo lubię, one szybko się rozrastają, już widać jaka spora kępka od wiosny narosła. Jesteś zadowolona, to dobrze, bardzo się cieszę :heja
Powodzenia w planach, a czytałam w różanym wątku, że nowe różane piękności masz zamiar kupić. Powodzenia, oby w tym roku wszystko poszło wg Twoich zamierzeń.
Pozdrawiam Dorota
Zapraszam do mojego ogrodu
Spis wątków | Aktualny wątek
Awatar użytkownika
pela11
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2312
Od: 24 sty 2015, o 00:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witaj Dorotko ,bardzo dawno nie byłam u Ciebie , a tu takie życiowe zmiany .Piękny ten Twój nowy ogród , więc z ciekawością zaglądam w każdy zakątek. .Oczywiście jak można się było spodziewać , Twoje królowe są na ogrodowym piedestale .Z ogromną przyjemnością i w miarę możliwości jak tylko będę mogła to będę zaglądała i śledziła Twoją twórczą pracę .Jestem bardzo ciekawa wiosny w Twoim ogrodzie .Rozchodniki rozmnażam wiosną , po prostu uszczykuję młode odrosty z zewnętrznej strony jak najgłębniej z tzw piętką i sadzę bezpośrednio do ziemi pod same listki w docelowe miejsce . One same się świetnie ukorzeniają .Pozdrawiam cieplutko i wszystkiego dobrego w Nowym Roku .
Awatar użytkownika
plocczanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 16500
Od: 31 lip 2014, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Płock

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Ogród przed domem to fantastyczna sprawa, ;:333 bo nawet gdy sezon zakończony i człowiek odpoczywa, ma szansę cieszyć oczy wspaniałymi widokami. ;:303 Ogród przecież żyje, nawet gdy przysypia bądź śpi głęboko podczas zimowej aury. ;:108 Jednak wśród nagich gałęzi drzew czy krzewów uwijają się zimujące u nas ptaszyny w poszukiwaniu pożywienia, uprawiając swoje sporty zimowe, igrając wśród ogrodowych roślinek :tan . Ich widok daje wiele radości, a szum traw jest niezwykle miły dla uszu. ;:215
Twój jesienny ogród był równie urokliwy jak letni. Dużo w nim kwiatuszków, barw i kształtów. ;:138 ;:138

Wszystkiego naj.... w nowym roku, Dorotko. ;:167 ;:196
Pozdrawiam. Lucyna
Jesień życia wśród kwiatów, zwierząt i ptaków - cz. 15 Zapraszam.
Ani jeden ogród nie jest urządzony raz na zawsze.
Awatar użytkownika
Maska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 42095
Od: 19 lut 2012, o 19:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska
Kontakt:

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Dorotko masz jeszcze dużo czasu, żeby martwić się o znikający trawnik ;:306 Większy ogród to duże przedsięwzięcie, a przecież nie samym ogrodem człowiek żyje, tym bardziej że Wasz wymuskany to dużo czasu pochłania. :D Często chodzę swoimi ścieżkami i planuję zmiany takie gruntowniejsze, ale jak dochodzi do mnie ile to pracy to rezygnuję :D Żurawki chyba nawet trzeba dzielić, bo z czasem widzę jakby dziczeją i znikają, przynajmniej u mnie wielu już nie widzę. Niektóre dzielę i początkowo ukorzeniam w doniczkach. Wczoraj sporo zamówiłam u Zibiego, bo wysłał ofertę ciekawych nowych odmian, a może nie nowych, ale ja dawno ich nie zamawiałam :wink:
Życzę Dorotko realizacji planów w Nowym Roku i niech wszystko pięknie się rozrasta ;:196
Awatar użytkownika
Krychna
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2044
Od: 23 mar 2010, o 19:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska Beskid Wyspowy

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

:wit

Zrobię tak jak piszesz Dorotko Princes Anne przesadzę w marcu, przytnę, żeby miała dobry start i oczywiście dołek dobrze przygotuję, dziękuje za poradę ;:196 Żurawki spokojnie możesz dzielić wiosną, ja wykopuję całą sadzonkę i dzielę ostrym nożem, tak żeby każdy kawałek miał korzonek, wsadź do torfowej ziemi i pilnuj podlewania, one bardzo dobrze się przyjmują, mi jeszcze żadna nie padła, choć nieraz o nich zapomniałam. W Nowym Roku życzę zdrówka i radości z ogrodowania, pozdrawiam ;:196
Awatar użytkownika
Ignis05
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8312
Od: 16 gru 2009, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Niedaleko Gdańska

Re: Całkiem nowy kawałek raju

Post »

Witaj Dorotko w nowym roku i niech Ci się w nim dobrze wiedzie. ;:196
Szybko wypełniłaś ogród roślinami i czytam, że już snujesz podstępnie plan zagarnięcia kolejnej części trawnika. ;:306
Oj, ciężko będzie znaleźć Ci czas na ławeczkę. :;230
A nie lepiej popatrzeć, jak małżonek wywija kosiarką. :?:
Patrzę jak Twoje róże pięknie kwitną. ;:138 Aż moich angielek mi żal. Strasznie się u mnie męczą. Chyba im za zimno.
Znacznie lepiej mają się u mnie te na wpół dzikuski i pnące olbrzymki.
Śliczne te kosmosy i fajnie, że wszystkie w jednym kolorze.
Pozdrawiam już znowu zimowo, odpoczywaj i ładuj akumulatory do wiosny.. ;:79 ;:79 ;:79
:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”