Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Hm, raczej następna strona czyli 11. :wink: I sorry za błąd: winno być :karmniki. :(
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Czyli standardowo pozostajesz przy sprawdzonych tradycyjnych odmianach (i bardzo dobrze bo to już sprawdzone odmiany i zachowanie wiekowych tradycji) . :) (...)
Zgadza się. W kwestiach ogrodu i uprawy winorośli jestem tradycjonalistą, upartym regionalistą. :) No, pozwalam sobie na pewne szaleństwa, jak choćby ta szwajcarska pigwa Ronda posadzona w listopadzie ;). U mnie śnieg również wstrzymał prace, ale od jutra solidne ocieplenie i ruszam przerabiać ziemię w sadzie, by przesadzać do niego miętę, która skolonizowała ogród warzywny. :)
Masz, Romanie, jakieś plany na przyszłoroczne nasadzenia?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Michale, chciałbym w 2022 roku zdobyć (tzn. nowe zakupić, a stare pozyskać zrazy do szczepienia bo nie są dostępne w sprzedaży) następujące odmiany:
Grusze: Clara Fris, Charles Ernest, David, Berarda , Sixa (Baszelie), Oliwierka , Lektjerka , Erica, Hortensja, Superfin (Kolmarka) , Decora .
Jabłonie: Wcześniaczka , Delberadivine, Sunrise, Camspur, Holiday, McIntosh, Parmena Szkarłatna, Fire Star, Gaia, Green Cats, Angold, Christmas Pippin, Muna, Paula, Golden Italia, Goldkoksa, Tabum, King Roat, Chopin, Galiwa.
Czereśnie: Siestronka,Chrząstka Biała, Różowa Wielka, Dillemma, Katiusza, Jarosławna, Wakchanka, Dacznica, Ukraińska Żółta, Victor, Żółta Jakubowski, Temp. Skazka, Krupnopłodna, Melitopolska Wczesna, Jacinta, Valeska, Erika, Johanna, Weisse Spanische , Giorgia, Celeste,Vera, Erlise, Skeena, Stella, Vanda, Samba .
Wiśnie: Wczesna z Prin, Ostheimska, Cudowiśnia, Wróble.
Śliwy: Renklod Rannyj, Śliwowidnaja, Siniczka, Renklod Haritonowoj, Krasnaja Desertnaja, Maszeńka, Gienierał, Skoropłodnaja, Jefferson, Kiszyniowska Wczesna, Lowanka, Ontario, Valcean, Ulubiona z Mljewa.
Z winorośli do pozyskania mam jeszcze (niekoniecznie w 2022 roku) Casanova, Bravissimo, Welur, Wernisaż, Kachotka Kałigina, Altair. Poza tym mogą być jeszcze ewentualne uzupełnienia (tzn. pozyskanie posiadanych już odmian) jak mi się przesadzane odmiany nie przyjmą (to okaże się maju/czerwcu przyszłego roku.
Oczywiście to są tzw. pobożne życzenia bo pewnie niektóre z nich będą niedostępne z tych czy innych względów. Ale część odmian mam już zamówionych i zobaczymy jak to będzie wyglądało na jesień 2022 roku.v :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Romku, to prawdziwy bank genów na czas po zagładzie. ;) Podziwiam i gratuluję. Zapisywałeś się na sadzonki poniemieckich czereśni z arboretum w Wojsławicach koło Niemczy? Nie wiem jak teraz, ale każdego roku arboretum organizowało akcję rozdawania darmowych sadzonek w celu ratowania starych odmian czereśni. Nie chcę skłamać, ale nie pamiętam, czy nie dotyczyło to też orzechów włoskich.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Dziękuję Michale (za gratki i podpowiedź). Zamówiłem szczepienie czereśni z niemieckich zrazów zmoderowano/jagusia111 koło Legnicy (dostawa w 2022 roku). Nie wiedziałem, że w Wojsławicach prowadzą taką akcje, zajrzę tam (internetowo) . :)
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Jakie odmiany niemieckie zamówiłeś, Romku? Zaczynam myśleć o sadzie na podkładkach wzrostu do 4-5 m. Mam na końcu terenu miejsce z bardzo dobrą glebą. Jedyny minus to częste mgły w sezonie wiosennym i jesiennym. Może w przyszłym roku jesienią dokonam tam pierwszych nasadzeń, ale te mgły (teren przy potoku i niżej położony), czy nie będą przeszkodą? No i bliskość lasu spowodują popołudniowe już zacienienie od godz. 16 latem. Jest szansa, Romku?
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Do zamrowionych do szczepienia niemieckich odmian należą: Jacinta, Valeska, Erika, Johanna, Weisse Spanische , Giorgia, Celeste. Natomiast co do lokalizacji Twoich nasadzeń to myślę, że zacienienie po godzinie 16 to mniejszy problem niż gdybyś miał zacienienie od wschodu lub południa. Co do samych mgieł to trudno powiedzieć, być może mieć to jakiś wpływ na pękanie owoców (zwiększona wilgotność), ale to bez sprawdzenia trudno rozstrzygnąć. Pewnym wyjściem z sytuacji jest posadzenie tam odmian mniej (lub wcale) podatnych na pękanie. Skoro masz tylko takie miejsce to może warto spróbować (lepiej żałować za popełnione grzechy niż żałować ,że się ich nie popełniło) :wink: :
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Witam zacząłem szczepić stare odmiany jabłoni, grusz tylko nieliczne odmiany znam. Tutaj wrzucam węgierczyka z tego co wiem. Widziałem u Pana Romana, imponująca kolekcja
Obrazek

Obrazek
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Witam na forum. Zasadniczo wszyscy forumowicze używają formy na Ty a nie per Pan. :) Niestety nie mam w kolekcji Węgierczyka (no chyba,że pod inną nazwą). Tak na marginesie ładnie wygląda, a jak smakuje...?
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

garom pisze:Do zamrowionych do szczepienia niemieckich odmian należą: Jacinta, Valeska, Erika, Johanna, Weisse Spanische , Giorgia, Celeste. Natomiast co do lokalizacji Twoich nasadzeń to myślę, że zacienienie po godzinie 16 to mniejszy problem niż gdybyś miał zacienienie od wschodu lub południa. Co do samych mgieł to trudno powiedzieć, być może mieć to jakiś wpływ na pękanie owoców (zwiększona wilgotność), ale to bez sprawdzenia trudno rozstrzygnąć. Pewnym wyjściem z sytuacji jest posadzenie tam odmian mniej (lub wcale) podatnych na pękanie. Skoro masz tylko takie miejsce to może warto spróbować (lepiej żałować za popełnione grzechy niż żałować ,że się ich nie popełniło) :wink: :
Też tak myślę, Romku, a ceny sadzonek drzew zachęcają do działań, nie odstręczają na szczęście. :)
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Mi smakuje węgierczyk tylko mocno twarde. Romku mogę wysłać do degustacji.
garom
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1426
Od: 28 lut 2017, o 17:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kilkanaście km od Radomska-207m n.p.m.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

dziękuję za milą propozycję, ale wystarczy sam opis smaku i owocu. :)
Farmer1111
50p
50p
Posty: 66
Od: 1 gru 2020, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kolekcja drzew i krzewów owocowych Garoma.

Post »

Owoce małe lub średniej wielkości, jak mają nasłonecznione miejsce ładnie są wybarwione. Miąższ biały, zwięzły, średnio soczyste, kwaskowato-słodkie, tylko że to według mnie.
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”