Przesadzanie storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Maciek13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1395
Od: 9 cze 2017, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zofianka Górna

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

:wit Chcę się zabrać za przesadzanie storczyków i mam pytanie, czy mogę połączyć korę piniową (2 frakcje) z seramisem? Mam go sporo i nie mam do czego wykorzystać. A wiem, że seramis jako dodatek do podłoża się sprawdza w przypadku roślin zielonych :)
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Witam, po przesadzeniu storczyk ożywił się liść najmłodszy dorósł a korzonki zyskały końcówki żywo zielone. Przed przesadzaniem borykałam się z ziemiórkami (aktualnie też wydzalam pojedyncze owady) podczas przesadzenia usunęłam zgniłe korzenie zasypane zostały węglem, nie zauważyłam pojedynczych złamanych korzeni ale mimo to są one żywo zielone. Czy te ciemne fragmenty na stożku wzrostu mogą być groźne, czy to standardowy wygląd po zasypaniu węglem?
Dodam że był wsadzony na środku doniczki Ale sam się ukierunkował.

Chciałam też zapytać o literaturę godną polecenia, na forum jest ogromna ilość informacji ale chciałam mieć w jednym miejscu zakres wiedzy

Z góry dziękuję za wszystkie informacje

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Wywal koniecznie to spagnum, gdyż nie mając większego doświadczenia w uprawie storczyków, można tylko zaszkodzić. Spagnum dłużej utrzymuje wilgoć niż sama kora i łatwo doprowadzić do tego, że korzenie a nawet sam trzon mogą zacząć gnić. Podłoże ma być samą korą.
Tą czarną zmianę odetnij i posyp cynamonem albo sproszkowanym węglem.

Jeśli chodzi o literaturę, to tutaj jest chyba najlepsza wg mnie strona:
http://www.orchidarium.pl/rodzaje/html/ ... opsis.html
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
aknolinka123456
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 kwie 2020, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

Czy sproszkowany węgiel może być dowolny? Chciałam kupić internetowo, bo ten który używałam chyba nie był idealny. Może być taki : wegiel-drzewny-czysty-aktywny-saibaba-proszek?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18600
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Przesadzanie storczyka

Post »

W zasadzie każda postać węgla ma te same właściwości aseptyczne. Czy użyjesz drzewnego czy aptecznego, to nie ma znaczenia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”