Magnolia - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

To mi wygląda na zalanie. Jaka tam jest gleba? Magnolie lubią wilgotno ale nie mokro. Jak cień jest do południa a Ty i tak podlewasz to gleba raczej nie wysycha. u mnie do około pół metra w głąb jest przepuszczalny piasek gliniasty, poniżej glina i magnolie rosną.
Ja swoje sadzę tak głęboko jak były w donicy. Kora im nie zaszkodzi, Na start do dołka o średnicy około 80 cm i głębokości 40 cm daję kwaśny torf zmieszany z ziemią uniwersalną (po 80 l) i uzupełniam kompostem. Bryłę korzeniową z doniczki rozluźniam palcami i sadzę w tzw. błoto - dużo wody do dołka. Nie ugniatam nogami tylko uklepuję ziemię ręką i całość zasypuję korą. Mam przeszło 20 magnolii i nie zdarzyło się aby jakaś się nie przyjęła.
Pozdrawiam Lucyna
Tulipany33
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 30 sie 2020, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Magnolia - choroby

Post »

Nie sądzę by była przelana, gdyż stanowisko gdzie rośnie czasami nadmiernie przesycha, od jakiegoś czasu nie podlewam jej i zobaczę co będzie dalej. Mam nadzieję że to nie zaszkodzi paczkom kwiatowym, które już zawiazala
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Może to być również reakcja rośliny na zmianę warunków. Uszkodzenie korzeni przy przesadzaniu. Chociaż ja jak sadzę, trochę rozluźniam korzenie i siłą rzeczy część się uszkodzi, a takich reakcji nie miałam. Co do pączków kwiatowych, to jeśli roślina źle znosi nowe miejsce, to może być problem z kwitnieniem. Takie pączki mogą po prostu zaschnąć. Oby tak, nie było! Obserwuj magnolię, powodzenia!
Pozdrawiam Lucyna
ceranix3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 12 sie 2021, o 21:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co dolega Magnolii

Post »

Witam,jak swiezak na forum chce sie przywitac.Jestem Maciek i mieszkam w Szczecinie.Od paru lat mam faze z dzialka.Wszystko bylo super do momentu ostatniego zalania w lipcu.Wody bylo do pasa na calej dzialce przez pare dni co spowodowalo ze udusily mi sie w sumie wszystkie zielone zyjatka posadzone w ziemi oprocz funkji co mnie zadziwilo.Postanowilem sprobowac czegos innego i tak zakupilem duuuze donice (45*45*35) i posadzilem w nich nowe drzewka ale kolumnowe, w tyl magnolie satisfaktion.Drzewka posadzone w ziemi pozrzucaly liscie ale dam im szanse,moze sie odbuduja.
Ale do rzeczy.Wspomniana magnolia przyszla zamowiona ladne drzewko no ale na lisciach ma plamki.Popsikalem to topsinem,niby sie rozjasniaja jednak nie bylo mnie teraz pare dni i wydaje mi sie ze pokazaly sie w innych miejscach.W sklepie ogrodniczym (w dwoch) powiedziano mi ze to uszkodzenia mechaniczne ale dla mnie to jakies swinstwo.Chce psiknac miedzianem ale teraz ktory Miedzian 50 czy extra 350.?
Obrazek

Obrazek
I przy okazji pytanie o czeresnie.Co jej jest.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Dziekuje za ewentualna pomoc.Dodam ze nie sa przelane.

-- 12 sie 2021, o 22:03 --

Dodam ze to jedno zdjecie po slowami o czeresnie to tez magnolia.Ten czerwony listek to swiezy, wyrosl tak przez 4 dni, jest jeszcze kilka mniejszych i w sumie tylko na tych swiezutkich jeszcze nic nie ma- bez plamek.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

W lipcu posadziłem magnolie. Wsypałem jej kwaśną ziemię. W chwili obecnej ma liście jak na zdjęciu, co jej może dolegać?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

ceranix nic im nie jest, o tej porze roku drzewka nie mają już idealnych liści.Może też być tak, ze masz zbyt wilgotny i mało przepuszczalny grunt, a na tego typu glebach drzewa pestkowe źle rosną.Ale to w przyszłości się okaże.Poczytaj o wymaganiach czereśni, jakiego rodzaju gleby wymagają.
kubryn może szkodzić torfowa ziemia, która zbyt wilgoć trzyma i to szkodzi korzeniom.Należy ją domieszać do rodzimej, można tez dodać piasku. Magnolia nie musi mieć kwaśnej ziemi, ważne by była przepuszczalna bez stagnacji wody.
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

selli7 dziękuje za odzew ;:333
Podejrzewałem to jako jedną z opcji. Magnolia została wsadzona w lipcu, w okresie,kiedy panowały upały. Podlewałem ją co 3 dzień tak 3/4 konewki 10 l. Czy to za często? W dodatku wokół drzewka położyłem agrotkaninę, a na to kamyszki. Czy usunąć ją, żeby ziemia lepiej oddychała?
Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Magnolia - choroby

Post »

Moda na włókninę i kamyki nie służy niestety roślinom,tym bardziej świeżo sadzonym i na wgotnych glebach. Lepsza jest kora bez włókniny.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Moim zdaniem, obydwu pokazanym wyżej magnoliom nie jest nic poważnego. Posadzone, trochę osłabione, zaplątał się jakiś grzybek albo co inne. Jest jesień, i tak niedługo stracą liście. Można dla spokoju wyzbierać opadłe liście aby nie rozsiewały się zarodniki w przyszłym roku.
Ja daje swoim nowo posadzonym kwaśny torf wymieszany z glebą rodzimą lub ziemią kompostową do dołka przy sadzeniu. Jeszcze żadna nie pokazała, że to jej nie pasuje :wink:
Pozdrawiam Lucyna
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

selli7 masz całkowitą rację, ale dla wielu z nas efekt wizualny też ma znaczenie, co niekoniecznie ma dobry wpływ na rośliny ;:185 Usunąłem agro i dam chyba faktycznie "odparować"ziemi. Później zasypię to korą. Dzięki za info.
Szczurbobik obyś miał rację bo zawsze chciałem mieć przed domem magnolię, mają coś w sobie pomimo, że troszkę trzeba przy nich pochodzić :wink:
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

Oj tam pochodzić. Raptem pierwsze trzy lata. Na korzenie nasypać kory, nakryć włókniną. Trochę prysnąć Amistarem. Potem będą już tylko rosnąć i pięknieć ;:138
Pozdrawiam Lucyna
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Magnolia - choroby

Post »

Oby Twoje słowa były prorocze ;:180 Już mam wizję jak przed domem wiosną kwitnie ;:19 ;:19
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Magnolia - choroby

Post »

kubryn84 No i ostatnio z tą wiosną zaczyna być problem. Wiosenne przymrozki niszczą pąki i kwiaty tych wcześniejszych magnolii, no chyba, że stanowisko jest super osłonięte. Lepszy efekt dają magnolie żółte- te kwitną później.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”