Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2007
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

No to, Rosynancie, nie pozostaje mi nic innego, jak dokupić kolejną gruszę jako zapylacz. :) W zmoderowano/jagusia111 mają i Berę Hardy i Klapsę, zatem podjadę jesienią i wezmę obydwie.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam we wcześniejszym poście pytałem już o dwie grusze jednak chciałbym dosadzić trzecią(wykorzystuje miejsca, które wcześniej nie były na to przewidziane), jednak miejsce w którym planuję to zrobić jest trochę szybciej ocienione. Drzewko byłoby w sezonie wegetacyjnym w słońcu od wschodu do ok.15 później w cieniu, półcieniu dębów ale i bardzo dobrze osłonięte od wiatrów. W związku z tym mam pytanie czy 7-8h pełnego słońca jest wystarczająca dla gruszy. Dodam, że w podobnym miejscu rośnie czereśnia i nie ma problemu z owocowaniem.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

U mnie grusze przysłonięte innymi drzewami - co prawda odwrotnie, od południowego wschodu, słońce mają od południa do zachodu - wciąż owocują, i owoc dobrej jakości dochodzi.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

W takim razie sadzę. A jak jest z zapylaczami w warunkach amatorskich? Czy jeden zapylacz(generał Leclerc) wystarczy na dwa inne drzewa(Bonkreta Williamsa) czy bezpieczniej jest posadzić trzy inne odmiany. Wiem, że w warunkach uprawy sadowniczej jeden zapylacz wystarcza na kila/kilkanaście drzew owocowych ale jak to jest z praktycznego punktu widzenia i doświadczenia sadownictwa amatorskiego/działkowego?
Pozdrawiam
kompnet
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 16 lip 2015, o 10:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Witam, podpinam się pod temat. Jestem młodym działkowcem (4 sezony), niestety moja gruszka nie miała do tej pory owoców, sezon temu wszystkie liście były żółte, spryskałem ją i troszkę się polepszyło, ale w tym sezonie również 0, co zrobić?


Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Na forum są znakomici znawcy ale wróżyć żaden z nich ( o ile mi wiadomo) nie potrafi. Byłbyś tak uprzejmy i podał więcej szczegółów; odmiana, podkładka, wiek drzewka, rodzaj gleby. Podobno opryskiwales - czym ? Na co ? Po co?
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Wróżenie rzecz niełatwa, lecz coś zawdy rzec można :D
Pytanie pierwsze czy kwitła.

Całkiem możliwe że jeszcze za młoda (4 lata - ile ma drzewo?) a za rok czy parę zacznie.
Niektóre odmiany z natury swej owocują dopiero w wieku 8-10 lat nawet; one rzadko w sprzedaży bywają właśnie dlatego, niemniej należy pamiętać że drzewo nie sałata, trzeba cierpliwości :wink: Aby zaowocować musi urosnąć, jeśli nie ma warunków lub coś przeszkadza w tym wzroście to potrwa dłużej.

Możliwe też że w ubiegłym roku nie wiązała pąków kwiatowych bo chorowała, jak wspominasz (na fotce teraz wygląda dobrze, śladowo rdzy tylko).

A jeśli drzewo kwitło a nie zawiązało owocu to przyczyną może być przymrozek, brak zapylania, a nawet brak niektórych minerałów.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Przepraszam, że dalej męczę temat gruszy :D . Jakiej wielkości drzew można się spodziewać na siewce gruszy kaukaskiej dla odmian średnio silnie rosnących? Poczytałem trochę forum i odpowiednikiem dla drzew ze starych sadów dla jabłoni są siewki antonówki a jak to jest w przypadku gruszy? Rozumiem, że nie będą to 15m drzewa jak z dawnych ogrodów. Już wiem, że wzrost drzew zależy od odmiany naszczepionej, wilgotności i zasobności gleby oraz zastosowanej agrotechniki. Wobec tego mam pytanko, czy po latach powinien się spodziewać drzew raczej np. 4-6 czy 7-9m wysokości?
Pozdrawiam
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

mateo123 pisze:... czy po latach ...
Raczej to drugie. Zależy po ilu latach :wink: I zależy od prowadzenia. Gruszy nie należy pozwalać rosnąć zbytnio do góry. Bo chce, ze swej natury.
Bo jak się jednak pozwoli to można się spodziewać i kilkunastu metrów.
Kojarzę, z dzieciństwa, gruszę ponad 20 m. No, lata miała... a nawet ma, właśnie sprawdziłem wykaz pomników przyrody, aktualny :wit
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Hej. Czy jest ktoś na forum, kto może podzielić się zimą/wiosną zrazami gruszy Isolda? Nigdzie nie mogę znaleźć gotowej sadzonki.
mateo123
100p
100p
Posty: 115
Od: 26 lut 2021, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

W takim razie postaram się trochę kontrolować wzrost gruszy, żeby lepiej rozrosła się na boki. Kilkanaście metrów to faktycznie sporo :D . Ni to otrząsać owoce ni to drabinę rozstawiać.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7460
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

Dojrzewa Generał Leclerc, niebo w gębie ! Ilością owoców nie powala, są za to duże gruchy , wystarcza nam. Sporo spadło nadgniłych. Każdy nadgniły owoc mial nakłuta skórkę i wokół tego miejsca zaczął gnic. Na szkodniki nie robiliśmy żadnych oprysków, nie mam pojęcia co może tak uszkadzać owoce, powtarza się to każdego roku. Gruchy musimy już zrywać, zaczynaja się kręcić osy.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam! Gienia.
Rosynant
200p
200p
Posty: 490
Od: 24 wrz 2020, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ciut nad Kalwarią Zebrzydowską

Re: Grusza: pytania podstawowe i nietypowe

Post »

gienia1230 pisze: ... zaczynaja się kręcić osy.
I nie wie co dziurki robi? A jak większe dziury to ptaki.
Toć smaczny wszak owoc... :wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”