Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Niestety, zaraza dopadła moje gruntowe i jak nigdy, już po uprawie :( Żeby ocalić resztę plonu, nie czekałam, aż je mocno porazi. Zebrałam wszystkie wyrośnięte, łęty wyrzucone. Ostatnie ciągłe deszcze je załatwiły, a w ubiegłym roku dopiero 9 września był koniec gruntowych. Cóż, tak kończą uprawy ekologiczne w gruncie, szkoda. Zostały te pod folią i jest ich jeszcze dużo :)
Pozdrawiam Eugenia
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

:wit Szkoda. Dlatego je używam chemii. Nie mam tunelu i mogę liczyć tylko na gruntowe.
Jakoś się trzymają. Miałam zrobić oprysk po kilkudniowych opadach , ale na razie sobie odpuściłam, bo dwa tygodnie wcześniej robiłam oprysk Amistarem ; po dokładniejszych oględzinach nie stwierdziłam poważniejszych zmian. Mam w pogotowiu Revus i Finito. Ten i wcześniejszy rok nie jest łaskawy dla upraw gruntowych.
Asia
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Gdybym nie miała tunelu, też pewnie bym użyła, jestem przekonana, że wszystkie warzywa ze sklepu, czy z bazarku są chronione opryskami a jednak jemy. Własne mają zachowaną karencję na 100%, a tamte nie wiadomo, szczególnie bazarkowe.
Pozdrawiam Eugenia
Anna1313
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 7 sie 2021, o 19:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Telimenka pisze:Anna1313 Owoce z zieloną piętką już na krzaku się nie dobarwią. Zerwij i trzymaj w ciemnym i ciepłym miejscu to jest szansa ,że dojdą. Poplon i wapno to za mało dla pomidora. One są bardziej wymagające po względem nawożenia.
Gieniu - Drugi kol. to Kpasz a nie Kpisz. W pierwszym momencie pomyślałam ,że to aluzja do Anny iż kpi sobie z nas ;:306
Co mogę użyć aby pomidory dojrzały w całości? Czym nawozić? w drugiej szklarni dojrzewają w całości i nie ma suchej nóżki... To moje pierwsze posty i nie wiem czy dołączają się zdjęcia czy tylko linki do zdjęć.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2584
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Gieniu!

Przykro,że gruntowe złapały zarazę.Opady deszczu swoje robią.
U mnie na razie jako tako trzymają się.
Opryskałam je jak do tej pory dwukrotnie Limocide.
Kupiłam kiedyś Revus i Cabrio Duo.Tak na wszelki wypadek.
Być może trzeba będzie zrobić oprysk dzisiaj wieczorem.Na jutro zapowiadają deszcz.
Ziemniaki już pożółkły.To alternarioza,a pomidory rosną obok.

Pozdrawiam Maria.
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Anna1313 Zdjęcia widać bardzo dobrze ;:333 . Spróbuj dociec przyczyny, aby na przyszłość uniknąć zjawiska niewybarwiania owoców. . Możliwości jest kilka. Najczęściej brak potasu w glebie lub problem z przyswajaniem go spowodowany np. zbyt wysoką temperaturą w szklarni. Nadmiar azotu może też blokować przyswajanie potasu. Niektóre odmiany są bardziej skłonne na tę przypadłość. Potas można podać , zasilając siarczanem potasu -2 łyżki stołowe rozpuścić w 10 l wody do podlewania. Trzeba go dać jak najszybciej to następne grona się posilą i nie będą tak zielone. Może przydał by się jeszcze nawóz wieloskładnikowy bo wydaje mi się, że te krzaki są ogólnie niedożywione. Lub mają problem z przyswajaniem pokarmu. Trudno konkretnie doradzić jak nie wiadomo czym dokładnie nawożone i w jakiej ilości. Czy był dany obornik. Nadmiar czegoś też może powodować obumieranie krzaków (spalenie korzeni).
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2845
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Marysiu- Maraga alternarioza jest do przełknięcia, ale ZZ już nie :( Te zebrane z podejrzanych krzaków położyłam oddzielnie i nie wiem, czy plamy nie wyskoczą. Odżałowałam już, bo ja bym może krzaki zostawiła z mniejszymi pomidorkami i opryskała czymś, ale mój małżonek zaszalał, uważał, że pod folią jest dużo, a tam już nie ma co rosnąć i później zobaczyłam tylko pusty placyk :roll:
Anna1313 - żeby było szybciej spróbuj dodatkowo dolistnym dokarmić, jakimś z dużą zawartością potasu, bo może, jak pisała Telimenka coś blokuje jego przyswajanie przez korzenie?
Pozdrawiam Eugenia
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

pewnie wapno blokuje przyswajanie potasu ,skoro co roku jest rozsypywany dolomit...
Asia
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1668
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Można daszki kombinować albo uprawiać dwarfy pod niskimi tunelikami, to zawsze trochę spowalnia.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

U sąsiada na liście niektórych pomidorów w tunelu są zainfekowane. Co to za choroba.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Po dwukrotnym kliknięciu na zdjęcie ulegnie powiększeniu.
Pozdrawiam Andrzej.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2852
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Erazm wygląda na zarazę ziemniaczaną :(
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
Awatar użytkownika
whitedame
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3456
Od: 17 lut 2012, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wojkowice 6B

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

W większości to Brunatna Plamistość Liści.
Być może ZZ też tam jest ale zdjęć z Fotosika nie umiem powiększyć dostatecznie na telefonie.
;:233 Beata
Umysł jest jak spa­dochron. Nie działa, jeśli nie jest ot­warty Frank Zappa
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5087
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.20

Post »

Jest mocno zaawansowana zaraza ziemniaczana, porażone liście należy oberwać, ale marne szanse na pełne wyleczenie.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”