Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka - część 1

Drzewa owocowe
Zablokowany
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Darko52, Johannitera mam z przeznaczeniem na wino, ale nie jadłem dotąd jego owoców, zatem za wiele nie pomogę. Z pewnością lepiej mieć typową odmianę deserową.
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Ciekaw jestem, czy kwarc jako minerał będzie wpływać na smak mojego wina?
Moja uprawa w Dolinie Nysy Kłodzkiej to piaski pod gliną w części historycznej i piach krzemowy w części przerobowej. Wg geologii mam pokłady pra Nysy Kłodzkiej, a nad nimi pokłady pra Odry. Świadczą o tym choćby te piękne kamienie kwarcowe, które co krok spotykam w uprawie na piachu, a które niosła niegdyś pra Odrą przed milionami lat. Tereny od wschodniej części Doliny Nysy Kłodzkiej, moja lokalizacja, po Oławę, a ograniczone od północy Doliną Odry stanowiły niegdyś, dwa tysiące lat temu, może nieco więcej, starożytny brzeski ośrodek metalurgii żelaza.
Poniżej kwarc czarny, różowy, mleczny z mojej uprawy.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Wczoraj pogoda dzisiaj dopisała, zatem wykorzystany czas na oprysk nowością, czyli jonami srebra (niestety w nocy przeszedł front deszczowy znad Czech, co jest już tradycją tego lata). Dopuszczone w uprawie ekologicznej mają powstrzymać presję patogenów, która jest w tym roku niemiłosierna.
Na zdjęciu Riesling i Chasselas Schoenedel 2020.


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Michał, czy to nie szpeciele na jagódkach?
Mam na myśli te nekrozy/ kropki.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jolu, nie miałem szpecieli w ostatnich latach, natomiast moją winorośl atakują każdego roku wiosną Calepitrimerus vitis. Przyjrzę się jednak tym kropkom, ale nie wzbudzały one nigdy moich podejrzeń, bo są one właściwą cechą Rieslinga. Zacytuję sam siebie:
"Sprawy wyjaśnienia pochodzenia nazwy podjął się prof. Jürgen Udolph, językoznawca międzynarodowej sławy z Lipska. W swojej pracy
?Woher hat der Riesling seinen Namen?? ustalił on, na podstawie żmudnego wywodu językowego o sylabach, umlautach, itp., a analizując zapisane formy nazwy Rieslinga od wieku XV do XIX, że rdzeniem nazwy Riesling jest słowo ?reuss?, co oznacza sadzę. Odnosić się to ma do czarnych kropek, które pokrywają owoce Rieslinga. W miarę dojrzewania kropki te powodują ciemny nalot na jagodach przypominający sadzę."
Wraz z rozwojem jagód te kropki rozmywają się nieco, ale dalej są widoczne, a rieslingowy nalot, czyli "sadzy", również się pojawia. Co widać tu , na zdjęciach z października 2020:
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Calepitrimerus vitis to jest szpeciel Pordzewiacz winoroślowy.

A Rieslieng widać ma taką urodę, skoro jest to wyjaśnione.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jolu, to nazewnictwo mnie zabija. Mam pilśniowca, czyli szpeciela, o którym dr Mazurek pisał już w 2008 r., że jest jedną z trzech form specjalnych gatunku pilśniowca winoroślowego, który nie powoduje typowych objawów opilśni na liściach. Kiedyś miałem i te, zwalczyłem je czosnkiem. Niestety, ale wszelkie pilśniowce/szpeciele przyczyniają się do rozwoju patogenów i infekcji wirusowych.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7325
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Bo do nie dawna ten pordzewiacz nie miał polskiej nazwy.
Ja na forum winogronym przedstawiłam jego zdjęcie.
I dr Mazurek się odezwał i napisał, że to własnie jest
Calepitrimerus vitis- i jak wydawał swoją książkę to nie miał tej polskiej nazwy.

A znalazłam teraz na stronie Instytutu Sadownictwa, że to jest Pordzewiacz winoroślowy.
I to by się zgadzało, bo na liściach Bianki mam pełno rdzawych plamek
no i jagódki mam z nekrozami typowymi po szpecielach.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Jolu, dziękuję. Muszę wiosną bardziej zwracać uwagę na walkę z nim. Dr Mazurek przeprowadził dwa lata temu szkolenie o ochronie biologicznej dla mojego stowarzyszenia i przekazał mi opracowanie o ochronie biologicznej winorośli. Tam jest ten CV i ujęty jest ogólnie jako pilśniowce. Jeżeli nie wybiłem pilśniowców siarką, to algi, którymi w lipcu opryskiwałem winorośl mogły pomóc w zwalczaniu szkodnika.
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzień dobry, mam pytanie do znawców winogron. Planuję posadzić dwa krzaczki i zastanawiam się nad wyborem odmian, a zupełnie się na tym nie znam. Kiedyś ktoś mnie poczęstował winogronami, które miały taki charakterystyczny posmak, który wiem, ze nie wszyscy lubią. Nie wiem co to była za odmiana (znajoma określiła ją jako winogrona "ogrodowe"), ale zastanawiam się czy jak znaleźć ten smak i czy to nie jest może ten smak "labrusca", który podobno "psuje" smak winogron? Wiem tylko, że podobny posmak miały kiedyś mentosy winogronowe :lol: Może coś podpowiecie? Albo może polecicie jakąś odmianę ciemnych winogron - lubię jak mają nie za duże kuliste owoce :D
Awatar użytkownika
Dolnoslonzok
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2021
Od: 5 wrz 2010, o 10:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Oldrzyszowice,w widłach Odry i Nysy Kł., pow. Brzeg, woj.opolskie, hist. Dolny Śląsk, Nizina Śląska.

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dzień dobry. Proszę zapytać w wątku "Winorośle, winogrona". Jestem od starych form i odmian, jak choćby Chasselas Schoenedel. :)
Awatar użytkownika
KarolinaL
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1290
Od: 2 kwie 2007, o 18:08
Lokalizacja: Poznań

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Dziękuję :) Faktycznie nie przyjrzałam się wątkom...
Awatar użytkownika
Biotit
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2299
Od: 20 cze 2014, o 00:09
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: W-wa

Re: Winorośle i winogrona Dolnoslonzoka

Post »

Michał, pokaż proszę całe krzaki owocujące, a nie same owoce. Wielu z Nas to pomoże.



Następną część wątku znajdziecie :arrow: tutaj.
bab...
Moje wątki
Festina Lente
Zablokowany

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”