Słodkie ziemniaki bataty

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Może przezimować, ale będzie chorować i trudno będzie go przetrzymać. Możesz posadzić w skrzynkach i na razie trzymać na zewnątrz, a na zimę zabrać do domu, może 1/3 przetrwa więc radzę dużo sadzonek zrobić jeśli chcesz tak się bawić.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Hmmm, to już sama nie wiem co chcę zrobić, bo mi się ten batat trafił z przypadku. Jak chcę wyhodować to zazwyczaj nigdy się nie udaje, ziemniaki milczą jak zaklęte.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Cóż, najlepiej kupić bulwy w listopadzie, z różnych sklepów. W styczniu włożyć do ziemi zasypując 2/3 i utrzymywać ziemię wilgotną. W okolicach kwietnia niektóre zaczną wypuszczać pędy. Trzeba cierpliwości, bo to tyle musi potrwać. Albo położyć w kuchni w ciepłym miejscu i na wiosnę też zaczną kiełkować. Ważne, żeby kupić w odpowiednim czasie, bo inaczej nie trafisz z terminem jak teraz.

Mi się przezimować sadzonki udało, to możliwe chociaż trudne. Zaleta to pewny plon z nich, bo po zimie już miały małe bulwy, które rosły całe lato. Na wiosnę już wtedy są sporo do przodu.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

O dzięki za taką cenną poradę. Spróbuję, może wreszcie mi się uda :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

To jeszcze coś poradzę na koniec, jeżeli chcesz dużo radochy, to radzę zaopatrzyć się w odmianę fioletową. Bulwy dostępne są czasem w Carrefour i cały czas na Allegro. A to z tego powodu, że najszybciej i najlepiej rośnie w naszym klimacie. Z pomarańczowymi trudniej. Dobrze rosną też białe, może nawet jeszcze lepiej ale raczej nie do zdobycia obecnie. Dlatego pilnuję, żeby ich nie stracić.
Awatar użytkownika
comandos21
100p
100p
Posty: 190
Od: 1 wrz 2009, o 17:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardo , woj. dolnośląskie [dolina rozpusty]
Kontakt:

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Ja posadziłem w czerwcu swoje pędy i tak myślę czy coś z tego będzie... Nawet jakbym miał malutkie bulwy to bd super na sadzonki bo z marketowego aż 3 miesiące czekałem na pierwszy pęd.
Odmiana pomarańczowa.
Ładnie już rozrosły się.
A tak na marginesie mają mieć ziemię wilgotna czy bardziej sucha? Jak je podlewacie?

-- N 15 sie 2021 09:15 --

Tak to u nie teraz wygląda:
Obrazek
Jestem Grzesiek ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

ktos123456 pisze:To jeszcze coś poradzę na koniec, jeżeli chcesz dużo radochy, to radzę zaopatrzyć się w odmianę fioletową. Bulwy dostępne są czasem w Carrefour i cały czas na Allegro. A to z tego powodu, że najszybciej i najlepiej rośnie w naszym klimacie. Z pomarańczowymi trudniej. Dobrze rosną też białe, może nawet jeszcze lepiej ale raczej nie do zdobycia obecnie. Dlatego pilnuję, żeby ich nie stracić.
Na razie mam z pomarańczowego i puścił niezłe listki. Zasadziłam go do doniczki i spróbuję przezimować, a na wiosnę się pobawię wg Twoich wskazówek o właściwej porze :)
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

"comandos21"

Zawsze tyle poczekasz na pędy bo to zawsze tyle trwa. Ziemia musi być mokra tylko na początku sezonu, żeby sadzonki się przyjęły, potem już wystarczy lekko wilgotna ziemia. Pod koniec sezonu zwłaszcza nie można podlewać za dużo, bo mogą zgnić bulwy. Teraz to wcale nie trzeba podlewać bo i tak jest za mokro na zewnątrz.

Z pomarańczowymi ciężka sprawa, trochę im za zimno u nas ale jakieś bulwy będą na pewno. Zależy jeszcze jaka odmiana, bo jest kilka. I pytanie, czy je przechowasz do wiosny.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Podeszłam do tego na luzie, eksperymentalnie.
Tak to wygląda póki co a co się z tym stanie to zobaczymy
Obrazek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Już zaczyna chorować, ale powodzenia - może sie uda przechować. Na razie na twoim miejscu bym trzymał na zewnątrz, dopóki jest ciepło.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Gdzie to chorowanie widzisz? :shock:
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Biały nalot na liściach. Ale to może być kwestia niewyraźnego zdjęcia.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Słodkie ziemniaki bataty

Post »

Zgodnie z przewidywaniami, około wiadra bulw z każdej rośliny, tak mniej więcej wyglądały po wykopaniu:

Obrazek

Sezon uznaję za udany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”