Bawełnica

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
jagusia111

Re: Bawełnica korkówka jak zwalczyć

Post »

Prawdopodobnie tak, ale jeśli tego nie zwalczysz to może się roznieść na inne drzewka. Na 5 litrowy opryskiwacz daj 1g mospilanu lub 2g pirimoru. Do tego dodaj 2,5 ml płynu do naczyń. Opryskaj w bezwietrzny, ciepły wieczór (powyżej 15 stopni). Zlej tak żeby kapało, z każdej możliwej strony. Pamiętaj o karencji. Mospilan 14 dni, pirimor 7 dni, a że dawki podwojone to odczekaj o kilka dni dłużej. Jeśli zdążysz przed zbiorami to po około dwóch tygodniach powtórz oprysk. No i najważniejsza walka jesienią po zbiorach. Trzeba opryskać dokładnie całe drzewo wraz z pniem i strefą korzeniową.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica korkówka jak zwalczyć

Post »

Jabłka myśle za ok 2 miesiące bedą? Widać na zdjęciu jakie są
Zwalczę to czy to walka z wiatrakami ? I lepiej sie drzew pozbyć ale kosztowały 300 za sztuke :(
Na grusze wiśnie porzeczki to może przejść? Czy tylko jabłoń?
To zimuje w korzeniach z tego co czytałem .
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

Jak to 300 zł za sztukę ;:oj . To są wyrywki ze starego sadu? Jeśli tak to wywal to i kup nowe bo nie wiadomo co może w nich jeszcze siedzieć.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica

Post »

Tak sprzedają duże drzewka z sadu :( serio wywalić to ? Załamałem się :(
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

No to powiem Ci, że dałeś się nieźle naciąć, jeszcze za taką kasę. To jest warte tyle co drewno opałowe. Takie drzewa ze starego sadu to się tnie po ziemi i przerabia na opał, albo na wióry. Takie drzewo nawet jeśli się przyjmie w co mocno wątpię to będzie chorować i biedować. Poza tym jest to skarbnica wszelkich chorób i szkodników bytujących w sadzie, nawet sądząc po tej populacji bawełnicy. Kup w to miejsce młode drzewka z dobrej szkółki i nie zawracaj sobie tym głowy. Oczywiście decyzja należy do Ciebie, ale ewidentnie ten zakup to nie była, delikatnie mówiąc, Twoja najlepsza inwestycja.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica

Post »

To mnie dobiłeś chciałem mieć szybciej większe drzewo to chyba 9 letnie jest .
Musze skontaktować się ze sprzedającym i wyjaśnić temat bo jak ktoś sprzedaje takie drzewka i tym się zajmuje powinień być pewien co sprzedaje raczej się to nagle nie pojawiło.
Dwa drzewka i to samo mają wiec raczej to oba miały szkoda mi ich bo już są owoce ale co z tego jak będę z tym walczył i może sie nie udać :(
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

Zapewniam Cię, że sprzedający bardzo dobrze wiedział co sprzedaje. Drzewka z intensywnego sadu po 10 latach są już wyeksploatowane dlatego się je usuwa i zastępuje nowymi. Gdybyś kupił młode, np. dwuletnie drzewko w szkółce to po ok. roku, dwóch latach miałbyś pierwsze owoce, wyprowadzoną koronkę i jeśli byś zadbał to zdrowe drzewo. I zapłaciłbyś np. 20 zł za drzewko. A tak masz to co masz, chory pieniek, z czterema gałęziami.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica

Post »

Drzewko ma 2,5 m wys gałązki obcięte do transportu jabłek ma już sporo jak widać na zdjęciach.
Ale chore na to wygląda :(
Jak myślisz mam swoja jabłonkę obok 3 m może to szybko złapać?
Tyle z tym roboty transportu i kasy i teraz lipa
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

Na to pytanie i nie odpowiem bo to jest nie do przewidzenia. Może złapać, a może nie złapać. Mszyce też mają swoje preferencje :D . Nic więcej nie doradzę. Decyzję musisz podjąć sam.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica

Post »

A jak pisałaś nie wybije tego tymi opryskami ? małe szanse ?
Czytałem że osiec korówkowy wybija je tylko czy się bawić w to
Drzewka tak wyglądają w całości


Obrazek[/url]

Obrazek
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

Jak chcesz to próbuj, ale to nie będzie łatwa walka i dość kosztowna. Po pierwsze jeśli chcesz utrzymać to drzewko to zainwestuj w porządny kołek bo ono w takim kształcie bez podpory rosło nie będzie. Wiesz chociaż jaka to podkładka i odmiana.
Magda68
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2020, o 19:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bawełnica

Post »

O ile dobrze pamiętam M26 champion i ligol. 12 letnie drzewka niby

Sam nie wiem kasa wydana sprzedający pewnie powie że to moja wina drzewa były cacy.
A czy dam radę nie wiem nie znam się na tym czy można to wybić jak zwykłe mszyce czy te w korzeniach siedzą i pod korą i nie ma szans wy jako specjaliści to wiecie .
Plusem jest to że mam 2 drzewka i mogę je idealnie zlać wy macie trudniej jak mecie setki drzewek obok siebie.
jagusia111

Re: Bawełnica

Post »

Ale my mamy do tego odpowiednie narzędzia. Gorzej ze skutecznymi środkami bo w większości zostały wycofane. Jak to są drzewka dwunastoletnie to zwyczajnie sad zrobił swoje i poszedł do kasacji. Ligol zapewne wpadł po kilku latach w przemienność, a szampion po latach też już traci na jakości. Jako, że sad był przeznaczony do usunięcia to gość odpuścił sobie ochronę i taki jest efekt. Takich drzewek się nie sprzedaje i tyle. Gość nabił Cię w butelkę i się cieszy. Jeśli te drzewka przeżyją zimę to sporo czasu zajmie Ci ukształtowanie jakiejś korony, żeby to jakoś wyglądało i po pierwsze słupy. To drzewo rosło przy konstrukcji podtrzymującej, stąd ślady po drutach. Pierwsza większa burza Ci to położy. Kolejna sprawa to to, że przy sadzeniu powinno mieć miejsce szczepienia ponad ziemią. Jak zostało posadzone głębiej działanie skarlające podkładki będzie żadne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”