Żółknący,usychający trawnik, placki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Zrobiłem tak, że porozkładałem w różnych miejscach trawnika szklanki. Po podlaniu sprawdziłem ile mm wody w nich się znajduje. Okazało się że aby uzbierać 10 mm zraszacze obrotowe powinny pracować po 20 - 25 min każdy. Naturalnie w niektórych miejscach jest więcej wody, w niektórych mniej.

Niemniej jednak trawnik nadal w niektórych miejscach pozostaje żółty. W innych natomiast na ładną zieloną barwę. Załączam zdjęcia: https://imgur.com/a/GuF76NG

Doszedłem do wniosku że spowodowane jest to tym, że w miejscach gdzie jest on żółty, ziemia jest po prostu zbyt zbita. Przed założeniem trawnika często w tych miejscach wykupywałem jakiś gruz czy inne kamienie. Teraz moje pytanie jest następujące: czy można teraz coś z tym zrobić? Jakieś nawożenie, wertykulacja?
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

bald pisze:Zrobiłem tak, że porozkładałem w różnych miejscach trawnika szklanki. Po podlaniu sprawdziłem ile mm wody w nich się znajduje. Okazało się że aby uzbierać 10 mm zraszacze obrotowe powinny pracować po 20 - 25 min każdy. Naturalnie w niektórych miejscach jest więcej wody, w niektórych mniej.

Niemniej jednak trawnik nadal w niektórych miejscach pozostaje żółty. W innych natomiast na ładną zieloną barwę. Załączam zdjęcia: https://imgur.com/a/GuF76NG

Doszedłem do wniosku że spowodowane jest to tym, że w miejscach gdzie jest on żółty, ziemia jest po prostu zbyt zbita. Przed założeniem trawnika często w tych miejscach wykupywałem jakiś gruz czy inne kamienie. Teraz moje pytanie jest następujące: czy można teraz coś z tym zrobić? Jakieś nawożenie, wertykulacja?
Tutaj zdjęcie (https://imgur.com/a/tGlCfOo ) jak wygląda ziemia pod trawnikiem w miejscach gdzie trawa jest żółta. Ziemia jest zbita, wilgotna. To miejsce znajduje się po stronie południowo-zachodniej. Dla odmiany, po drugiej domu, od strony wschodnej trawnik jest zieloniutki, a ziemia bardziej piaszczysta.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Trawa jak każda roślina lubi glebę dostatecznie przepuszczalną, zdrenowaną, odprowadzająca nadmiar wody.Dlatego tam gdzie gleba bardziej piaszczysta i napowietrzona, odprowadzająca wodę trawka ma się lepiej.Oczywiście trzeba więcej podlewać, ale trawa rośnie lepiej niż na zbitej glinie, szczególnie gdy ta znajduje się pod spodem i trzyma wodę, trawa żółknie, bo korzenie cierpią.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

selli7 pisze:Trawa jak każda roślina lubi glebę dostatecznie przepuszczalną, zdrenowaną, odprowadzająca nadmiar wody.Dlatego tam gdzie gleba bardziej piaszczysta i napowietrzona, odprowadzająca wodę trawka ma się lepiej.Oczywiście trzeba więcej podlewać, ale trawa rośnie lepiej niż na zbitej glinie, szczególnie gdy ta znajduje się pod spodem i trzyma wodę, trawa żółknie, bo korzenie cierpią.
Czyli innymi słowy nic nie da się z tym zrobić? W niektórych miejscach, wydaje mi się że trawa obumarła po prostu. Może areacja?

Po zakończeniu budowy, przed założeniem trawnika, zakupiłem 100t ziemi. Potem przyszedł czarnoziem, następnie obornik + zmieszanie glebogryzarką. I wszystko na nic :( Widocznie ta zakupiona ziemia nie była najlepszej jakości.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Jeżeli jest zbyt wilgotno to zakłada się drenaż na trawniku, poczytaj o tym.Nawieziona ziemia (często złej jakości), szczególnie większa ilość to często jest problem, potrzeba czasu, lat, by wytworzyła się wierzchnia warstwa próchnicza i zaczęły działać mikroorganizmy.Naturę trudno oszukać.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

selli7 pisze:Jeżeli jest zbyt wilgotno to zakłada się drenaż na trawniku, poczytaj o tym.Nawieziona ziemia (często złej jakości), szczególnie większa ilość to często jest problem, potrzeba czasu, lat, by wytworzyła się wierzchnia warstwa próchnicza i zaczęły działać mikroorganizmy.Naturę trudno oszukać.
Czy jest coś co w tej chwili mogę zrobić aby poprawić wygląd trawy? Np. areację?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

A nawóz azotowy już dawałeś? Mogę się mylić, ale dla mnie ten trawnik jeszcze nie "wystartował", więc troszkę nawozu/słońca i niedługo powinno być lepiej.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Tak, dałem ale kilka dni temu zaledwie.

Tak jak pisałem w poprzednich postach: trawnik wygląda o niebo lepiej po drugiej stronie domu gdzie zauważyłem, że jest po prostu inna ziemia (bardziej piaszczysta). Dziś postaram się dodać zdjęcie dla kontrastu.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Zakupiłem sobie obronik granulowany bydlęcy celem nawiezienia trawnika po wertykulacji i chciałbym zapytać czy trawnik lepiej nawozić teraz na wiosnę czy lepiej ten obornik rozsypać jesienią ? Trawnik na działce zaniedbany miejscami przypalony z powodu braku podlewania
Kosi00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 kwie 2020, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Trawa plamy i żólknie

Post »

Witam. W tamtym roku sialem trawa i byla po prostu super. W zime zauwazylem kłopoty do tego stopnia ze chciałem w tym roku już ja zrywać i siać nową. 3 tygodnie temu byla werykulowana i nałożona nawozem Substral dlugodzialajacym. Po dzisiejszym noszeniu rozliczylem ręce. Trawa ma nawodnienie i podlewa sie w nocy. Proszę o pomoc co zrobic. Ostatnie
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Żółknący,usychający trawnik, PLACKI

Post »

Macie psa czy tak nierówno został wysiany nawóz?
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik żółknie - pomocy!

Post »

Popsułem trawnik :( Zbyt późno włączyłem system nawadniania bo przecież w maju tyle padało. A jakby się tak zastanowić to padało często ale nie były to zbyt obfite opady. W zeszłym tygodniu skosiłem trawę, następnego dnia zobaczyłem, że fragmenty trawy nie wyglądają zbyt dobrze. Oto przykład: https://imgur.com/a/c5NnRz7

Wygrabiłem zaschnięte źdźbła. Teraz codziennie podlewam wieczorami albo rankiem. Co sugerujecie aby zrobić? Myślicie aby zrobić areację? Dodawać nawozu czy nie? Sprawdziłem, że w miejscach wypalonych ziemia ma pH na poziomie 6.9, natomiast w miejscach zielonych: 6.2 - 6.5. Myślicie że posypać siarczanem amonu?

W maju wykonywałem wertykulacje. Zrobiłem też areacje (buty z kolcami). Nawóz też był sypany.

Jeżeli spojrzycie na 3 zdjęcie w mojej galerii (https://imgur.com/a/c5NnRz7 ) to zobaczycie suchą trawę wzdłuż ściany budynku. Z tym miejscem miałem problemy już w zeszłym roku. Myślę dlatego, że jest to wschodnia ściana budynku (u nas wiatr wieje przeważnie z zachodu i tak zacina deszcz) i dodatkowo jest lekkie zadaszenie z podbitki. Mimo że są tam zraszacze i czasami też ręcznie tam podlewam to nie potrafię utrzymać tam chyba odpowiedniej wilgotności :( Podłoże tam jest piaszczyste prawdopodobnie i dlatego trawa wysycha.
poznaniak10
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lip 2021, o 10:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

suche dźbła trawy

Post »

Witam wszystkich serdecznie. Zwracam się o pomoc w temacie. A mianowicie trawa była położona z rolki w maju. Od jakiegoś czasu pojawiły się przy glebie suche dźbła trawy na całym trawniku. Nadmienię iż mam gliniaste podłoże, podlewam systemem automatycznym co 2 dzień po 12-15 min. Dodaje zdjęcia jak to wygląda.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”